U ponedjeljak sedamdeset robijaša izlazi iz zatvora

Novousvojenim zakonom o amnestiji, osuđenicima su kazne smanjene za 25 procenata

976 pregleda74 komentar(a)
17.08.2013. 07:11h

Spuški zatvor u ponedeljak napustiće više od 70 osuđenika, čija je kazna novim Zakonom o amnestiji umanjena za četvrtinu.

Na slobodi će se, ukoliko tužilaštvo do početka radne nedjelje ne uloži žalbu, naći nekoliko okorelih razbojnika, među kojima su neki osuđivani i po dvadeset puta...

Podgoričanin Željko Bulatović osuđen zbog ubistva, zatim Veselin Bujić, navodni vođa jednog od šest barskih kriminalnih klanova, Ljubiša Vasović koji je jedanaest puta osuđivan zbog krađa, višestruki povratnik u krađama i razbojništvima Jagoš Petrović, čak 23 puta osuđivani Petar Ćiraković, Zoran Radić koji je zbog razbojničkih krađa osuđen 20 puta biće slobodni.

Rešetke će, između ostalih, iza sebe ostaviti i Zoran Mugoša, koji je osuđen na 15 godina zatvora zbog ranjavanja Stevana i Sava Lekića, na benzinskoj pumpi "Dak petrol" 28. juna 2002. godine u Podgorici. On je tada pokušao da opljačka pazar na pumpi.

Zakonom o amnestiji, osuđenicima su kazne smanjene za 25 odsto.

Iz tog akta, koji je posljednjeg dana jula usvojen u Skupštini Crne Gore, izuzeti su pravosnažno osuđeni za teško ubistvo, narkodileri i članovi organizovanih kriminalnih grupa.

Zakon je izglasan na predlog poslanika SNP-a Aleksandra Damjanovića, a većina poslanika bila je protiv Vladinih amandmana - da se amnestiraju počinioci najtežih krivičnih djela. Vladine amandmane podržali su jedino poslanici DPS-a.

Zatvorenici su danima prije usvajanja Zakona štrajkovali glađu zbog Damjanovićevog amandmana - da se amnestija ne odnosi na one koji su počinili teško ubistvo, a sa druge strane, nakon amandmana Vlade, na platou ispred Skupštine protestvovala je rodbina stradalih od onih koji su pravosnažno osuđeni za teška ubistva.

Željko Bulatović (Foto: Arhiva "Vijesti")

Osuđenici koji su zbog Damjanovićevog amandmana ostali uskraćeni za umanjenje kazne najavili su žalbu Ustavnom sudu.

Svakako “najzvučnija” imena među stanarima spuškog zatvora, koji će se u ponedjeljak naći na slobodi su, Podgoričanin Željko Bulatović i Baranin Veselin Bujić.

Bulatović je u Višem sudu u Podgorici osuđen za ubistvo karatiste Samira Usenagića i ranjavanje Damira Mandića 2001. godine.

Bulatoviću se sudilo tri puta.

Prvi put, dok je bio u bjekstvu, osuđen je na dvadeset godina zatvora. Nakon toga uhapšen je u Španiji 2003. godine i deportovan u Podgoricu 14. maja 2003. godine, kada je na njegov zahtjev suđenje počelo iznova.

U aprilu 2011. godine, nakon maratonskog sudskog postupka, Apelacioni sud potvrdio mu je četrnaestogodišnju zatvorsku kaznu, koju je u Višem sudu u Podgorici u oktobru 2010. izreklo vijeće sudije Dragiše Rakočevića.

Baranin Veselin Bujić, otac je Šćepana Bujića kojem se sudi zbog ubistva braće Ljubomira i Dejana Gojačanina, počinjenog u februaru u Baru i Ognjena Bujića, čije se ime često pominje u stupcima crne hronike.

Najstariji Bujić decenijama se pominje kao vođa jakog barskog klana, čija je specijalnost, kako piše u policijskim bilježnicama, reketiranje i zelenašenje.

