U Sarajevu nastavljen protest za JMBG

"Građani očekuju od parlamentaraca i članova Savjeta ministara da ne gube dragocjeno vrijeme i da se vrate u glavni grad države, da prionu na posao i zarade visoke plate koje primaju"

8 komentar(a)
Sarajevo, JMBG, Foto: Beta
20.06.2013. 19:16h

U Sarajevu je danas, isped zgrade Parlamenta BiH, nastavljeno okupljanje građana koji traže usvajanje zakona o jedinstvenom matičnom broju građana (JMBG).

U protestu nazvanom "Na kafi za JMBG" bilo je tridesetak okupljenih, koji su poručili da neće odustati od svojih zahtjeva.

Demonstranti od institucija BiH očekuju da, umjesto privremene odluke, usvoje zakon o JMBG-u, za šta su odredili rok 30. jun, i ističu da iza njih ne stoji nijedna stranka. Oni čekaju reakciju visokog predstavnika u BiH Valentina Incka.

Demonstranti od institucija BiH očekuju da, umjesto privremene odluke, usvoje zakon o JMBG-u, za šta su odredili rok 30. jun, i ističu da iza njih ne stoji nijedna stranka
Sarajevski protesti počeli su početkom mjeseca, da bi 6. juna dostigli vrhunac, kada je u zgradi državnih institucija bilo blokirano oko 2.000 ljudi, među kojima i oko 200 stranaca iz 27 zemalja. Od tada nijedna institucija BiH ne radi, osim što su početkom nedjelje održane sujednice Predsjedništva, isključivo radi odluke o usvajanju sporazuma o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske, koja 1. jula pristupa Evropskoj uniji.

Međunarodni zvaničnici i građani zahtijevaju od predstavnika tri konstitutivna naroda da počnu da rade, kako kažu, ono za šta su plaćeni.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda najavio je da će narednih dana pokušati da obezbijedi kvalitetan kvorum za održavanje sjednice vlade. On smatra da bi bilo besmisleno održavati sjednicu tog savjeta ukoliko mu ne prisustvuju predstavnici svih naroda. "To bi onda bio fijasko", rekao je Bevanda.

Međutim, predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH zaključili su juče da se još nisu stekli bezbjednosni uslovi za njihov odlazak u Sarajevo, nakon blokade i , kako su je nazvali, “talačke krize” s početka mjeseca.

U Sarajevo ne dolaze ni predstavnici Hrvata u državnim institucijama, a u Kancelariji visokog predstavnika Incka smatraju neprihvatljivim bojkot državnih institucija.

"Ministarstvo bezbjednosti je već ocijenilo da postoje uslovi da zvaničnici i institucije izvršavaju svoje dužnosti. Dolazak na posao nije stvar izbora, to je obaveza za sve izabrane i imenovane zvaničnike", rekao je portparol OHR-a Eldar Subašić.

Ambasada SAD u Sarajevu smatra da bojkot važnih pitanja u Savjetu ministara i u Parlamentu BiH neopravdan i predstavlja uvredu za građane.

"Građani očekuju od parlamentaraca i članova Savjeta ministara da ne gube dragocjeno vrijeme i da se vrate u glavni grad države, da prionu na posao i zarade visoke plate koje primaju", ističu u ambasadi SAD.