Mornarica ponovo jaše
Nacrt novog strategijskog pregleda odbrane vraća vojsci vodeću ulogu u svim aktivnostima zaštite na moru
Prema nacrtu novog strategijskog pregleda odbrane na kome radi Ministarstvo odbrane, Crnoj Gori u narednom peridu, kada je riječ o moru, slijedi skupo ispravljanje grešaka koje je u proteklih 10-ak godina počinio vojni vrh predvođen bivšim ministrima odbrane Milom Đukanovićem i Borom Vučinićem, te još aktuelnim načelnikom Generalštaba VCG, viceadmiralom Draganom Samardžićem.
Samardžić je, sa pozicije komandanta Mornarice, a potom pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse, odnosno pomoćnika, pa načelnika Generalštaba VCG, Mornaricu kao potpuno zaokružen i relativno moderan, moćni borbeni sistem, preuzeo od posljednjeg komandanta tog vida u Vojsci SCG, viceadmirala Jovana Grbavca.
Da nevolja bude još veća, Mornarica je prebačena u Bar, gdje je kasarna „Pero Ćetković“ skoro dva kilometra udaljena od mora
U njegovo doba, ratni brodovi su većinom rasprodati ili otišli u staro gvožđe, Mornarica je ostala bez raketnog, torpednog i minskog naoružanja, nastalo je ogromno kadrovsko osipanje, gdje su iskusni oficiri penzionisani ili praktično otjerani.
Ovaj vid VCG je u praksi doživio i logistički slom. Mornarica je, nakon prodaje tivatskog Arsenala, ostala bez glavne baze i tehničke podrške, nedavno je prodata i kasarana Kumbor, a slična sudbina uskoro će snaći i Pristan i Rakite, pa Mornarica u Boki bukvalno više nema nijednu bitvu na koju može privezati preostale brodove.
Da nevolja bude još veća, Mornarica je prebačena u Bar, gdje je kasarna „Pero Ćetković“ skoro dva kilometra udaljena od mora, a država je, u međuvremenu, litvanskom konzorcijumu kojem je prodala barsku marinu, istovremeno, ustupila i dio barske luke koji koriste brodovi MCG.
Amerikanci pomažu i tehnički i kadrovski
Novo rukovodstvo tog vida MCG, predvođeno mladim i energičnim kapetanom bojnog broda Darkom Vukovićem sada je u nebranom grožđu i na sve načine pokušava stvari koliko-toliko da vrati na pravi kolosijek.
Vukoviću pri tome olakšavajuću okolnost može pričinjavati činjenica što, zahvaljujući svojoj međunarodnoj karijeri u vojnoj diplomatiji i stručnom usavrašavanju u SAD, ima dobre kontakte kod NATO partnera Crne Gore, pogotovo Amerikanaca, koji smatraju da MCG mora biti sposobna za misije zaštite državnih interesa na moru, a što je dobrano narušila prethodna politika rukovođenja oružanim snagama.
Izgleda da su ti signali napokon shvaćeni i u našem državno-vojnom vrhu
Potvrda tome bila je i lani organizovana vježba „Dolphin 2012“ u Boki, gdje su Amerikanci uložili par miliona dolara svog novca kako bi u Crnu Goru doveli svoje delfine, posebno obučene za nalaženje neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUBS) u podmorju, te pripadnike protivminske ronilačke jedinice Ratne mornarice SAD koji su obučavali svoje kolege iz Pomorskog odreda MCG.
Amerikanci djelimično finansiraju i pomažu nabavku i instaliranje novog elektronskog sistema za nadzor mora koji će MCG uskoro staviti u funkciju, daju besplatno školovanje za naše kadete na njihovoj prestižnoj vojno-pomorskoj akademiji u Anapolisu, a njihovi ratni brodovi često gostuju u našim lukama, pri čemu jasno ukazuju na potencijal odbrambene saradnje dviju zemalja u južnom Jadranu.
