Lijene ministre treba testirati u parlamentu

Opozicija i NVO pozvali Đukanovića da u Skupštini objasni propuste saradnika

15 komentar(a)
poslanici, Foto: Savo Prelević
04.06.2013. 07:16h

Ukoliko je premijer Milo Đukanović nezadovoljan radom svojih ministara, njihov učinak bi trebalo da ocjene poslanici koristeći kontrolne mehanizme parlamenta.

Umjesto što nezadovoljstvo radom najbližih saradnika iskazuje otkazivanjem sjednica vlade, trebalo bi da pred parlamentarcima testira učinak svoje vlade.

To je ocjena predstavnika opozicije i civilnog sektora koji podsjećaju da su predsjednik i članovi vlade, prije svega odgovorni parlamentu koja ih je birala.

Poslanica Demokratskog fronta Branka Bošnjak smatra da rad vlade treba da ocjenjuju parlamentarci, podsjećajući da Skupština ima poslovničke mehanizme kojima može kažnjavati nerad ministara i premijera
Premijer je prošlog četvrtka odložio sjednicu vlade, poručujući ministrima da moraju pokazati da su krajnje ozbiljno posvećeni aktivnostima iz svojih resora. Kao odgovor na predloženi dnevni red sjednice, Đukanović je poručio da od ministara očekuje da blagovremeno pripreme teren za odluke koje će ubrzati razvojne projekte, jer "ne želi da vlada gubi vrijeme na protokolarna zasjedanja".

Ipak, sagovornici “Vijesti“ smatraju da slabi rezultati vlade treba više da brinu od dinamike održavanja sjednica. Oni smatraju da je Đukanović zakazao u ekonomskoj politici i borbi protiv korupcije i kriminala.

Poslanica Demokratskog fronta Branka Bošnjak smatra da rad vlade treba da ocjenjuju parlamentarci, podsjećajući da Skupština ima poslovničke mehanizme kojima može kažnjavati nerad ministara i premijera.

"Parlament bira vladu i ministre i njih treba da bude strah od parlamentaraca. Međutim, oni se u svim svojim nastupima ponašaju kao da su oni ti koji su iznad parlamenta. To je nedopustivo, ali im dozvoljava skupštinska većina”, ocijenila je Bošnjak, navodeći da parlament mora jačati kontrolnu funkciju kako bi se u svakom momentu znalo što rade ministri.

Prema skupštinskom poslovniku, poslanici imaju pravo da razmatraju rad vlade kroz interpelaciju, koju mora tražiti najmanje 27 poslanika. Oni moraju obrazložiti razloge zbog kojih traže glasanje o nepovjerenju.

Tim mehanizmom nedavno je zaprijetila i Socijalistička narodna partija koja je upozorila da će pokrenuti postupak za izglasavanje nepovjerenja vladi ukoliko u predviđenim rokovima ne počne sa realizacijom usvojenih zaključaka o KAP-u.

Poslanik ove partije Aleksandar Damjanović podsjetio je da parlament ima svoje poslovničke mehanizme za kontrolu rada vlade, ali da vlada na sjednici treba da rješava pitanje rada ministara.

“Nas ne zanima da li se održala sjednica vlade jer je, što se tiče SNP-a, njen rad svakodnevno na tapetu u parlamentu i tako će ostati”, kazao je Damjanović.

Crnogorski parlament je posljednji put o nepovjerenju vladi raspravljao i prije dvije godine kada je premijer bio Igor Lukšić. Razlog za pretresanje rada vlade bila je odluka o zaduživanju kod “Kredit Svis banke” za iznos od 150 miliona eura. O radu vlade raspravljalo se i 2010. kada je premijer bio Đukanović, ali ona nije pala ni nakon trododnevne rasprave.

Poslanik Pozitivne Crne Gore Srđan Perić smatra da posalnici imaju osnova da ponovo iskoriste mogućnost interpelacije, upozoravajući da vlada nije učinila ništa da bi poboljšala ekonomski razvoja Crne Gore.

Poslanik Pozitivne Crne Gore Srđan Perić smatra da posalnici imaju osnova da ponovo iskoriste mogućnost interpelacije, upozoravajući da vlada nije učinila ništa da bi poboljšala ekonomski razvoja Crne Gore
“Naprotiv, sve njene aktivnosti u aktuelnom mandatu vode ka smanjenju ekonomskog rasta, iako je premijer u svom ekspozeu obećavao potpuno suprotno. Podsjetiću vas da je do unazad nekoliko mjeseci on obećavao povećanje zaposlenosti, ubrzani rast ismanjenje javnog duga”, kazao je Perić.

Ipak, Boris Marić iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) smatra da, sudeći prema ranijim raspravama, parlamentarna analiza učinka izvršne vlasti nije dala konkretne rezultate.

“Sve rasprave o učincima izvršne vlasti su bez epiloga, bez utvrđivanja objektivne odgovornosti. U svemu tome mi nigdje ne možemo ni nazreti potrebnu viziju prevazilaženja postojeće krize, koju bi artikulisala aktuelna vlada”, kazao je Marić.

DPS: Na Savjetu se neće raspravljati o radu vlade

U Demokratskoj partiji socijalista (DPS) tvrde da se na sjednici Savjeta za sprovođenje izbornog programa zakazanom za subotu neće raspravljati o radu ministara, već o evroatlantskim integracijama.

Na prošloj sjednici tog partijskog tijela, uoči parlamentarnih izbora, članovi Savjeta razgovarali su, između ostalog, i o partijskom zapošljavanju i zloupotrebi državnih resursa, iz čega je proistekla afera “Snimak”.

Marić smatra da će DPS nastaviti sa slabljenjem institucija na račun jačanja partije.

“Partitokratija kao fenomen crnogorskog političkog sistema već živi, a za posljedicu ima nemogućnost preciznog razgraničenja između države i partije. Porazno je što se i kroz aferu “Snimak” i kroz nastupe Đukanovića jasno prepoznaje nedostatak svijesti o potrebi odvajanja partije od države”, smatra Marić, navodeći da se slabljenjem DPS-a u političkoj ravni slabi i kapacitet ionako nejakih državnih institucija.