Ko je misteriozni Adli Mansur

"Juče sam prvi put čula za njega. Nadam se da će prihvatiti sve članove društva, poslije svega što smo prošli posljednjih godina"

3 komentar(a)
04.07.2013. 19:00h

Ko je zapravo Adli Mansur - pitanje je koje su danas, pošto je položio zakletvu kao novi privremeni predsjednik te zemlje, postavili egipatski analitičari, od kojih neki nagađaju da bi bivši predsjednik Vrhovnog suda, na novoj funkciji mogao da postane marioneta vojske.

Neki egipatski analitičari misle da će Mansurom, kao marionetom, upravljati vojna mašinerija koja ga je i dovela na vlast, svrgnuvši Mohameda Morsija, dok drugi sumnjaju u takav scenario, prenio je američki list "Ju-Es-Ej tudej".

Na sajtu egipatskog lista "Masravi", Mansur je opisan kao "misteriozni čovjek" čije ime se rijetko pojavljivalo u medijima i koje je građanima Egipta uglavnom nepoznato.

"Juče sam prvi put čula za njega. Nadam se da će prihvatiti sve članove društva, poslije svega što smo prošli posljednjih godina", rekla je Marva Farid (30), koja se predstavila kao demokratska aktivistkinja.

Dok grupa analitičara tvrdi da će vojska kontrolisati novog predsjednika, drugi smatraju da ona i nije tako zainteresovana da učestvuje u svakodnevnim političkim dešavanjima.

"Vojska će samo povlačiti konce. To znači da će međunarodna zajednica morati mnogo da se potrudi da obezbijedi da ustavni proces bude sveobuhvatan, fer i kredibilan, bez namjere da isključi islamiste", rekao je Šašank Džoši iz Kraljevskog instituta za zajedničke službe u Londonu.

S druge strane, analitičar za Bliski istok i Sjevernu Afriku iz IHS u Londonu Firas Abi Ali, smatra da vojni lideri "znaju kakav je to nezahvalan zadatak".

"Mislim da vojska radi sve što može da sebe ne predstavi direktno kao nekog ko vlada, već da prije pokaže svoje građansko lice. Njen cilj nije da sve ovo prikaže kao vojno preuzimanje vlasti", rekao je on.

Ipak, Ali je dodao da je vojska u Egiptu uvek bila veooma uticajna.

"Kada pogledate sastav javnih službi, vidite penzionisana vojna lica na svim pozicijama, tako da oni imaju mnogo uticaja na birokratiju", dodao je Ali.

Aktivistkinja Điđi Ibrahim, koja propagira ciljeve revolucije od ustanka protiv Hosnija Mubaraka 2011. smatra da je prerano birati privremenog šefa države.

"Ako on ispuni zahtjeve naroda i revolucije koje smo ugovorili u mapi puta, to je super, ali znam da neće biti lako", ocijenila je Ibrahim.

Galerija