U Rožajama činovnicima smanjene plate
Rožajska lokalna uprava donijela mjere kojima će pomoći prevazilaženje krize u dva komunalna preduzeća
Lokalna samouprava je odlučila da pritegne kaiš i da uštedom po raznim osnovama pomogne prevazilaženje finansijskih problema u dva rožajska komunalna preduzeća. Na prvom mjestu, od ovog mjeseca su smanjene plate za 10 odsto svim zaposlenima u Opštini, kao i javnim preduzećima i ustanovama čiji je ona osnivač.
Gradonačelnik Rožaja Nusret Kalač je pojasnio da su plate u lokalnoj upravi i javnim peduzećima do sada bile niže u odnosu na druge crnogorske gradove, ali i da nisu bile usklađene sa nivoom razvijenosti, s obzirom na to da je grad na Ibru jedan od niže razvijenih u državi.
„Drugi bitan momenat koji nas je rukovodio da se opredijelimo za takvo rješenje je i činjenica da smo u komunalnim preduzećima, koja su u dosta ozbiljnim finansijskim problemima, smatrali da treba pokušati naći načina da iz sopstvenih izvora riješimo te probleme. Oni se prije svega odnose na zaostale neizmirene obaveze po osnovu poreza i doprinosa koje iznose između 700 i 800 hiljada eura, a 80 odsto tih dugovanja se vuče iz ranijeg perioda kada su poslovali kao jedinstveno preduzeće“, rekao je Kalač.
Smanjenjem zarada od 10 odsto biće ušteđeno između 14 i 15 hiljada eura. Oko 70 odsto tog novca će biti usmjereno na izmirenje poreza i doprinosa komunalnim preduzećima, a od ostatka će se participirati stručno osposobljavanje mladih ljudi koji završavaju fakultete.
Pored smanjenja plata lokalna uprava se odlučila i na druge mjere štednje.
„Ušteda se planira na svim nivoima, osim obezbjeđivanja uslova za redovno poslovanje. Biće smanjeni materijalni troškovi, izdaci za struju, telefon, gorivo, kancelarijski materijal, određene aktivnosti, učešće na različitim manifestacijama i drugo“, rekao je Kalač.
Od prodaje društvene imovine u ovoj godini polovina novca će otići na izmirenje poreza i doprinosa komunalnim preduzećima, a dat je nalog i da se proda nepokretnost na autobuskoj stanici, koja pripada Komunalnom, a koja vrijedi oko 200.000 eura.
„Smatram da solidarno treba da snosimo teret koji ova dva preduzeća imaju i da smo ovakvim odlukama napravili dobar potez, pa ćemo do kraja naredne godine, ukoliko se dosljedno budemo pridržavali ovih mjera, i ta dva kolektiva dovesti do nivoa da mogu samostalno ekonomski da posluju“, rekao je Kalač.
Veće cijene usluga nijesu opcija
Kalač ni u jednom trenutku nije razmatrao alternativu donešenim odlukama, a koja se odnosi na povećanje cijena usluga u preduzećima „Komunalno“ i „Vodovod i kanalizacija“, jer, kako je istakao, ne želi dodatni balast za građane.
„Kako ta dugovanja ne bi išla na uštrb kapitalnog budžeta, smatram da je bolje rješenje da mi zaposleni podijelimo taj teret. Ako bismo htjeli da stanje saniramo kroz povećanje cijena usluga to bi značilo rast cijena minimalno između 30 i 40 odsto što bi išlo na teret građana. Smatramo da bi to, uvažavajući ekonomsku situaciju u Rožajama, stvorilo veoma ozbiljan problem".
"Povećanjem cijena bismo eventualno stvorili pretpostavke da i oni koji su redovne platiše dovedemo u poziciju da ne mogu izmirivati svoje obaveze, s obzirom na to da su oni uglavnom penzioneri i oni koji nemaju neke druge izvore prihoda. Vjerujem da je ovo bolja i efikasnija mjera, i sigurniji izvor prihoda“, rekao je Kalač.
( Aida Skorupan )