Oslobođeni optužbi da su prikrili krađu broda i prodali djelove plovila

Sud, međutim, zaključuje da nije na nesumnjiv način utvrđeno da su to bili djelovi broda koji su ukradeni Brajoviću, te da okrivljeni nijesu mogli znati da su to predmeti koji potiču iz krivičnog djela, jer im za to nije pružen bilo kakav dokaz

913 pregleda0 komentar(a)
Ukradeni djelovi broda, Foto: Privatna arhiva
14.07.2018. 17:08h

Suvlasnica i izvršna direktorka DE-AN Ana Vitochova i ta firma oslobođeni su optužbi da su prikrili krađu broda Rada Brajovića i prodali djelove tog broda drugom preduzeću.

To je prvostepena presuda sutkinje Osnovnog suda Nade Rabrenović.

Ona je zaključila da nema dokaza da su počinili krivično djelo prikrivanje, odnosno da su u aprilu 2013. godine, stvar za koju su znali da je pribavljena krivičnim djelom prodali u namjeri da za sebe pribave korist.

Prema optužnom predlogu, policajci su to preduzeće još u oktobru 2012. upoznali da su djelovi broda ukradeni i da ne smiju njima raspolagati.

Sud, međutim, zaključuje da nije na nesumnjiv način utvrđeno da su to bili djelovi broda koji su ukradeni Brajoviću, te da okrivljeni nijesu mogli znati da su to predmeti koji potiču iz krivičnog djela, jer im za to nije pružen bilo kakav dokaz.

U obrazloženju odluke piše da iz otkupnih listova proizlazi da je težina otkupljenih predmeta pojedinačno iznosila od 0,4 kg do najviše 1.193 kg, te da je svjedok Ivan Tapavčević, vlasnik preduzeća koje je otkupilo predmete rekao da su dva motora bila mase oko 800 kg do 1000kg.

“Nasuprot tome svjedoci Božidar Pejović i Rade Brajović su u svojim iskazima tvrdili da su motori koji su ukradeni sa broda bili teški po nekoliko tona, te da je Brajović Rade krađu prijavio 4.10.2012., što znači da je krađa bila nakon što je DE-AN otkupio predmete", piše u obrazloženju presude.

Brajović je u oktobru 2012. godine prijavio policiji da su mu ukradeni djelovi broda vrijednog oko 150.000 eura na Skadarskom jezeru.

On je ranije “Vijestima” ispričao da su, dok je bio u inostranstvu, sa njegovog broda skinuti motori teški šest tona, ali i čitava konstrukcija. Tužilaštvo je, međutim, pokrenulo samo postupak protiv vlasnika otpada za prikrivanje.

Policajci nijesu uradili svoj dio posla

U odluci suda se ističe i da policajci nijesu predmete na koje im je ukazano na otpadu da su ukradeni bliže opisali, fotografisali ili privremeno oduzeli, na šta su imali pravo prema Zakonu o krivičnom postupku.

“Već su samo izdali usmenu naredbu da se te stvari dalje ne prodaju, nakon čega nijesu dostavili dokaze o vlasništvu na tim predmetima, niti podnijeli krivičnu prijavu državnom tužiocu, a što su bili dužni da urade”, zaključila je sutkinja Rabrenović.