Jedan narod, jedan Front, jedan vođa
Ujedinjeni narodni front kao instrument samoočuvanja režima Vladmira Putina...
Ujedinjeni narodni front, ili „Narodni front – za Rusiju!“ (ne za Ameriku, valjda) je brend koji kao suncobran pod svoju sjenku treba da sabere cijelu zemlju, sve grupe stanovništva bez obzira na socijalni status, starost ili pol.
Proleteri umnog i neumnog rada će već samom svojom pojavom personifikovati jedinstvo lidera i naroda, dijalog vlasti i društva. Angažovani intelektualci, kao što su Dmitrij Badovski, Valerij Fadejev ili Mihail Leontijev, metodama agitpropa će nam objasniti da je Front „socijalna mreža istomišljenika“. U rukovodstvu već sjede isključivo dostojni patrioti, uglavnom svi već tako obilježeni imenima svojih stranaka ili pokreta: Olga Batalina – Jedinstvena Rusija, Aleksej Žuravljov – Rodina (Domovina), Ljudmila Švecova – tipična predstavnica partijske nomenklature, žena racionalna, stroga i neumoljivo pragmatična. Jedan narod, jedan Front, jedan vođa.
Front svima dostupan
To je jedan novi stari politički model, model prema kome je režim sve ove godine takoreći prirodno klizio. Front je instrument samoočuvanja režima, pomagalo koje će mu omogućiti da još neko vrijeme sebi produži život. Za nesmetano funkcionisanje ovog modela, ukidanje Jedinstvene Rusije uopšte nije neophodno. Zatrebaće ona još tu i tamo, za nekakve sljedeće izbore. A Front je kudikamo mekša konstrukcija. On je praktično svima dostupan.
Front je jedan novi stari politički model, model prema kome je režim sve ove godine takoreći prirodno klizio
Željeli biste da utičete na tok događaja? Želite da vas vlast čuje? Za to vam nisu potrebne ulice i trgovi. To su mjesta gdje se nijedan problem ne da riješiti. Tamo se sve završava kricima i praznim brbljanjem. Dođite kod nas i mi ćemo sve lijepo, na miru da vam objasnimo. Ako je potrebno, i dijalog ćemo voditi. „Ja bih zaista želio da Sveruski narodni front bez obzira na različite poglede i pristupe rješenjima problema pred kojima stoji zemlja i svaki građanin Ruske Federacije, postane stvarno sveruski, da se pretvori u platformu na kojoj bi ljudi, na prvi pogled nepomirljivih pogleda i ideja, mogli da se okupljaju, pretresaju probleme i nalaze prihvatljiva rješenja za te probleme“, rekao je Putin.
Musolinijevski „umjereni liberalizam”
Riječju, zadatak je dvojakog karaktera: sačuvati vlast, ostvariti njen restyling i osvježiti Putina, i istovremeno marginalizovati opoziciju.
Nameće se zapravo model korporativne države koji objedinjuje svo stanovništvo zemlje, sve predstavnike profesionalnih, interesnih, socijalnih, starosnih i ostalih grupa. Imitacija Benita Musolinija koji je, kao i Vladimir Putin, počeo sa umjerenim liberalizmom, a potom prilično brzo evoluirao u znamo već šta.
Apel upućen svemu što je „narodno“, takozvanom običnom čoveku, čak i sirotinji – nezaobilazno je svojstvo ovakvih režima. „Front je danas potreban zato da bi svi građani imali mogućnost da pred vlast postave svoje, narodne (kurziv autora) zadatke“, rekao je Putin kada su ga pod rediteljskom palicom Stanislava Govoruhina (koji je u luksuznom pansionatu predsjedničke administracije Snegiri zbog toga morao na kratko da prekine partiju bilijara sa Genadijem Zjuganovim) jednoglasno izabrali za predsjednika Fronta.
A ideologiju Fronta najkraće je izložio sam Vladimir Putin. Doduše ne na kongresu, već prilikom uručivanja državnih nagrada koje je održano tog istog dana. „Ako ne mi, umjesto nas će oni“, rekao je on. Ideja nesumljivo usmjerena na mobilizaciju, a po semantici misao koja u potpunosti ponavlja onu Josifa Staljina, izgovorenu 4. februara 1931. na prvoj Socijalističkoj saveznoj konferenciji industrijskih radnika: „Usporiti tempo – znači zaostati. A zaostale tuku… To je zakon eksploatatora – tući slabe i zaostale. Vučji zakon kapitalizma. Zaostao si, znači slab si – znači nemaš nikakva prava i prema tome zaslužuješ da te tuku, da te potčine. Jak si – znači imaš sva prava i prema tome zaslušuješ da te poštuju. Eto zašto mi ne smijemo da zaostajemo.“
Kada ne bismo imali svoje sopstvene istorijske presedane u kojima su na važnim skupovima prisutni u glas skandirali ime vožda, mogli bismo da aludiramo na istoriju Italije, Španije, Argentine ili nekih drugih zemalja u kojima je dugi niz godina funkcionisao populistički korporativni model.
Bolna tačka, da ne kažem „tačkica“, ove nove državne ideologije je suverenitet koji neko neprekidno ugrožava, a na istom mjestu je i svijest o odbrani koja pretpostavlja pozivanje na mitove krvi i tla. O tome je prilikom izbora na novo honorarno radno mjesto glavnog frontaša, naš vrhovni glavnokomandujući rekao: „U uslovima kada se cijele nacije, čitavi narodi otkidaju od svojih nacionalnih korijena, borba za samo pravo da se bude suverena i nezavisna zemlja postaje sve oštrija.“
Principijelno je važno i to (a što je napisano i u Manifestu „Narodni front – za Rusiju!“) da se pokret oslanja na „mišljenje većine građana“. Manjina može i da se ne odazove, ali za to može da krivi samo sebe. Uostalom, manjina nije vrijedna ni pomena. U Manifestu piše: „Mi pozivamo sve koji su za Rusiju da se pridruže Narodnom frontu“. Ispada da će svi oni koji se ne budu pridružili biti zapravo protiv Rusije. Ko nije sa nama, taj je protiv nas. Zato se i zove Front.
Vlast je izabrala model upravljanja karakterističan za sredinu, ili prije će biti prvu polovinu, prošlog vijeka. Teško je povjerovati da će taj politički retromobil zaista biti efikasan. Njime je nemoguće putovati u budućnost. Ali u prošlost – da. Ostalo nam je još samo da sačekamo odgovore na dva kratka pitanja: kojom brzinom i koliko daleko?
Front prosvjećuje šefa države
Jedan od najdirljivijih trenutaka na osnivačkom kongresu Sveruskog narodnog fronta bio je kada su tokom same sjednice objavljeni, za tu priliku specijalno pripremljeni podaci o sociološkim istraživanjima Sveruskog centra za istraživanje javnog mnjenja spada da 73% ispitanika očekuju da Front bude taj koji će predsjedniku davati informacije o tome šta se zapravo događa u zemlji. To jest, građani misle da predsjednik danas ne zna čime on to zapravo upravlja i da će mu od sada Front, kao jedini autentični narodni pokret (a sve što je van Fronta, to nije narod), najzad sve objasniti.
Galerija
( Andrej Kolesnikov („Novaja gazeta“) )