Arhitektonske barijere i dalje velika prepreka za osobe sa invaliditetom

Za prilagođavanje 13 prioritetnih objekata u javnoj upotrebi potrebno oko 1,6 miliona eura

178 pregleda14 komentar(a)
25.08.2013. 19:15h

Krajnji rok koji je bio ostavljen, kako bi svi objekti u javnoj upotrebi uklonili arhitektonske barijere i tako se prilagodili potrebama lica sa invaliditetom je 1. septembar.

A nakon pet godina prepreke su na istom mjestu.

Iz Udruženja paraplegičara porucuju da su poslije silnih neispunjenih obećanja i uzaludnih inicijativa, prisiljeni na tužbe.

Država planira da rekonstruiše neke objekate, ali samo ako za to bude para u budžetu.

"Ne postoji ni jedan objekat koji zadovoljava sve te elemente .Negdje u stvarnosti su oni nešto radili, međutim svi ti elementi koji su izvođeni na terenu nijesu izvedeni shodno ovom pravilniku", kazao je Ivan Nedović iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Tako je za većinu, ulaz u zgradu Skupštine Crne Gore, tek par stepenica koje se lako preskoče.

Za Natašu Borović i njene kolege iz Udruženja paraplegičara one su teška prepreka ,ali i simbol diskriminacije.

Neispunjene standarde pristupačnosti ne vide kao posljedicu nedostatka novca.

"Novac ne bi trebalo da bude problem jer je namjenski za to bio predviđen. Uostalom u izgradnji novih objekata trebalo bi da se poštuju standardi pristupačnosti koji se očigledno nisu ispoštovali", kazala je Borović.

Nepostojanje volje nadležnih Borović objašnjava primjerom kolege, sa protezama na ruci i nozi, zaposlenog u jednoj javnoj ustanovi bez lifta.

"Koristi stepenice, penje se uz dosta napor, postoji rukohvat sa jedne strane, dok kada silazi rukohvat ne postoji sa druge strane, gdje je njegova proteza i on ne može i svaki put ugrožava svoj život . Da li je jedan rukohvat velika investicija", pita Borović

Udruzenje paraplegičara je u zadnjih pet godina pokrenulo niz inicijativa da se javni objekti prilagode pristupu i boravku osoba sa invaliditetom.

Dobijali su samo obećanja i zato su odlučili da tuže sve javne objekte pa i parlament.

Iz Skupštine je TV Vijesti odgovoreno da se planira da se pristupne platforme za ulazak lica sa posebnim potrebama, postave do kraja godine.

"Ostali zahtjevi vezani za boravak ovih lica u skupštinskom zdanju još se razmatraju", odgovoreno je iz parlamenta.

Parlament je inače na spisku 13 prioritetnih objekata u javnoj upotrebi predviđenih za prilagođavanje licima smanjene pokretljivosti Akcionim planom za 2014. godinu.

Na spisku se još nalaze:

  • Centar za socijalni rad Podgorica
  • Poreska uprava – Područna jedinica Podgorica
  • Republički fond za zdravstveno osiguranje Podgorica
  • Osnovni sud u Podgorici
  • Ekonomski fakultet u Podgorici
  • Ministarstvo finansija
  • Opšta bolnica u Beranama
  • Dom zdravlja “Dr Niko Labović” u Beranama
  • Bolnica za plućne bolesti „Dr Jovan Bulajić“ Brezovik Nikšić
  • JZU Opšta bolnica u Nikšiću
  • Dom zdravlja u Nikšiću
  • Dom zdravlja u Pljevljima, zgrada laboratorije i rentgena

"Troškovi njihovog prilagođavanja iznose negdje oko 1,6 miliona eura. Ako se nađu novca u budžetu onda će se raditi tih 13 objekata", rekao je Nedović.

Vlasnicima nepristupačnih objekata zaprijećeno je kaznama od 500 do 40.000 eura, ali im je sada olakšana proceduru pribavljnja potrebnih dozvola.

Na neprilagođenost javnih površina i objekata ukazuje i Evropska komisija u izvještaju za poglavlje 23. Ako nas ne obavezuju domaći zakoni i humanost, valjda će briselski štrik.

Galerija