Ljekari tvrde da nijesu krivi za smrt Ivane Šoć

Ljekari Dragan Obradović i Brankica Dupanović ispričali da klinička slika preminule Cetinjanke nije ukazivala na svinjski grip, ali i izrazili žaljenje zbog tragedije

366 pregleda20 komentar(a)
17.07.2013. 06:45h

Ne osjećam se krivim. Izražavam duboko žaljenje, ali ne osjećam se ni u ljudskom i profesionalnom smislu odgovornim za smrt Ivane Šoć, jer nijesam doprinio njenoj smrti”, kazao je ljekar specijalista infektolog dr Dragan Lj. Obradović, koji je optužen da je zajedno sa dr Brankicom S. Dupanović nesavjesno liječio Cetinjanku Ivanu Šoć (30) iz Cetinja, koja je zbog infekcije virusom H1N1 preminula 19. februara 2011. godine.

Obradović je u Višem sudu u Podgorici, pred vijećem sudije Vesne Moštrokol ispričao da je bio dežurni 12. februara 2011, te da je oko 22 sata došao u Urgentni centar i tamo zatekao Ivanu są sestrom Anom.

Upućena je iz bolnice Cetinje, a nalaz interniste i EKG su prema njegovim riječima bili normalni, baš kao i rad srca i pritiska.

Obradović je tokom četvoročasovnog ispitivanja naveo da je u Urgentnom centru razgovarao są Ivanom, koja mu je objasnila da se bolest pojavila dva dana ranije - praćeno jezom, drhtavicom i suvim kašljom, a narednog dana javila se i tečna stolica.

Doktor je ispričao da je postupao u skladu sa medicinskom strukom i etikom u svemu tokom liječenja Ivane Šoć
"Rekla mi je da je imala osjećaj gušenja, odbijala je terapiju na Cetinju, imala je strah od infuzije i polomila je toplomjer. Temperatura je bila 37,2, malaksala i dehidrirana. Naložio sam da se urade dodatne analize, da se snime pluća i da joj se uključi infuzija. Dr Đuranović je uradila nalaz pluća, koji je bio uredan, Ivana je bila svjesna i bez gušenja. Primljena je na Infektivnu kliniku i tada mi je Ivana rekla da ima osjećaj gušenja, plazila je jezik. Rekla je da je popila 8-10 “brufena” i da je alergična na veliki broj ljekova. Ovakvo ponašanje je bilo iznenađujuće. Ovo je bio psihički problem, a ne organski, jer je dr Radulović navela u izvještaju da je ovo psihijatrijska reakcija. Odgovorno tvrdim da su jedini simptomi bili njeni subjektivni osjećaj gušenja, plaženje jezika i gestikulacije rukama. Nije imala kašalj i temperaturu, nije povraćala, a moji nalazi su bili uredni", kazao je Obradović.

On je dodao da je 15. februara došao na posao, nakon dva slobodna, te da je kod Ivane konstatovana temperatura od 39 i 38 stepeni. Snimak pluća 16. ferbuara je bio uredan, baš kao i 17. i 18. kada kod nje nije, kako je tvrdio optuženi, nije bilo gušenja i kašlja.

"Po svojoj kliničkoj slici nije imala simptome da joj se da lijek “tamiflu”, jer nije imala virusnu infekciju. Ona nije iziskivala antivirusnu terapiju, jer je kod nje bila blaga infekcija", tvrdi Obradović
"Obišao sam sve pacijente 18. februara. Ivana je bila uznemirena, pritisak povećan, što je upućivalo na njenu anksioznost. Na kolegijumu sam tog jutra kazao da je bez tempetarure, kašlja i gušenja četiri dana i planirao je za otpust iz bolnice. Pozvao sam dežurnog psihijatra dr Zoricu Barac koja je nakon pregleda predložila da se prati ambulantno kod psihijatra. Ivani sam rekao da ide kući da bih je raspoložio, a ona je reagovala tako što je zatvorila oči i prekinula komunikaciju sa mnom. I njenom ocu sam rekao da ide kući, ali on nije bio saglasan, što je normalna briga roditelja, već je predložio da ostane još koji dan. Narednog dana 19. februara saznao sam da je umrla što je bilo šokantno i iznenađujuće za mene", tvrdio je dr Obradović.

Doktor je ispričao da je postupao u skladu sa medicinskom strukom i etikom u svemu tokom liječenja Ivane Šoć i objasnio da se simptomi svinjskog gripa “manifestuju kroz progresivni tok”, te da to kod djevojke nije potvrđeno, jer su njeni nalazi bili uredni.

"Njena iznenadna smrt se može objasniti kroz burnu reakciju njenog imunološkog sistema, zbog toga sam bio šokiran", kazao je dr Obradović.

