Konjević: Ni najbolja oprema ne garantuje da neće biti zloupotreba
Konjević tvrdi da će kontrolama pokušati da smanji mogućnost neovlašćenog prisluškivanja
Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević, rekao je “Vijestima” da je neophodno ulagati u opremu koju Uprava policije koristi za mjere tajnog nadzora (MTN), ali je naglasio da ni najsavremenija tehnika na isključuje mogućnost zloupotreba u tom poslu.
“Mora se dodatno ulagati i osavremeniti oprema i time na minimum svesti mogućnost neovlašćene primjene MTN. Investicije u ovoj oblasti biće jedan od prioriteta u radu Ministarstva, kako bismo i u ovoj oblasti obezbijedili evropske standarde. MUP će detaljno ispitati svaku sumnju u nezakonitu primjenu mjera, jer, ma koliko postojale procedure, pravila i sofisticirana oprema, svjesni smo da su greške moguće gdje god postoji i ljudski faktor”, saopštio je Konjević “Vijestima”.
Unutrašnja kontrola MUP-a krajem februara sprovela je istragu o eventualnim zloupotrebama tokom korišćenja mjera tajnog nadzora u Upravi policije, ali tada nijesu nađeni čvrsti dokazi da je u tom sektoru neko mimo zakona prisluškivao.
Zvaničan stav u izvještaju službenika Unutrašnje kontrole, međutim, ne znači da zloupotreba u Odsjeku za posebne provjere nije bilo ranijih godina, jer tehnička oprema ostavlja mogućnost da se telefoni i mejlovi lokalnih provajdera mogu prisluškivati, a da to ne bude registrovano u zvaničnom IT sistemu.
Nezavisni ekspert Evropske komisije Mauricio Varaneze, nedavno je u Izvještaju napisao da se prisluškivanje komunikacija može zloupotrijebiti na nekontrolisan način i da su zbog toga potrebne hitne izmjene i dopune zakona.
MUP će detaljno ispitati svaku sumnju u nezakonitu primjenu mjera, jer, ma koliko postojale procedure, pravila i sofisticirana oprema, svjesni smo da su greške moguće gdje god postoji i ljudski faktor - kazao je Konjević “Vijestima”
Varanezea je angažovala EK da bi sproveo petodnevnu procjenu trenutnog stanja u oblasti suzbijanja organizovanog kriminala u Crnoj Gori.
“Čitalac treba da zna da (policijsko odjeljenje za posebne provjere) SVS posjeduje specifičan aparat i tehničke kapacitete da replikuje podatke crnogorskih provajdera, uključujući podatke o telefonskim brojevima, SMS/MMS i lokalizaciju korisnika. To znači da SVS ima tehničku mogućnost da prisluškuje telefonske razgovore i imejlove svih korisnika lokalnih provajdera sa jednim 'klikom', potencijalno bez naloga suda. Takođe, naglašeno je da taj aparatus ne evidentira LOGs i stoga SVS može zloupotrebljavati cijeli sistem i imati kontrolu”, naveo je Varaneze.
Konjević je naglasio da je za sprečavanje zloupotreba ključna i dosljedna primjena zakonskih propisa i procedura. Za taj dio odgovorna je radna grupa Ministarstva pravde, koja je trebalo da dostavi Vladi izvještaj o tome šta se sve mora mijenjati u Zakonu o krivičnom postupku, a posebno za dio primjene mjera tajnog nadzora.
Konjević je najavio da će korišćenje opreme za MTN ubuduće biti pod stalnim monitoringom, jer je to istražna procedura koja “zadire u ljudska prava”.
“Njihovo korišćenje mora biti pod snažnim i konstantnim monitoringom i kontrolom kako Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije tako i Skupštine Crne Gore. Unutrašnja kontrola je u februaru ove godine sprovela nadzor nad radom Odsjeka za posebne provjere, prvi put od kada je formiran 2007. godine. Nedugo zatim, u kontroli su bili i poslanici skupštinskog Odbora za odbranu i bezbjednost. Kontrolisano je korišćenje MTN u periodu od 01.11.2011. do 06.03.2013. godine i nalazi Unutrašnje kontrole su pokazali da nije bilo nepravilnosti u dijelu neovlašćene primjene mjera”, naveo je on.
