Šaranović ostaje u pritvoru
Srpska i crnogorska policija vjeruju da je Šaranović organizovao ubistvo Nikole Bojovića, kako bi se osvetio za smrt svog brata Branislava Šaranovića
Vanraspravno krivično vijeće Višeg suda u Podgorici odbilo je kao neosnovanu žalbu branioca okrivljenog Slobodana Šaranovića, advokata Borivoja Đukanovića, da mu se ukine ekstradicioni pritvor.
Šaranović i Ratko Koljenšić iz Nikšića uhapšeni su u akciji srpske i crnogorske policije zbog sumnje da su sa Beograđaninom Milošem Delibašićem organizovali i izveli ubistvo Beograđanina Nikole Bojovića, brata vođe “zemunskog klana” Luke Bojovića.
Advokat Nikola Medojević je uložio žalbu zbog određivanja ekstradicionog pritvora Koljenšiću.
Srbija je poslala i potjernicu za Delibašićem, koji se nalazi u Spužu jer mu je policija pronašla pištolj tokom hapšenja u Budvi. Njega traže jer vjeruju da je on usmrtio Bojovića.
Šaranović je nakon ubistva brata nudio i veliki novčani iznos za saznanja o ubicama svog brata, a sve policijske indicije ukazivale su da je taj zločin organizovao vođa “zemunskog klana”“Suštinski, primijenjen je Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, a po kojem je određeno da se ekstradicioni pritvor može odrediti i prije prijema zamolnice. Propisano je da se uz zahtjev prilažu - optužnica, presuda ili odluka o pritvoru, kao i dokazi za osnovanu sumnju. Ništa od toga u ovom predmetu ne postoji. Rješenjem se kao primijenjeni pravni osnov navodi Ugovor o izručenju između Crne Gore i Srbije, pri čemu je citirana, ali selektivno i nepotpuno, sadržina navedenih normi. U članu 14 tog Ugovora propisano je da “u hitnim slučajevima, na izričiti zahtjev nadležnog organa države molilje, nadležni organ zamoljene države može privremeno pritvoriti lice i prije prijema molbe za izručenje”. Međunarodna potjernica se smatra zahtjevom za privremeno pritvaranje, ali prema stavu 1. uslov je postojanje jedne od isprava, a to su opet, kao i u Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, optužnica, presuda, odluka o pritvoru ili koji drugi akt jednak ovoj odluci. Ništa od navedenog u konkretnom slučaju ne postoji”, navodi u žalbi Medojević.
Advokat dodaje da je kao još jedan razlog za pritvaranje Koljenšića, opasnost od bjekstva, jer je između ostalog, istaknuto da “Koljenšić u Crnoj Gori živi na dvije lokacije” u sezoni radi u Budvi, a inače u mjestu prebivališta Nikšiću, što se logički može jedino ocijeniti kao simulacija postojanja pritvorskog osnova, u nedostatku stvarnih razloga.
Policije vjeruju da je Šaranović platio ubicama, a da je 29. aprila 2013. uhapšeni Beograđanin Miloš Delibašić usmrtio Nikolu Bejovića u centru tog grada“Po ubjeđenju ovog branioca rezime predmetnog slučaja je neumoljiv - Koljenšić je protivpravno lišen slobode od matične države, po zahtjevu druge države koji ne ispunjava elementarne uslove - procesne i materijalno pravne. Time mu je matična država grubo povrijedila pravo na slobodu zajemčeno Ustavom Crne Gore i Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda”, piše u žalbi.
Srpska i crnogorska policija vjeruju da je Šaranović organizovao ubistvo Nikole Bojovića, kako bi se osvetio za smrt svog brata Branislava Šaranovića koji je ubijen 8. oktobra 2009. u Beogradu.
Šaranović je nakon ubistva brata nudio i veliki novčani iznos za saznanja o ubicama svog brata, a sve policijske indicije ukazivale su da je taj zločin organizovao vođa “zemunskog klana”.
Policije vjeruju da je Šaranović platio ubicama, a da je 29. aprila 2013. uhapšeni Beograđanin Miloš Delibašić usmrtio Nikolu Bejovića u centru tog grada.
Hapšenjem ove grupe policije vjeruju da su spriječili i likvidaciju vođe barskog klana Luke Đurovića, ali i još jednog Baranina i Kotoranina.
( Komnen Radević )