Bujić je godinama bio akter brojnih vatrenih obračuna, ali nakon njegovog odlaska u zatvor zbog ranjavanja sugrađanina Gorana Anđelića zvanog Makaza, primat u poslovima, ali i “kabadahijskom” ponašanju preuzeli su njegovi sinovi.

Prema podacima Vrhovnog državnog tužilaštva Veselin Bujić optužen je za dva ubistva u pokušaju, podstrekivanje na ubistvo u pokušaju i teško ubistvo u pokušaju, za koje je pravosnažno osuđen na dvije godine i šest mjeseci.

Za ubistvo u pokušaju iz 1995. godine, nakon sedamnaestogodišnjeg sudskog postupka, krajem februara osuđen je na godinu i tri mejseca zatvora.

Za isto krivično djelo iz 2002. tužilac je odustao od krivičnog gonjenja protiv njega zbog nedostatka dokaza.

Jagoš se prepao slobode

Da se amnestiji nisu obradovali baš svi kojima je kazna skraćena, pokazuje i jučerašnja “akcija” Baranina Jagoša Petrovića. On je, prema nezvaničnim informacijama iz uprave Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS), juče prijetio da će se ubiti, ističući da nakon devet godina provednih u zatvoru svojoj porodici ne treba živ.

Jagoš Petrović (Foto: Facebook)

Petrović, koji je gotovo deceniju proveo iza rešetaka, osuđivan je zbog krivičnih djela razbojništvo, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, falsifikovanje isprave i produženo krivično djelo, ali i zbog krivičnog djela omogućavanje uživanja opojnih droga. Prema ranijim informacijama iz spuškog zatvora, on je vrlo neprilagođenog ponašanja.

Boravak iza zatvorskih zidina Petrović je obilježio nizom težih disciplinskih prekršaja zbog kojih mu je svaki put izricana disciplinska mjera upućivanje u samicu i zadržavanje u četvrtoj klasifikacionoj grupi sa smještajem u odjeljenje sa intenzivnim nadzorom u kojem su smješteni zatvorenici neprilagođenog ponašanja. Petrović je sredinom novembra prošle godine izoštrenom kašikom više puta ubo zatvorenika Ivana Vujovića, zadajući mu lakše tjelesne povrede.

Slično ponašanje, prema podacima ZIKS-a, tokom izdržavanja kazne imao je i Petar Ćiraković, koji je 23 puta osuđivan. Najveći dio kazne, on je, zbog neprilagođenog ponašanja, proveo u odjeljenju sa pojačanim nadzorom. Ćiraković, koji će zahvaljujući skraćenju kazne od ponedeljka slobodno šetati, početkom novembra prošle godine u spuškom zatvoru, sa osuđenikom Radošem Lješković, napao je trećeg osuđenika, Igora Milića.

Pomilovani su i Vujović, Mugoša, Bulatović...

Kazna je za četvrtinu umanjena i Ivanu Vujoviću, koji je u martu 2011. godine osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva Radomira Savovića 2008. godine. Vujoviću je ovom amnestijom kazna umanjena za tri godine i šest mjeseci.

Tri mjeseca manje od Vujovićeve, kazna je umanjena Nebojši Mugoši i Zoranu Bulatoviću koji su osuđeni na trinaestogodišenje zatvorske kazne. Mugoša je osuđen zbog ubistva kuma Nebojše Nikezića. Policajcu Zoranu Bulatoviću Apelacioni sud je prije dva mjeseca potvrdio presudu kojom je osuđen na 13 godina zatvora zbog ubistva Aleksandra-Saše Pejanovića 2011. godine.

Zatvorenici Damir Mandić, Igor Raičević, Ivan Vračar, Goran Babić, Ferid Kuč, Darko Vlahović, Sava Međedović, Marko Mašanović i Milan Grbavčević tek su neki od osuđenih za teška ubistva, na koje se ne odnose odredbe novousvojenog zakona.

Galerija