Prvi čovjek MUP-a naglasio je da je u potpunosti otvoren za saradnju sa članovima tog odbora kako bi proceduru u primjeni MTN dostigli standarde policija zemalja EU.
“Ministar unutrašnjih poslova i direktor policije će insistirati na dosljednoj primjeni zakona i kontinuiranom, širokom monitoringu rada u Odsjeku za posebne provjere. Vjerujemo da ćemo i u Odboru za bezbjednost imati partnera u nastojanjima da ovaj segment rada policije obezbijedi adekvatne rezultate uz puno poštovanje ljudskih prava”, tvrdi Konjević.
Akcionim planom (AP) za poglavlje 24, koje se tiče pravde, slobode i bezbjednosti, država se obavezala da obezbjedi veliki novac za opremanje Odsjeka za borbu protiv organizovanog i Odsjeka za suzbijanje opšteg kriminaliteta materijalno-tehničkim sredstvima.
Kako piše u tom tekstu, novac za vozila, IT i opremu za zaštitu i prikupljanje dokaza... planiraju da obezbjede iz državnog budžeta, ujedno aplicirajući i za sredstva iz fondova Evropske unije.
Gotovo 2.000.000 eura, prema istom dokumentu, država će izdvojiti u periodu od 2013. do 2019. godine da bi se Odsjek za posebne provjere, takozvano "ušno odjeljenje", opremilo u skladu sa evropskim standardima.
Za posao nabavke IT i opreme posebne namjene za sprovođenje istraga i nadzora, audio, video i GPS uređaja, unaprijeđenja nadzora telekomunikacija i Interneta, vozila biće zaduženo Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Nešto manje novca - 1.720.000 eura, potrošiće se iz budžeta, prema planu, na održavanje opreme i softvera.
Odjeljenje za posebne provjere u Upravi policije
Zvanično lani slušali 185 osoba
Službenici Odsjeka za posebne provjere prošle godine zvanično su na mjerama tajnog nadzora imali 185 osoba, koje su po odluci viših sudova u Bijelom Polju i Podgorici prisluškivane. Nakon tajne obrade, protiv 25 osoba donijeta je naredba za sprovođenje istrage, a protiv 39 se odustalo od istrage jer tajno praćenje i prisluškivanje nije dalo rezultate.
Zvanični podaci za 2012. godinu su da je protiv 78 osoba, na osnovu MNT, nastavljen postupak izviđaja, dok se protiv 43 osobe MTN i dalje sprovode ili su u međuvremenu istekle.
Država planira da na opremanje
Odsjeka za borbu protiv organizovanog i Odsjeka za suzbijanje opšteg kriminaliteta materijalno-tehničkim sredstvima, za četiri sljedeće godine potroši 1.680.000 eura. To piše u Akcionom planu (AP) za poglavlje 24, koje se tiče pravde, slobode i bezbjednosti.
Kako se navodi u tekstu, novac za vozila, IT i opremu za zaštitu i prikupljanje dokaza... planiraju da obezbjede iz državnog budžeta, ujedno aplicirajući i za sredstva iz fondova Evropske unije.
Gotovo 2.000.000 eura, prema istom dokumentu, država će izdvojiti u periodu od 2013. do 2019. godine da bi se Odsjek za posebne provjere, takozvano "ušno odjeljenje", opremilo u skladu sa evropskim standardima. Za posao nabavke IT i opreme posebne namjene za sprovođenje istraga i nadzora, audio, video i GPS uređaja, unaprijeđenja nadzora telekomunikacija i Interneta, vozila biće zaduženo Ministarstvo unutrašnjih poslova. Nešto manje novca - 1.720.000 eura, potrošiće se iz budžeta, prema planu, na održavanje opreme i softvera.
Galerija
( Biljana Nikolić )