Ljubomora i ljubav pisaca

Ficdžerald je pomogao Hemingveju da objavi svoja djela, ali je uskoro njihovo prijateljstvo počelo da se narušava

76 pregleda0 komentar(a)
Hemingvej, Ficdžerald, Foto: In-room.info
07.06.2013. 09:18h

"Mi na svijet gledamo različitim očima. Iz tog su se razloga naši putevi razišli", rekao je Frensis Skot Ficdžerald o svom prijateljstvu sa Ernestom Hemingvejem.

Truman Kapote i Harper Li su imali prijateljstvo koje je trajalo cijeli život

Autor romana „Veliki Gatsby" i dobitnik Nobelove nagrade za književnost, upoznali su se tokom 20-tih godina XX vijeka u Parizu. Uprkos različitim životnim stilovima, mišljenjima i težnjama, dva su se pisca ubrzo sprijateljila.

Ficdžerald je pomogao Hemingveju da objavi svoja djela, ali je uskoro njihovo prijateljstvo počelo da se narušava budući da je Hemingvej postajao sve poznatiji dok je Ficdžerald, naprotiv, sve više gubio na popularnosti. Među piscima se pojavilo suparništvo koje je na kraju i uništilo njihovo prijateljstvo.

Fitcdžerald je u pismima prijateljima zapisao kako je prijateljstvo s Hemingvejem „jedna od najsjajnijih stranica mojega života, ali i dalje smatram da takvim prijateljstvima jednom dođe kraj, barem zbog svog prekomjernog usijanja. Iz tog razloga ne mislim da ću ga često sretati".

Džon R.R. Tolkin i Klajv Stejpls Luis su se prvi put sreli 1926. godine na sastanku Engleskog fakulteta u Merton Koledžu. Ispočetka su se jedan prema drugom odnosili vrlo oprezno.

U svojoj autobiografiji „Zatečen radošću" Luis objašnjava i zašto: „Od samog mog rođenja upozoravali su me (naravno, ne naglas) kako nikad ne smijem vjerovati papistima. Kada sam se upisao na odsjek engleskog, potpuno su mi jasno naznačili kako se ne smije vjerovati filolozima".

Truman Kapote bio je prijatelj iz djetinjstva i susjed spisateljice Harper Li, autorke romana „Ubiti pticu rugalicu"

Tolkin je bio ijedno i drugo. No, uprkos tome, uskoro će dva mladića postati dobri prijatelji, a to će ostati i sljedećih dvadeset godina. U Tolkinu je Luis pronašao zanimljivog, duhovitog i obrazovanog čovjeka koji je pritom bio postojan hrišćanin.

Luis "se vratio" u krilo Crkve, iako ne u tom obliku koji bi se svidio Tolkinu, zakletom katoliku, ne pretjerano blagonaklonom prema protestantima i njihovom pogledu na svijet. Upravo su razlike u vjeroispovjesti, rastuća popularnost autora "Hronika iz Namije" te Luisovi novi prijatelji na koje je Tolkin bio ljubomoran bili neki od razloga zašto se sredinom 30-ih godina prijateljstvo između pisaca počelo hladiti.

Truman Kapote i Harper Li su imali prijateljstvo koje je trajalo cijeli život.

Truman Kapote bio je prijatelj iz djetinjstva i susjed spisateljice Harper Li, autorke romana „Ubiti pticu rugalicu". Prijateljstvo dvaju pisaca započelo je kada im je bilo šest godina i trajalo je sve do Kapoteove smrti 1984. godine.

U svojim djelima prijatelji su ne jedanput junacima svojih romana pripisivali osobine onog drugog. Tako je Kapote bio uzor za malog Dila Harisa u spomenutom romanu svoje prijateljice, a u Kapoteovom romanu „Drugi glasovi, druge sobe". Harper je poslužila kao inspiracija za lik Idabel Tompkins.