Ombudsman za sve mora da pita Ministarstvo finansija
"Kada ombudsman želi da angažuje nekog eksperta, vještaka za posjetu zatvoru ili nekoj drugoj zatvorenoj instituciji, on prvo mora da pita da li je to u redu"
Iako od države dobija budžet za godinu, institucija Zaštitnika ljudskih prava ne može njime samostalno da raspolaže.
"U toku raspolaganja budžetskim sredstvima za pojedine namjene potrebna je saglasnost Ministarstva finansija", kaže zaštitnik ljudskih prava Šućko Baković.
Ovakva praksa ne sviđa se Evropskoj komisiji. Sa ove adrese tražili su da se poveća nezavisnost Ombudsmana. Zato je na inicijativu Vlade formirana Radna grupa koja radi na Nacrtu izmjena Zakona o Zaštitniku ljudskih prava.
"Kada ombudsman želi da angažuje nekog eksperta, vještaka za posjetu zatvoru ili nekoj drugoj zatvorenoj instituciji, on prvo mora da pita da li je to u redu, da li oni odobravaju, što je po našem mišljenju itekako ograničavanje njegove nezavisnosti""Zato smo mi u tom Nacrtu, između ostalog predvidjeli i da institucija Ombudsmana ima nezavisnost prilikom raspolaganja sredstvima koja su određena iz budžeta, što u praksi znači da, kada ombudsman želi nekoga da zaposli, ne mora da se obraća Ministarstvu finansija, da pita, da traži odobrenje za takvu odluku", kazao je TV Vijesti član Radne grupe Milan Radović.
Do sada je on to morao da čini, i to ne samo u ovom, već i u slučajevima koji su suprotni međunarodnim standardima.
"Kada ombudsman želi da angažuje nekog eksperta, vještaka za posjetu zatvoru ili nekoj drugoj zatvorenoj instituciji, on prvo mora da pita da li je to u redu, da li oni odobravaju, što je po našem mišljenju itekako ograničavanje njegove nezavisnosti", dodaje Radović.
U pokušaju da to promijene naišli su na prepreku. Iz Ministarstva finansija negativno su odgovorili na njihove prijedloge.
"Mi ne želimo da vjerujemo da je ovo konačno mišljenje Ministastva finansija, odnosno zvaničan stav Vlade, jer mislimo da je ovo posljedica nedovoljne informisanosti Ministarstva finansija u pogledu samih komentara i preporuka EK", kaže Marijana Laković, zamjenica ombudsmana.
Da li je ovo mišljenje konačno, reporteri TV Vijesti su pokušavali da saznaju tokom nedjelje od onih koji su ga dali. Ipak, od Ministarstva finansija nisu dobili traženi odgovor.
"Procedura usaglašavanja zakonskog teksta je još uvijek u toku, te stoga ne smatramo primjerenim javno komentarisanje internog materijala, koji služi pripremi konačnog teksta zakona. Ministarstvo finansija ima redovne konsultacije sa kancelarijom Zaštitnika i zajednički radimo na iznalaženju rješenja koje bi bilo prihvatiljivo za obje strane", navodi se u odgovoru Ministarstva na pitanja reportera TV Vijesti.
TV Vijesti, Ana Popivoda
A strana na kojoj se nalazi Ombudsman i članovi Radne grupe, zna samo za jedno rješenje. U suprotnom, ne vide smisao izmjena.
"To ne znači da mi želimo da smo potpuno van svake kontrole, mi samo hoćemo da nas organi državne uprave ne kontrolišu, a da naravno naše poslovanje, naše trošenje budžetskih sredstava kontroliše DRI", kaže ombudsman Šućko Baković.
Ovogodišnji budžet ombudsmana, u odnosu na prošlu godinu nije se povećao. Iako su se proširile nadležnosti, u kasu za 2013. godinu slilo se tek nešto više od 500 hiljada eura.
( TV Vijesti, Ana Popivoda )