Izgleda da su ti signali napokon shvaćeni i u našem državno-vojnom vrhu, pa tako nacrt novog Strategijskog pregleda odbrane (SPO) za period 2013-2023. godine, predviđa postepeni oporavak MCG i vraćanje dijela njenih, u međuvremenu, skoro izgubljenih, borbenih mogućnosti.
Neki od vojnih brodova ustupljenih policiji
Prioritet - nadzor granice
Po nacrtu novog SPO, prioritet kada je Mornarica u pitanju je stavljanje u funkciju savremenih radarskih sistema za nadzor mora i formiranje operativnog centra, što će biti učinjeno u narednih par mjeseci.
Prioritet broj dva je ono što još od 2006. stvara veliki problem Mornarici, ali i državi - kontrola spoljnog morskog pojasa. Nakon što je par godina prije sticanja nezavisnosti Crne Gore Mornarica tadašnje VSCG predala zadatak obezbjeđenja državne granice na moru policiji, na 12. milji, “plavoj granici”, gotovo da se više nisu pojavljivala plovila koja predstavljaju državnu vlast na moru.
Policija je odmah od četiri dobijena vojna patrolna čamca prodala dva, druga dva razoružala i gotovo nikako nije koristila, pravdajući se velikim troškovima upotrebe tih brodova, namjenski građenih za patroliranje i obezbjeđenje državne granice na moru. U međuvremenu, preostala dva policijska graničara, dovedena su u stanje gomile starog željeza, pa se sada pokušavaju prodati kao metalni otpad. Policija je lani u Hrvatskoj uz pomoć EU, naručila gradnju dva nova i značajno manja patrolna čamca, ali joj oni još nisu isporučeni.
Iako je isporuka trebalo da bude još u januaru, dva nova policijska patrolca još su u brodogradilištu “Montmožnata Greben” u Veloj Luci na Korčuli, gdje se na njima otklanjaju razni tehnički nedostaci.
Je li RCUD postao višak?
Nacrt SPO Mornarici predviđa i “razvijanje sposobnosti za protivminska dejstva, reagovanje u različitim kriznim situacijama, prije svega u operacijama traganja i spašavanja (SAR), ekološkim incidentima i borbi protiv terorizma”. Upravo je veoma razvijena i jaka protivminska komponenta u nekadašnjoj MVSCG, bukvalno uništena kada je finasiranje Mornarice preuzela vlast u Podgorici.
U to vrijeme, Vlada je pod okriljem MUP-a, formirala svoju formaciju nazvanu JU “Regionalni centar za obuku ronilaca za podvodno deminiranje, spašavanje, pružanje pomoći i kontrolu na moru”. Ova ustanova, kojom od osnivanja prije 10 godina do danas rukovodi bivši policajac Veselin Mijajlović, još, međutim, nije ispunila svoju osnovnu misiju – čišćenje crnogorskog podmorja od zaostalih NUBS, iako je u njen rad i opremanje do sada uloženo skoro 10 miliona eura, novca crnogorskih, ali i američkih poreskih obveznika.
Mornarica je gotovo ostala i bez specijalno obučenih protivminskih ronilaca koje sada u njen stroj vraća američka ekspertiza
Amerikanci su stoga vrlo jasno rekli vlastima u Podgorici da se MCG mora vratiti protivminska sposobnost, iako su te iste vlasti u međuvremenu, slušajući Mijajlovićeve slavopojke o njegovim i sposobnostima RCUD-a, rasprodale visoko-sofisticiranu mornaričku opremu i plovila – prvenstveno lovac mina LM-153 na kome je bio ugrađen prilično moderan britanski protivminski sonar “Plessey 193M” i sistem daljinski upravljanih protivminskih ronililica PAP-104 francuske proizvodnje.
Mornarica je gotovo ostala i bez specijalno obučenih protivminskih ronilaca koje sada u njen stroj vraća američka ekspertiza, i već za to kratko vrijeme pokazuju se višestruko veći efekti nego što je Mijajlović sa RCUD-om postigao u 10 godina.
