Brazil: Crkva i studenti ujedinjeni u borbi za jednakost
Brazilski demonstranti očekuju da poglavar Rimokatoličke crkve blagoslovi njihove želje za sprovođenje reformi u zemlji.
Rio de Žaneiro je u danima posjete Pape Franja postao centar svijeta, a njegov doček su sa oduševljenjem propratile stotine hiljada vjernika iz svih krajeva svijeta.
Nakon par sedmica velikih napetosti, masovne demonstracije u Brazilu su okončane. Dvije sedmice nakon okončanja Kupa konfederacija, u Brazilu je već na programu drugi veliki događaj: Svjetski dan mladih. Na najvećem katoličkom okupljanju se očekuje oko dva miliona ljudi, od kojih će većina biti iz Latinske Amerike. Svjetski dan mladih održava se od 23. do 28. jula.
Vjersko okupljanje poput ovog ima i težinu političkog događaja. Jer brojni mladi ljudi, koji su nedavno izašli na ulice u znak protesta protiv korupcije i velikih troškova na ime održavanja Svjetskog fudbalskog prvenstva, raduju se susretu sa papom. I ne samo to. Oni očekuju da poglavar Rimokatoličke crkve blagoslovi njihove želje za sprovođenje reformi u zemlji.
Student biologije Valmir Junior kaže da je njegov moto - demonstrirati i moliti se. Tokom masovnih demonstracija on je preko Fesjbuka uputio apel katoličkoj organizaciji mladih i udruženju brazilskih studenata. On, kao ambasador mladih iz Brazila želi 25. jula, zajedno sa mladima iz svih djelova svijeta, papi da uruči listu zahtjeva, navodi Dojče vele.
"Želimo da pokažemo da hrišćanska vjera može da promijeni društvo", kaže Junior i dodaje da papa može da se pobrine za to da u svijetu bude manje nasilja. Ovaj 28-godišnjak zna o čemu priča. Jer u siromašnoj četvrti Komplekso da Mare, gdje živi, rat između narko-dilera i policije predstavlja svakodnevnicu.
Student biologije Valmir Junior kaže da je njegov moto - demonstrirati i moliti se. (Foto: Beta/AP)
Protesti zbog samovoljnog policijskog nasilja i korupcije uživa blagoslov Katoličke crkve. "Većina mladih, koji su izašli na ulice, želi novu, pravednu i solidarnu zemlju," rekao je nedavno biskup Rio de Žaneira, Orani Joao Tempesta i dodao da to žele i biskupi. Brazilski biskupi su se stoga solidarisali sa mladima, koji su protestovali tokom održavanja Kupa konfederacija. "Čujte povike ulice," pozvali su biskupi političku elitu u zemlji. Protesti su, navodi se u jednom njihovom saopštenju, pokazali da je nemoguće živjeti u zemlji sa tako velikom socijalnom nepravdom i nejednakošću.
Važno je "okrenuti se ljudima"
Zato će Katolička crkva tokom održavanja Svjetskog dana mladih pokazati svoju socijalnu stranu. Biskup Bernhard Balman smatra da su ovakve simbolične akcije važne.
"Moramo da uvidimo da treba da se okrenemo mladima. Vremena u kojima su vernici dolazili u crkvu su prošla. Sada je obrnuto, mi se moramo okrenuti ljudima, nezavisno od toga šta oni rade ili ko su", kaže on.
Katolička crkva u Latinskoj Americi daleko je od revolucije. Svakodnevnica je ovdje određena ne teološkim pomacima, već rastućim nedostatkom svještenika. Osim toga katolički seksualni moral je višestruko doveo do toga da vjernici okrenu leđa crkvi.
Prema podacima brazilskog Zavoda za statistiku IBGE broj katolika se između 2000. i 2010. godine smanjio sa 74 na 64 odsto. Evangelistička Slobodna crkva i Evanđeoska Pentekostna Crkva s druge strane su povećale broj vjernika u istom periodu sa 15 na 22 odsto.
Valmir Junior se nada da će tokom Svetskog dana mladih doći do podmlađivanja crkve. Ovaj student sve posmatra iz potpuno pragmatičnog ugla. Ako je sve manje svještenika, to znači da u budućnosti crkvu prije treba da vode laici, kaže Junior. Stoga se postavlja pitanje da li mladi u Brazilu prisiljavaju ne samo sopstvenu vladu na reforme, već i Vatikan.
Galerija
( Dojče Vele )