Vatrogasci spremni: Mjesecima trenirali da bi zaštitili živote i imovinu ljudi
Nabavljena su četiri nova vozila, oprema za spašavanje iz kanjona, termovizijska kamera, nove uniforme, obuća, šljemovi...
Gašenje požara nije jedino zaduženje zaposlenih u podgoričkoj Službi zaštite i spašavanja, pa se nerijetko dešava da vatrogasci izvlače povrijeđene u saobraćajnim nesrećama, iz kanjona, ruševina, da pomažu tokom poplava i sniježnih padavina.
Komandir smjene Boban Racković radi već 22 godine i ističe da su takve intervencije u posljednje vrijeme dosta učestale, ali da mu je u sjećanju posebno urezana željeznička nesreća na Bioču.
“Nabavili smo četiri vozila u posljednje vrijeme. Imamo i termovizijsku kameru, koju smo dobili za požare u zatvorenim prostorima, nove uniforme, obuću, šljemove, izolacione aparate sa maskama. Nabavljena je i oprema za spašavanje iz kanjona”Racković je kazao da zovu i sugrađani kada im zmija uđe u stan, što su do sada dosta uspješno završavali.
"Ovo je početak ljeta, tako da broj takvih slučajeva nije veći u odnosu na prošlu ili pretprošlu godinu. Tek počinju prave vrućine, pa te intervencije tek očekujemo. Spremni smo da izađemo u susret, onoliko koliko smo u mogućnosti”, istakao je Racković.
Da su vatrogasci u potpunosti spremni za sezonu požara uvjerava i načelnik Službe Radomir Pješčić i ističe da su nabavili potrebnu opremu i preventivno djelovali.
“Nabavili smo četiri vozila u posljednje vrijeme. Imamo i termovizijsku kameru, koju smo dobili za požare u zatvorenim prostorima, nove uniforme, obuću, šljemove, izolacione aparate sa maskama. Nabavljena je i oprema za spašavanje iz kanjona”, kazao je Pješčić “Vijestima”.
Tvrdi da je oprema nabavljena u skladu sa najstrožijim standardima koje propisuje Svjetska organizacija.
“Služba raspolaže sa svom kompletnom opremom koja je potrebna za zaštitu i spašavanje, jedino je bitno da se ta oprema vremenom mora obnavljati, što i radimo”, kazao je Pješčić.
On je najavio i nabavku dva čamca sa motorima i šest kompleta odijela.
“Čamci će biti idealno rješenje za slučajeve poplava, naročito u zetskom dijelu i na jezeru”, smatra Pješčić.
Racković je istakao da su svakodnevno trenirali od oktobra prošle godine do juna ove, kako bi bili spremni za posao.
Instruktor u trening centru Zdravko Blečić, koji je u Službi od 1992. godine, istakao je da mnogo polažu na obuku - “jednu od temeljnih vrijednosti službe”.
Podgorici treba više vatrogasaca: Blečić, Foto. Zoran Đurić
Početak požarne sezone znači i izlazak na teren iz trening centra, jer su, kako kaže, svi zaposleni, prije svega, vatrogasci.
Pješčić je istakao da su pojačani sa 30 sezonaca koji su u ponedjeljak počeli da rade.
“Sezonci su u fazi obnove znanja i upoznavanja sa novom, savremenijom opremom u odnosu na prošlogodišnju. Ukoliko ne bi bilo tog obnavljanja gradiva i stalnog uvježbavanja došlo bi privremeno do zaboravljanja, a to nije dobro”, smatra Pješčić.
Pješčić je najavio i nabavku dva čamca sa motorima, ocijenivši da su idelano rješenje za djelovanje prilikom poplava, pogotovo u Zeti i na Skadarskom jezeruBlečić je kazao da je doživio više neprijatnih situacija, kada su mnogi stradali u raznim nesrećama.
Najčešće se, kaže, sjeti događaja od prije dvije godine, kada su iz bunara izvukli mladića i spasili mu život, ali nijesu uspjeli da spasu njegovog oca.
Blečić smatra da bi, s obzirom na širenje grada, trebalo da bude i više vatrogasaca.
Pojasnio je da je svjetski standard - jedan vatrogasac na 1.000 stanovnika, što, tvrdi, kod nas nije slučaj.
Nepokošena trava velika opasnost
Pješčić je istakao da su ove godine poslali upozorenje svim gradskim i prigradskim mjesnim zajednicama sa jasno definisanim obavezama svih ljudi, koje se tiču zaštite isključivo njihove lične imovine.
“Upozorenje je bazirano na tome da se kuće, posebno u prigradskim naseljima, obezbijede tako što će se pokositi trava oko njih, ukloniti visoko i nisko rastinje koje je blizu i koje predstavlja veliku opasnost za izbijanje požara. Treba i da se omogući prilaz vatrogasnim vozilima do njihovih kuća i objekata”, pojasnio je Pješčić.
Punktovi u Zeti, Tuzima i na Gorici
Pješčić je kazao da je Služba zaštite ove godine planirala otvaranje po jednog punkta u Zeti, na Tomića ublu i Tuzima i dva na Gorici.
“Broj vatrogasaca na punktovima zavisi od trenutne situacije. S obzirom da vremenska situacija nije u kontinuitetu loša kao prethodnih godina, punktove nećemo držati sa standardnim brojem vatrogasaca, već ćemo njihov broj prilagođavati vremenskim prilikama i procjenama situacije na terenu u datom trenutku”, kazao je Pješčić.
Iako zvanično na teritoriji Glavnog grada nijesu postavljeni punktovi, Pješčić tvrdi da vatrogasci svakodnevno procjenjuju situaciju na više lokacija. On je istakao da visoka trava u pojedinim djelovima grada predstavlja veliku opasnost.
Gorjelo kod Hrama i u park šumi na Zlatici
Vatrogasci su juče ugasili požar u park šumi na Zlatici, preko puta škole “Dr Dragiša Ivanović”.
“Požar je prijavljen u 13:27, a ugašen je prije 14 sati. U gašenju je učestvovalo pet vatrogasaca sa dva vozila”, saopšteno je iz Službe zaštite. Vatrogasci sa jednim vozilom juče su ugasili požar kod Hrama, gdje je gorjela trava.
Galerija
( Željka Vučinić )