Pad Big Bena uvod u bruku
Sprinterske zvijezde Tajson Gej i Asafa Pauel u istom danu su potvrdili da su bili pozitivni na doping testovima, što je još jedan udar na sport koji se decenijama bori sa tom pošasti
Nedjelja, 14. jul 2013. godine, crnim slovima će biti upisana u istoriju atletike.
Sprinterske zvijezde Tajson Gej i Asafa Pauel u istom danu su potvrdili da su bili pozitivni na doping testovima, što je još jedan udar na sport koji se decenijama bori sa tom pošasti.
Agencija "Rojters" je povodom ove vijesti izabrala 15 najvećih skandala u istoriji "kraljice sportova"...
1. BEN DŽONSON (Kanada) - Big Benu je oduzeta zlatna medalja na 100 metara sa Olimpijskih igara u Seulu 1988. godine, nakon što je bio pozitivan na zabranjene steroide. To je i dalje najveći skandal koji je potresao olimpizam.
2. LINFORD KRISTI (Velika Britanija) - Sa 32 godine u Barseloni je postao najstariji osvajač olimpijskog zlata na 100 metara. Sedam godina kasnije, kada je već bio na pragu penzije, u uzorku mu je pronađen nandrolon.
3. DENIS MIČEL (SAD) - Amerikanac koji je osvojio zlato na OI u Barseloni sa štafetom 4x100, 1998. je kažnjen dvogodišnjom suspenzijom jer je imao povišen nivo muškog polnog hormona, testosterona.
4. DVEJN ČEMBERS (Velika Britanija) - Bio je četvrti u finalu na 100 metara na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000, ali je 2003. morao na "hlađenje" 24 mjeseca jer je bio pozitivan na vještački steroid THG u čuvenom "BALKO" skandalu.
5. TIM MONTGOMERI (SAD) - I on je bio upleten u skandal koji je organizovala laboratorija iz San Franciska. Čovjek koji je postavio svjetski rekord 2002. (9,78) priznao je da se dopingovao na OI u Sidneju.
6. MERION DŽONS (SAD) - Montgomerijeva partnerka i najveća žrtva "BALKO" skandala. Džons je bila prva atletičarka koja je osvojila pet medalja na jednim OI (Sidnej).
Nakon godina poricanja, napokon je priznala da je bila varalica, zbog čega je završila u zatvoru, jer je lagala federalne istražitelje.
7. KELI VAJT (SAD) - Još jedna "štićenica" čuvene laboratorije, koja je priznala da je uzimala koktel ljekova nakon što je osvojila zlatne medalje na 100 i 200 metara na Svjetskom prvenstvu u Parizu 2003.
8. DŽASTIN GETLIN (SAD) - Čovjek koji je osvojio zlato na 100 metara na OI u Atini (2004) i izjednačio svjetski rekord Pauela (9,77), dva puta je kažnjavan i odmarao je četiri godine zbog previsokog nivoa testosterona. Nakon "pročišćavanja" osvojio je bronzu na OI u Londonu prošle godine.
9. VERONIKA KEMPBEL -BRAUN (Jamajka) - Dvostruka olimpijska šampionka na 200 metara je trenutno pod suspenzijom, zato što je koristila zabranjeni diuretik na mitingu u maju ove godine.
10. ŠERON SIMPSON (Jamajka) - Osvajačica zlata u Atini i srebra u Londonu kao članica štafete 4x100, bila je pozitivna na zabranjeni stimulans oksilofrin na šampionatu Jamajke prošlog mjeseca.
11. TAJSON GEJ (SAD) - Na Svjetskom prvenstvu u Osaki 2007. oduvao konkurenciju i osvojio zlatne medalje na 100, 200 i 4x100 metara.
Pozitivan na nepoznatu supstancu na testiranju u maju ove godine, zbog čega je "Adidas" danas suspendovao saradnju sa njim.
12. ASAFA PAUEL (Jamajka) - Bio je vlasnik svjetskog rekorda na 100 metara od 2005. do 2008. I on je bio pozitivan na oksilofrin na nacionalnom šampionatu.
Italijanska policija je juče upala u njegovu i sobu Šeron Simpson u Udinama i pronašla 50-ak bočica ljekova.
13. EKATERINI TANU/KOSTAS KEDERIS (Grčka) - Tanu (srebrna na 100 m u Sidneju) i njen zemljak Kederis (šampion na 200 m u Sidneju) bili su optuženi za lažiranje pada sa motora prije OI u Atini, kako bi izbjegli doping test.
14. MERLIN OTI (Jamajka/Slovenija) - Slavna atletičarka sa Jamajke je više puta bila prvakinja planete na 200 metara, ali je nakon pozitivnog testa na nandrolon izbačena sa Svjetskog prvenstva u Sevilji 1999. godine, gdje je trebalo da nastupa za Sloveniju. Kasnije je oslobođena od strane IAAF.
15. KATRIN KRABE (Njemačka) - Dvostruka sprinterska šampionka na Svjetskom prvenstvu u Osaki 1991. nikada nije nastupila na Olimpijskim igrama, jer je kažnjena zbog korišćenja klenbuterola.
( Nikola Nikolić )