Darko Rundek: Muzika je najbolje u nama
"Pa jedna od važnih funkcija umjetnosti je da dovodi u pitanje obrasce po kojima funkcionišemo, bilo kao osoba ili kao društveno biće"
Prvi od ukupno dva off-programa 12. “Don Brankovih dana muzike” povjeren je poznatom muzičaru Darku Rundeku, koji će sa svojim trijom „Cargo“ večeras nastupiti na kotorskoj Ljetnjoj sceni.
Ansambl, pored Rundeka kao frontmena, čine i violinistkinja Isabel i multiinstrumentalista Dušan Vranić. Pjesme u minimalističkim aranžmanima ostavljaju prostora da se svaki od tri muzičara izrazi na svoj način, te improvizacijom stvore nestandardnu formu. Posjetioci “Don Brankovih dana” imaće mogućnost da uživaju i u legendarnim pjesmama iz Rundekove bogate karijere, koje čine vrhunac svakog nastupa „Cargo trija“.
Na “Don Brankovim danima muzike” nastupate u triju „Cargo“, u Vašem najmlađem muzičkom projektu kada je o ansamblima riječ. Možete li nam bliže predstaviti program kojim ćete se predstaviti kotorskoj publici?
"Rundek Cargo Trio“ je izdao svoj prvi album „Plavi avion“ krajem 2010. godine i njegova promocija je obuhvatila većinu evropskih zemalja, uključujući i Crnu Goru. Sad pripremamo novi album pod radnim naslovom „DARE“ – to se može čitati kao moj nadimak ili kao engleska riječ „dare“, što znači odvažiti se.
Festival “Don Brankovi dani muzike” u osnovi svoje koncepcije ima klasičnu muziku. Imate li često poziva da nastupate na takvim manifestacijama? Kako u takvom jednom kontekstu sagledavate svoje nastupe?
"Muziku koju sviramo teško je svrstati u određeni žanr. Isabel, na primjer, dolazi iz svijeta klasične muzike, iako ima bogata iskustva u džezu i tradicionalnoj muzici, dok pjesme koje pišem često probijaju ustaljene forme. Pristup dinamici i instrumentaciji ponekad dodiruje način mišljenja koji je ustaljen u klasičnoj muzici, tako da nam nije strano naći se u kontekstu niti džeza niti klasike”.
Jedna od zajedničkih karakteristika Vašeg muzičkog stvaralaštva – od solističke muzike, preko „Haustora“, „Cargo trija“, te primijenjene muzike – jeste muzički folklor. Kao paradigma Vašeg stvaralaštva on je nekada vidno prepoznatljiv, nekada prilično maskiran?
“Arhetip je sadržaj koji nesvjesno svi dijelimo, tako da ponekad u onom što kroz mene muzički izvire sa čuđenjem prepoznam nešto što ranije nijesam slušao, a pripada nekoj od starijih muzičkih tradicija. Ljubav prema muzici se naravno oslanja na ono što je najdublje u nama i tu se nalazimo upravo na terenu o kojem pričate”.
Da li Vas i danas drži ideja angažovane umjetnosti? Da li je subverzivno djelovanje kroz muziku drugačije danas i da li je ono uopšte potrebno s obzirom na vrijeme demokratije i slobode govora?
“Pa jedna od važnih funkcija umjetnosti je da dovodi u pitanje obrasce po kojima funkcionišemo, bilo kao osoba ili kao društveno biće. U tom smislu ona jeste angažovana u potrazi za autentičnošću. Angažman umjetnosti u službi ideologija nije na tom putu i teško bi se s tog stajališta mogao nazvati umjetnošću. Po tome je demokracija tek ideologija kapitalizma, pa je i njoj služiti jednak oblik ropstva”.
Uživamo kad srušimo stilske okvire Pripremate novi album „Dare“. Kada će on biti objavljen i kakav će biti njegov koncept?
“Kao što sam već rekao album je u procesu nastajanja. Upravo u malom selu Povlja na Braču, u konobi koja odoljeva ljetnim vrućinama snimamo i razrađujemo nove materijale. Kao i dosad, ne postavljamo stilske okvire, štaviše, uživamo svaki put kad ih uspijemo srušiti a da to ne bude prepreka komunikaciji – da pjesmu čini hrabrijom, jačom i zanimljivijom. Očekujem da će album izaći najkasnije u proljeće sljedeće godine”.
( Boris Marković )