Nečas pere ruke od ljubavnice i zloupotrebe obavještajaca
Češki premijer Petr Nečas danas se javno izvinio za događaje koji potresaju Češku ali i odbio da podnese ostavku. Jana Nađova, njegova pomoćnica i ljubavnica, završila u zatvoru
Češki premijer Petr Nečas izvinio se danas što je šefica njegovog kabineta, koja je, prema saznanjima policije, njegova ljubavnica, zloupotrijebila Vojnu obavještajnu službu da prati premijerovu suprugu kako bi ga natjerala na razvod.
Desna ruka češkog premijera, Jana Nađova, uhapšena je u četvrtak zajedno sa još sedam političara i visokih državnih činovnika u velikoj noćnoj raciji jedinice za borbu protiv organizovanog kriminala na sjedište češke vlade, nekoliko ministarstava, državnih preduzeća i kancelarije dvojice moćnih česskih lobista.
U raciji je zaplijenjeno i skoro šest miliona eura u gotovini i desetina kilograma zlata.
Premijerova ljubavnica i siva eminencija u češkoj Vladi, kako su je mnogi okarakterisali, optužena je da je dogovarala korupciju trojice poslanika vladajuće Građanske demokratske stranke, kao i da je prošle godine naredila Vojnoj obavještajnoj službi da nelegalno prati premijerovu suprugu Ratku u nadi da će naći dokaze o preljubi i tako natjera Nečasa na razvod, što je on u maju i učinio.
Sud u Ostravi je popodne prihvatio zahtjev tužilaca da Nađova ostane u istražnom zatvoru kako ne bi uticala na svjedoke.
Premijer Nečas je nakon te odluke suda saopštio da u tim okolnostima Nađova ne može da ostane na funkciji šefa kabineta premijera.
"Iako nisam znao ništa o uhođenju, duboko žalim i izivnjavam se svima kojih se ticalo. Nikada ne bih dopustio zloupotrebu obavještajnih službi u lične i političke svrhe. Smatram da je nedopustivo da šefovi Vojne obavještajne službe prihvate naloge osobe koja za to nema nikakva zakonska ovlašćenja", kazao je danas u saopštenju za medije Nečas.
Drugo krivično djelo za koje je Nađova optužena kao saučesnica je dogovor sa trojicom poslanika u jesen 2012. da se odreknu funkcije kako bi prošao paket poreskih zakona za koji nisu htjeli da glasaju, a da zauzvrat dobiju dobro plaćene funkcije u državnim preduzećima.
Nečas je to označio kao i danas uobičajenu političku praksu u Česskoj. "I dalje smatram da je ta optužba apsurdna. Ne smatram da su politički dogovorili krivično djelo. Ako bi to bilo tako, policija bi morala da povede istragu za stotine, možda i hiljade sličnih dogovora iz prošlosti", saopštio je premijer.
Sud u Ostravi odredio je istražni zatvor i za tu trojicu poslanika, uz ogradu da će nedoumicu da li su visoke funkcije u državnim preduzećima za nekakvu političku uslugu poslanika zaista korupcija morati očigledno da riješe najviši sudovi u Češkoj.
Opozicija, koja je odmah nakon što se saznalo za hapšenja bez uspjeha tražila od premijera da podnese ostavku zato što je politički odgovoran za svoje saradnike, izdejstvovala je da se u utorak glasa o nepovjerenju vladi.
Predsjednik Češke Miloš Zeman danas je kazao novinarima da su optužbe izuzetno ozbiljne i da policija, prema informacijama koje je od nje dobila, ima dovoljno valjanih dokaza i nagovijestio je da bi premijer i vlada trebalo da podnesu ostavke.
Koalicioni partneri zakazali su za nedjelju veče novi vanredni sastanak sa Nečasom o daljoj sudbini vlade.
Galerija
( Beta )