Čuvar Aušvica se krije u Hrvatskoj
Ko je bivši čuvar iz Aušvica kojeg su lovci na naciste iz Ludvigsburga uspjeli da identifikuju u Hrvatskoj, za sada nije procurilo u javnost
Kancelarija lovaca na naciste traži 37 čuvara iz logora, od kojih jedan živi i u Hrvatskoj, zbog čega će biti pokrenut novi talas sudskih procesa u Njemačkoj.
Kako piše "Jutarnji list", u Njemačkoj ih je 30, ostali su u Austriji, Brazilu, SAD, Poljskoj i Hrvatskoj.
Glavna kancelarija za otkrivanje nacističkih zločinaca u Ludvigsburgu objavila je prošle nedjelje da je završila predistrage protiv više desetina bivših čuvara u nacističkim koncentracionim logorima, a jedan slučaj se direktno povezuje i s Hrvatskom.
Naime, kako je saopštio direktor kancelarije, viši tužilac Kurt Šrim, uz 30 okrivljenih koji žive u Njemačkoj, istražitelji su identifikovali još sedam osoba na raznim kontinentima, a jedan od njih živi u Hrvatskoj.
Svi okrivljeni terete se za krivična djela pomaganja u ubistvima kao čuvari u konc-logoru Aušvic-Birkenau.
Niko od njih nije do sada snosio nikakvu odgovornost, iako se za neke znalo gdje žive, najviše zbog stava Vrhovnog suda SR Njemačke iz 1969. godine u slučaju Aušvic da svakom čuvaru koncentracionog logora mora biti dokazana lična krivica da bi bio osuđen za pomaganje u ubistvima, što je u mnogim slučajevima bilo nemoguće dokazati.
Kancelarija iz Ludvigsburga sada će podeliti 30 slučajeva iz Njemačke nadležnim tužilaštvima u pokrajinama u kojima okrivljeni čuvari žive, ali će se obaviti i procjene toga da li zdravstveno stanje pojedinih okrivljenih uopšte dopušta da budu procesuirani, jer najmlađi ima 87, a najstariji čak 97 godina.
Ko je bivši čuvar iz Aušvica kojeg su lovci na naciste iz Ludvigsburga uspjeli da identifikuju u Hrvatskoj, za sada nije procurilo u javnost.
Iako je list s tužiocem Šrimom pokušao telefonom da stupi u kontakt i poslao mu upit i pisanim putem vezano za otkrivanje nacističkog zločinca s prebivalištem u Hrvatskoj, iz njegove kancelarije zasad nije dobijen nikakav odgovor.
U svakom slučaju, dalja postupanja i prema njemu, kao i prema ostalim okrivljenima izvan Njemačke, odrediće tamošnji savezni Vrhovni sud.
Jedna od mogućih varijanti je da se za navodnim nacističkim zločincem u Hrvatskoj raspiše evropski nalog za hapšenje.
Međutim, Hrvatska ne bi mogla da ga izruči dok je na snazi aktuelni zakon popularno nazvan Leks Perković, jer je zločin počinjen prije avgusta 2002. godine, a ovaj zakon ograničava primjenu evropskog naloga na zločine koji su počinjeni posle toga, piše "Jutarnji list".
Izmjenu tog zakona traži Evropska komisija, od kada je Hrvatska ušla u EU, 1. jula ove godine.
( Tanjug )