Odgovarajući na pitanja suda, kazao je da je tih mjeseci početkom 2011. bilo pacijenata oboljelih od svinjskog gripa iz rizične grupe, kojima su bile ispoljene komplikacije - upala pluća, bronhitis, što je odgovaralo teškoj kliničkoj slici, te da je svima i dat antivirusni lijek “tamiflu”.

Okrivljeni je objasnio da se “tamiflu” daje samo tokom prvih 48 sati od kada se pojavi bolest, a kasnije nema velikog efekta, pa je sud pitao da li su svi pacijenti kojima je dat taj lijek bili u tom vremenskom periodu.

Porodica traži istinu: Otac i sestra Ivane Šoć

Odgovarajući na pitanja Tatjane Begović, zamjenika višeg državnog tužioca, optuženi je rekao da nije posumnjao na svinjski grip jer djevojka takve simptome nije pokazivala.

"Po svojoj kliničkoj slici nije imala simptome da joj se da lijek “tamiflu”, jer nije imala virusnu infekciju. Ona nije iziskivala antivirusnu terapiju, jer je kod nje bila blaga infekcija", tvrdi Obradović.

Advokat Duško Jovović, punomoćnik porodice Šoć, počeo je są pitanjem optuženom od kojeg virusa je izliječio Ivanu Šoć?

"Kod nje je bila blaža forma virusa, a sumnja je bila na virus gripa sezonski i epidemijski. Simptomi svinjskog gripa su povišena temperatura, kašalj, curenje nosa, bolovi kostiju i mišića, malaksalost, tečna stolica, te povraćanje, kao i dezorijentisanost i glavobolja. To su opšti simptomi, koji se javljaju i kod sezonskog gripa. Dr Sandra Đuranović mi je rekla da je pregledala i dala joj infuziju, te dala uput za neurologa i infektologa. Nije mi rekla dijagnozu, jer je pacijent tek stigao", kazao je Obradović.

Ko vam je rekao da je Ivana popila 8-10 “brufena”?

"Ne mogu reći ko mi je to kazao iz njene porodice, a to je navedeno i u izvještaju dr Radulović, neurologa.

Gdje ste pročitali zapisano da je preživjela anafilaktički šok?

"Bila je alergična na veliki broj ljekova, a od njene sestre Ane, kao i od nje sam dobio taj podatak. O alergijama je pisalo u izvještaju dr Radulović, a to bi trebalo da piše u zdravstvenoj knjižici, dok se „anafilaktički šok” se upisuje u karton. Ja lično nijesam pogledao njenu zdravtsvenu knjižicu", dodao je optuženi.

Advokat Jovović je pitao dr Obradovića šta znače latinska riječ "abazija”, koji je pojasnio da je to "nemogućnost stajanja. Advokat je potom pojasnio da "astazija" i "abazija” znači da pacijent ne može da hoda i da stoji, te da je to navedeno u izvještaju dr Stolića.

"Ako je Ivana bila psihijatrijski slučaj, zašto je nijeste uputili na Odjeljenje psihijatrije", pitao je Jovović.

Optuženi je kazao da je sugerisao dr Barac da se Ivana premjesti na psihijatrijsku kliniku, ali da mu je ona rekla da će joj u kućnim uslovima biti bolje.

Dupanović: Noć pred otpust se vratili simptomi

Izražavajući žaljenje zbog smrti Ivane Šoć optužena doktorka Brankica Dupanović je u odbrani navela da je 13. februara 2011. u jutarnjim satima dobila informaciju o njenom prijemu sa simptomima povišene temperature, gubitkom tečnosti i psihijatrijskim tegobama, kao i alergijom na veći broj ljekova.

Ona je pojasnila da je pregledala istoriju bolesti i vidjela da se u medicinskoj dokumentaciji nalaze izvještaji specijalista psihijatra, interniste i kardiologa.

"Ivana se žalila na gušenje i neritmičke pokrete, a primjetno je bilo i plaženje jezika. Kako joj je temperatura bila 37 stepeni, urađena je analiza koncentracije kiseonika u krvi.

"Za vrijeme mog dežurstva Ivana nije imala tečnu stolicu, a povraćala je samo jednom. Tokom te noći stanje joj je bilo stabilno o čemu sam informisala kolege na jutarnjem kolegijumu. Narednih dana 15. 16. i 17. februara nalazi su joj bili uredni kao i nalaz magnetne rezonance. Uveče 17. februara je kod Ivane došlo do sličnih simptoma kao i prilikom prijema. Desetak puta sam tokom noći ulazila kod nje u sobu, ali je ona spavala. U jutarnjim satima sam predala dežurstvo i na kolegijumu prenijela stanje pacijenta nakon čega sam pošla na sastanak sa direktorom klinike i obavljala neke druge obaveze na Fakultetu", ispričala je u odbrani Dupanović.

Galerija