Bulatović: Tražićemo odgovor ko sabotira Specijalni tim

Predsjednik skupštinskog odbora za antikorupciju zakazuje sjednicu nakon poruke iz ambasade SAD

82 pregleda4 komentar(a)
Predrag Bulatović, Foto: Savo Prelević
28.06.2013. 06:38h

Predsjednik skupštinskog Odbora za antikorupciju Predrag Bulatović zakazaće raspravu na tom odboru o ispunjavanju obaveza iz Sporazuma za sprovođenje zakona, koji su prije dvije godine potpisale Vlade Crne Gore i SAD sa ciljem da se ojača Specijalni istražni tim.

Ambasada SAD saopštila je “Vijestima” da Vlada nije dala punu podršku Specijalnom istražnom i policijskom timu (SIT) da bi uspješno radio. Smisao SIT-a, za koji se samo zna da njime rukovodi specijalna tužiteljka Đurđina Ivanović, je da borbu protiv korupcije i kriminala podigne na veći nivo “visokoprofilnim istragama”.

"Imajući u vidu da je sporazum dvije godine na snazi i da se oko djelovanja Specijalnog istražnog tima nedovoljno zna, sazrelo je vrijeme da potpredsjednik Vlade (Duško Marković) i specijalni tužilac u pogodnom formatu informišu Skupštinu o tome", rekao je Bulatović “Vijestima”.

On smatra da je pravo mjesto za to Odbor za antikorupciju, čiji članovi imaju pristup tajnim podacima i koji bi trebalo da se neposredno uvjere kako se sprovodi taj važan sporazum.

"U stavovima ambasade SAD, koji su dati dominantno u diplomatskoj formi ipak se uočava da ima problema kao je nemogućnost da članovi SIT-a pristupe bazama podataka da bi podržali tekuće istrage, kao i da SIT-u nije data neophodna podrška za uspješan rad. Rrazumijem da je to tako jer vrh Vlade na čelu sa Đukanovićem nema političku volju za borbu protiv korupcije i kriminala”, ocjenjuje Bzulatović.

On dodaje da bi, da postoji stvarna politička volja, davno bili procesuirani neki vrlo značajni aktuelni, ali i bivši državni funkcioneri: “Kao predsjednik Odbora za antikorupciju dužan sam da povodom ovakvih stavova iz ambasade SAD obezbijedim raspravu na odboru”.

Bulatović smatra da rasprava o tome mora biti dostupna javnosti kako bi se konstruktivno djelovalo i parlament dao svoj doprinos.

Prema informacijama “Vijesti”, do kraja jula trebalo bi da radna grupa koju čine predstavnici mininistarstva pravde i unutrašnjih poslova, završi analizu o trenutnom stanju Specijalnog odjeljenja pri Državnom tužilaštvu. Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković je ranije saopštio “Vijestima” da bi ta analiza trebalo da pokaže na kojem nivou je saradnja institucija zaduženih za borbu protiv kriminala i korupcije, a do kraja godine trebalo bi da se pripremi poseban zakon, kojim će biti propisane obaveze međuinstitucionalne saradnje. Najavio je i mogućnost formiranja samostalnog specijalnog tužilaštva, koje bi bilo autonomno u odnosu na Državno tužilaštvo.

U Izvještaju EK o analitičkom pregledu usklađenosti zakonodavstva Crne Gore za Poglavlje 23 konstatuje se da se tužioci susrijeću s teškoćama u vođenju istrage jer su njihova ovlašćenja prema policiji ograničena i nemaju pristup relevantnim bazama podataka.

Ambasada SAD je saopštila “Vijestima” da je zadovoljna dosadašnjim napretkom u reorganizaciji Uprave policije, koja je u toku „imajući u vidu da projekti takvog obima traju godinama“. Ukazuje se da je Vlada SAD obezbijedila opsežan program obuke i pomoći policiji, uključujući i obuke za tajne operacije.

Lukšić i Marković ne mogu protiv Đukanovića

Jedan od čelnika DF-a Nebojša Medojević ocjenjuje da je za uspješnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala neophodno da dođe do promjene vlasti jer je DPS pokrovitelj organizovanog kriminala i korupcije.

“Specijalni istražni tim treba da bude definisan kao posebni dio Tužilaštva koji treba da ima ovlašćenja i resurse za nezavisne istrage. Naše Tužilaštvo nema kapacitete za ovakve vrste istraga i zavisi od policije i ANB koji su često više dio problema nego dio rješenja", rekao je Medojević “Vijestima”

On podsjeća da je DF u više navrata predlagao formiranje posebne vertikale, koju bi sačinjavali specijalna Uprava policije za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, specijalno tužilaštvo i specijalni sudovi koji bi sudili samo predmete iz organizovanog kriminala i korupcije.

"Ovoj vertikali treba obezbijediti posebna tehnička i finansijska sredstva i međunarodnu ekspertsku pomoć , kako bi mogli da se fokusiraju na korupciju u vrhu vlasti i organizovani kriminal. U vrhu DPS-a još nema lidera koji je spreman da otvori istragu protiv Đukanovića, kao šefa korumpiranog režima. Lukšić i Marković to nijesu mogli i međunarodna zajednica postaje svjesna limita DPS-a.

Zato očkujem promjenu odnosa međunarodne zajednice prema režimu i sve snažnije pritiske na Đukanovića da podnese ostavku. Ako Đukanović nastavi sa bahatim ponašanjem i ignorisanjem poruka međunarodne zajednice, za očekivati je da će opozicija dobiti podršku i priliku da na djelu pokaže i dokaže svoju riješenost da očisti zemlju od kriminala i korupcije", smatra Medojević.