Odbrana: Nema dokaza da je Berluskoni utajio porez
Berluskoni tvrdi i da je žrtva progona ljevičarski orijentisanih sudija. Berluskoni je osnovao "Mediaset" 1970, a danas u njoj ima 38,6 odsto vlasništva
Advokati odbrane Silvija Berluskonija saopštili su danas, pred Kasacionim sudom, da nema dokaza da je bivši premijer Italije umiješan u slučaj utaje poreza u svojoj medijskoj imperiji.
Sudije Kasacionog suda, najviše sudske instance u Italiji, razmatraju da li da potvrde jednogodišnju kaznu zatvora i petogodišnju zabranu bavljenja javnom funkcijom izrečene medijskom tajkunu Berluskoniju.
Očekuje se da sudije odluku o tome donesu u četvrtak, prenijela je ANSA.
Po mišljenju mnogih analitičara, od ove presude mogla bi da zavisi sudbina vlade premijera Enrika Lete, kome je za opstanak potrebna podrška Berluskonijeve partije desnog centra Narod slobode.
Petočlano sudsko vijeće juče je saslušalo argumente u ovom postupku, a Berluskonijev advokat se novinarima obratio tokom pauze nakon dvoipočasovnog saslušanja.
Ako Kasacioni sud potvrdi presudu, to će biti prvi put da Berluskoni, koji je bio u centru mnogih krivičnih slučajeva od kada je prije dvije decenije počeo da se bavi politikom, definitivno bude proglašen krivim i osuđen.
Kazna zatvora tiče se kupovine prava za prikazivanje filmova u Berluskonijevoj medijskoj imperiji "Medijaset" i korišćenje ofšor kompanija za formiranje fondova za podmićivanje.
Tužioci tvrde da je sve to omogućilo Berluskoniju da 2002. i 2003. godine izbjegne plaćanje poreza u visini od oko sedam miliona eura.
Berluskoni, koji je u to vrijeme bio premijer, rekao je da nema ništa s ovim malverzacijama niti da ih je odobrio, jer je bio previše zauzet politikom.
On takođe tvrdi i da je žrtva progona ljevičarski orijentisanih sudija. Berluskoni je osnovao "Mediaset" 1970, a danas u njoj ima 38,6 odsto vlasništva.
Berluskoni je prošle godine prvo osuđen na četiri godine zatvora i tri godine zabrane vršenja javne funkcije, ali je sud ubrzo nakon toga preinačio zatvorsku kaznu na godinu dana zatvora.
Naime, sud je odlučio da bivšem premijeru smanji zatvorsku kaznu na osnovu Zakona o amnestiji iz 2006, koji je donijet da bi se smanjila prenatrpanost italijanskih zatvora.
Berluskoni je ranije izjavio da bi radije otišao na izdržavanje zatvorske kazne umjesto da odsluži kaznu radom u nekoj javnoj službi.
On je naglasio da, takođe, neće iskoristiti mogućnost italijanskog zakona da služi kaznu u kućnom pritvoru, kako je predviđeno za prestupnike u poznim godinama.
( Tanjug )