Oživljavanje bojenja vune u Nikšiću
Cilj projekta, podržanog od Ministarstva kulture kroz Program zaštite kulturnih dobara 2018. godine, je očuvanje tradicionalnih tehnika i receptura za bojenje vune biljnim bojama, ističe Đukanović
“Naši preci su od najstarijih vremena za sopstvene potrebe bojenja tekstilnih proizvoda pronalazili u prirodi biljni materijal koji im je bio lako dostupan i imao jednostavnu primjenu. Industrijskom proizvodnjom sintetičkih boja, sredinom XX vijeka, u potpunosti prestaje primjena prirodnih boja osim u zabačenim selima, a danas je ta praksa skoro sasvim pala u zaborav“, kaže za „Vijesti“ Jelena Đukanović, direktorica JU Muzeji i galerije iz Nikšića.
Da bi makar na nekoliko dana „oživjeli“ bojenje vune biljnim bojama pomenuta ustanova će od 16. do 20.jula na gradskoj tvrđavi organizovati koloniju pod nazivom „Sve boje Crne Gore“. Učesnici kolonije će umjesto sintetičkih boja koristiti koprivu, broć, crni jasen, kupus, kantarion... Imaće priliku da poput predaka kuvanjem listova pomenutih biljaka oboje vunu i uvjere se da broć daje postojanu jarko crvenu boju, cvekla tamno ljubičastu, kopriva zelenu, kantarion od narandžaste do crvene, crveni kupus ljubičasto plavu...
Cilj projekta, podržanog od Ministarstva kulture kroz Program zaštite kulturnih dobara 2018. godine, je očuvanje tradicionalnih tehnika i receptura za bojenje vune biljnim bojama, ističe Đukanović.
Saradnik na projektu je dr Nada Bubanja, savjetnik u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore. U projektu učestvuju poznate crnogorske umjetnice, profesori sa saradnicima i studentima sa Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda, Fakulteta likovnih umjetnosti iz Trebinja i Fakulteta za modni i grafički dizajn Univerziteta Donja Gorica iz Podgorice. Rad kolonije je otvoren za posjetioce od 7 do 11 i od 17 do 20 časova, a Đukanović je pozvala i ostale umjetnike raspoložene da vunu boje biljnim bojama da im se pridruže.
( Svetlana Mandić )