Gardijan: Uništivanje diskova simbolično, naravno da imamo kopije
Alan Rasbridžer je rekao BBC-u da je pristao da uništi diskove, jer je to bolja opcija nego da ih preda vlastima
Urednik Gardijana je poručio da je uništavanje diskova sa podacima koje su dobili od Evdarda Snoudena besmisleno jer imaju kopije, ali da je to pomoglo listu da nastavi da izvještava.
Alan Rasbridžer je rekao BBC-u da je pristao da uništi diskove, jer je to bolja opcija nego da ih preda vlastima, ali poručio da imaju više kopija na računarima van Velike Britanije.
Tako je ovaj simbolični čin omogućio Gardijanu da izbjegne zabranu izvještavanja o aktivnostima prisluškivanja Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.
"To je bila prilično bizarna situacija, jer sam im ja objasnio da mi posjedujemo kopije i da, baš kao ni Vikiliks, ne radimo samo u Londonu. Rekao sam im da uništavanje jedne od tih kopija za mene predstavlja besmislen čin, koji ne uzima u obzir način protoka informacija u današnjem digitalnom svijetu", rekao je Rasbridžer.
Inicijativa za aktivnosti obavještajnih službi je prema medijima stigla direktno iz sjedišta britanskog premijera Dejvida Kamerona.
Rasbridžer, Foto: Reuters
"Smatrao sam da ne bi imalo smisla da se upuštam u bilo kakvu pravnu borbu, kada već imamo kopije i možemo jednostavno da izmjestimo centar izvještavanja na američki kontinent, prije svega u Brazil i SAD gdje novinare štiti Prvi amandman", rekao je Rasbridžer.
Glavni urednik lista je naveo da ga je prvo kontaktirao jedan "visoki vladin službenik", koji je rekao da "predstavlja stavove premijera". Iako nije naveo o kome je riječ, BBC i drugi mediji navode da je najvjerovatnije u pitanju Kameronov šef kabineta Džeremi Hejvud.
"Da smo predali diskove, to bi značilo da nismo zaštiti svoj izvor. Snouden to vjerovatno ne bi želio, a materijal bi vlasti SAD vjerovatno mogle da koriste za njegovo gonjenje. Poslije razgovora sa vladinim službenicima, pristao sam na jedan od najbizarnijih trenutaka u našoj istoriji i dobu digitalnog novinarstva", rekao je Rasbrdižer.
On je objasnio da su jedan od glavnih urednika i kompjuterski ekspert lista u pratnji dvojice agenata sišli u napušteni podrum u zgradi "Gardijana" i pomoću brusilica i drugog alata uništili diskove i memorijske čipove na kojoj se nalaze podaci.
"Predstavnici obavještajne službe su nam govorili kako i koji dio diskova da uništimo", rekao je on.
"Gardijan" je u sinoć objavljenom tekstu naveo i kako su sve izgledali pritisci vlasti nakon što je list počeo da objavljuje tekstove o prisluškivanju, dodajući da su agenti prvo dolazili na razgovore, ali bez zvaničnih papira.
"Zatražili su da predamo dokumentaciju, spominjali su Akt o državnim tajnama, ali nisu prijetili i navodili su da bi da sve riješe mirnim putem, prije nego na sudu...
Nekoliko nedjelja kasnije, posle još objavljenih tekstova zauzeli su čvršći stav i rekli 'Dosta ste se zabavili, želimo naše stvari nazad'. Poručili su da im ponestaje strpljenja za Gardijan i da strahuju da bi strane vlade, prije svih ruska i kineska mogla da hakuju sistem i uzmu podatke.
Objašnjeno im je da podaci nisu na mreži, već se čuvaju izolovani i kriptovani. Ipak, njihovi eksperti su naveli da su podaci i dalje ranjivi... Kasnije su se pritisci dodatno intenzivirali, a u seriji razgovora i sastanaka pretnja pravnih mjera, pa čak i policijske racije je postajala sve jača", piše Gardijan.
Advokatski tim lista je utvrdio da u takvoj situaciji postoji mogućnost da se u potpunosti zamrzne izvještavanje Gardijana o ovoj temi, pa je odlučeno da se ipak reaguje i da se diskovi unište.
Danas su se pojavile ocjene da je "Gardijan to učinio jer se uvukao u mračne poslove", ali je Rasbridž na Tviteru ponovio da je jedini razlog za odluku o uništavanju taj što postoje druge kopije.
Galerija
( Vijesti online )