Rusi traže većinu u Bordu povjerilaca KAP-a, EPCG i država ne daju

Prema posljednjem bilansu obaveze Kombinata aluminijuma u stečaju iznose nešto više od 386 miliona eura

53 pregleda11 komentar(a)
Privredni sud KAP, Foto: Savo Prelević
15.08.2013. 13:59h

Povjerioci Kombinata aluminijuma (KAP) na prvom sastanku održanom u Privrednom sudu nijesu uspjeli da se dogovore o tome da li će odbor povjerilaca imati tri ili pet članova zbog čega je stečajni upravnik Veselin Perišić odgodio, na njihovo insistiranje, ročište za 10. septembar.

Perišić je dosta tolerantno prema svim stranama postupao dok je vodio ročište institirajući da se povjerioci sami dogovore i donesu odluku.

“Želim da se vi dogovorite i izaberete odbor povjerilaca jer meni Zakon ne dozvoljava da se u donošenje te odluke miješam”, istakao je nekoliko puta Perišić.

Predstavnici En plus grupe, CEAC-a i VTB banke iz Rusije, tražili su da odbor povjerilaca KAP-a, u skladu sa Zakonom o stečaju, ima pet članova, sa najvećim pojedinačnim iznosima potraživanja koje je pročitao stečajni upravnik, dok su predstavnici države i Elektroprivrede Crne Gore insistirali da odbor povjerilaca ima samo tri člana.

Pojedinačno najveće potraživanje, kako je saopštio Perišić, prijavilo je Ministarstvo finansija, odnosno zaštitnik imovinskih prava Crne Gore Mirjana Milić 148,1 milion eura. Drugo po visini potraživanje projavio je CEAC u vrijednosti od 50 miliona eura, a zatim slijede Elektroprivreda Crne Gore sa 45 miliona, En plus grupa sa 43,5 miliona i VTB banka sa 25,8 miliona eura.

Prema posljednjem podacima iz bilansa ukupne obaveze Kombinata u stečaju iznose nešto više od 386 miliona eura.

„Predlažemo da broj članova borda povjerilaca bude pet zbog kompleksnosti stečajnog postupka i broja prijavljenih potraživanja“, kazao je Milan Lazić, ovlašćeni zastupnik CEAC-a iz advokatske kuće „Karanović & Nikolić“ iz Beograda. Na tome su institirale i njegove kolege Marko Milanković, koji zastupa VTB banku i Nemanja Ilić, advokat En plusa iz iste beogradske kancelarije.

Predstavnica države Mirjana Milić, bila je, međutim, neumoljiva.

“Smatram da su tri člana sasvim dovoljna”, ponovila je više puta Milić i napomenula da broj ljudi nije bitan nego kvalitet njihovog rada.

Iz CEAC-a su prigovorili da je država većinski vlasnik EPCG, dok je predstavnik države i EPCG prigovarao advokatima ruskog investitora I banke da sva trojica u stvari zastupaju jednu stranu.

Zastupnik EPCG, Miodrag Bulatović odgovorio je da je EPCG samostalno akcionarsko društvo.

U slučaju da povjerioci KAP-a na kraju izaberu petočlani odbor povjerilaca tri od pet mjesta pribali bi ruskom investitoru i VTB banci, koji bi imali većinu jer bi u tom slučaju Ministarstvo finansija i EPCG imali samo po jednog člana.

U slučaju da povjerioci izaberu tročlani odbor povjerilaca predstavnik ruskih investitora imao bi samo jedno mjesto, dok bi država i Elektroprivreda imali većinu u takvom odboru. Ostali prisutni povjerioci imali su dosta podijeljena mišljenja ko će bolje zastupati njihove interese.

Podsjetimo, odbor povjerilaca bi trebalo da konstituišu povjerioci sa najvećim neobezbijeđenim ili djelimično obazbijeđenim potraživanjima. Bilo je predloga da mali povjerioci, u međuvremenu, do narednog ročišta formiraju svoje posebno Udruženje i da okušaju da delegiraju jednog predstavnika u bordu povjerilaca, dok bi država i Rusi imali po dva predstavnika. Za sada nije izvjesno da li će ta ideja o udruživanju povjerioca sa manjim novčanim potraživanjima uopšte biti realizovana do 10. septembra.

„Došli ste ovdje iz Beograda“

Tokom jednoipočasovne i na momente žučne rasprave na opšte iznenađenje prisutnih svojim upadicama, sa premisama šovinizma prema advokatima iz Beograda, koji zastupaju kompanije iz Rusije i banku, posebno se isticao Budimir Čarapić, muž bivše državne tužiteljke Ranke Čarapić, koji sa svojom privatnom firmom "Com export" potražuje od KAP-a 26.000 eura.

Čarapićev privatna firma, podsjetimo, dugi niz godina bila je glavni dobavljač KAP-a kojem je prodavao HTZ opremu.

„Došli ste ovdje iz Beograda“, više puta je trojici mladih advokata gotovo podviknuo Čarapić upozoravajući ih da paze i imaju obzira kako se odnose prema državi u kojoj su došli.

Advokat VTB-a, Milanković mu je odgovorio, poslije dvije upadice kontrapitanjem:

„Šta je problem. Zašto ne bi došli (iz Beograda)“

Čarapić je nastavio da govori ističući da je „CEAC opljačkao KAP i ovu državu“, a advokati iz Beograda sada hoće, kako je rekao, „na mufte“ tri glasa u bordu povjerilaca.

Navedene Čarapićeve riječi izazvale su revolt kod dijela povjerilaca, a jedna gospođa iz publike, do tada, sasvim rezervisana u komentarima otvoreno ga je pitala:

“A, što si ti radio tamo (u KAP-u)”?