“Među najznačajnijim od ponuđenih aktivnosti, u oktobru 2012. godine, u akvatorijumu Crne Gore izvedena je vježba na temu protivminskog pretraživanja i podvodnog razminiranja, na kojoj su osim pripadnika Mornarica SAD i VCG, učestvovali i predstavnici oružanih snaga Slovenije i Hrvatske”, stoji u izvještaju o stanju u Vojsci Crne Gore za prošlu godinu koji je nedavno razmatrala Vlada. Pominje se i uspješna vježba u pronalaženju i uništavanju podvodnih minsko-eksplozivnih sredstava koje su ronioci Pomorskog odreda MCG prošle godine, zajedno sa pripadnicima Odreda za specijalna podvodna dejstva Mornarice Slovenije, izveli na mornaričkom poligonu Kočište na Luštici.
U takvim okolnostima i imajući u vidu opredjeljenja iz novog SPO, te budući da Vladi JU RCUD predstavlja sve veći neefikasan teret i negativni publicitet zbog brojnih afera koje se dovode u vezu sa Mijajlovićem, a u igri je i prebijanje dugova “Montenegro erlajnsa” prema Agenciji za kontrolu letjenja SMATSA kojoj bi bio ustupljen kompleks hotela “Park” u Bijeloj gdje je sada smješten RCUD, vrlo je vjerovatno da će Vlada na kraju ipak morati da odustane od te jedinice, jer sve što RCUD ima i radi već mnogo efikasnije obavlja Pomorski odred MCG.
Vraćaju stare topovnjače
Prema nacrtu novog SPO, da bi ispunila svoju misiju kontrole teritorijalnog mora i epikontinentalnog pojasa, Mornarica VCG će u najskorije vrijeme svoja dva velika patrolna broda – fregate tipa “Kotor”, zamijeniti vraćanjem u operativnu upotrebu dvije od raspoložive četiri raketne topovnjače klase “Rade Končar”.
Dvije fregate klase “Kotor”, inače, već duže vrijeme nude se na prodaju strancima ali su neke do sada izgledne varijante za prodaju propale, jer se, po tvrdnji dobro obaviještenog izvora “Vijesti” “nisu stekli svi uslovi, odnosno “nisu se ugradili oni koji su trebali” .
Fregate se od tada do danas održavaju i povremeno plove samo zahvaljujući enormnim naporima i entuzijazmu svojih posada. Kada je novi mornarički vrh sa Vukovićem na čelu stupio na scenu, pridružio se tome i entuzijazam prve pretpostavljene komande, pa su tako pripadnici MCG sami nedavno demontirali pomoćne motore sa rashodovane raketne fregate RF-31 “Split” koja je prodata Albancima kao sekundarna siroivina, i pripremili ih za transport do Bara gdje će ih ugraditi na P-33 “Kotor”. Ti pomoćni motori na “Split” su ugrađeni 1999. i vrlo su malo korišćeni, pa su u mnogo boljem stanju od potpuno dotrajalih pomoćnih motora istog tipa na “Kotoru”.
“Snaći ćemo se sami, zvati neke ljude koji su radili u Arsenalu da nam pomognu i ugradićemo te motore na P-33” kaže drugi sagovornik “Vijesti” iz MCG . Dok se to radi, MCG se priprema da u operativnu upotrebu vrati i raketne topovnjače 405 i 406 kojima će zamijeniti velike patrolne brodove.
Topovnjače su iz upotrebe izbačene još 2007. i od tada se, opet zahvaljujući entuzijazmu pripadnika MCG, održavaju u Luci Bar. Nakon osposobljavanja, što će koštati par stotina hiljada eura po brodu, topovnjače bi trebalo da preuzmu zadatke patroliranja vodama Jadrana, a konačno riješenje za tu misiju, koju predviđa nacrt novog SPO, je nabavka dva potpuno nova manja patrolna broda koji bi ih zamijenili.
Galerija
( Siniša Luković )