MANS: Parlamentarne partije su obveznice Zakona o slobodnom pristupu informacijma
“Saglasno važećim propisima, političke partije stiču svojstvo pravnog lica upisom u Registar političkih partija, a sredstva za redovan rad i izbornu kampanju mogu sticati iz javnih i privatnih izvora ", navodi se u obrazloženju presude
Upravni sud Crne Gore donio je presudu prema kojoj su parlamentarne partije obveznice Zakona o slobodnom pristupu informacijama, uz obrazloženje da je riječ o pravnim licima čiji se rad većim dijelom finansira iz javnih prihoda.
Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) je saopšteno da je sud poništio rješenje Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama i ukazao da je taj organ u većem broju postupaka prethodno donosio rješenja kojima je nalagao političkim partijama da postupaju po zahtjevu za pristup informacijama.
Kako su kazali, u presudi je navedeno da je nejasno na osnovu čega je došlo do odstupanja od dosadašnje prakse tog organa.
U obrazloženju presude Upravnog suda kaže se da shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, subjekti koji imaju svojstvo pravnog lica i koji se većim dijelom finansiraju iz javnih prihoda dužni su da postupaju po zahtjevima za pristup informaciji.
“Saglasno važećim propisima, političke partije stiču svojstvo pravnog lica upisom u Registar političkih partija, a sredstva za redovan rad i izbornu kampanju mogu sticati iz javnih i privatnih izvora ", navodi se u obrazloženju presude.
Iz MANS-a su kazali da su postupak pred Upravnim sudom pokrenuli pošto je Agencija toj nevladinoj organizaciji (NVO) počela da dostavlja rješenja kojima parlamentarne partije nijesu u obavezi da postupaju shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama.
Ta promjena je, kako su objasnili, uslijedila nakon što je Specijalno tužilaštvo pokrenulo istragu o sumnjivim donacijama Demokratske partije socijalista (DPS), a na osnovu podataka koje je MANS dobio pozivanjem na Zakon o slobodnom pristupu informacija.
“Time je taj, “nezavisni organ” u vrijeme važenja istog zakona, naglo izmijenio praksu postupanja, budući da se u prethodne 152 odluke izjašnjavao pozitivno o istim zahtjevima”, navodi se u saopštenju MANS-a.
Prema njihovim riječima, pomenutim odlukama Agencija je neko vrijeme omogućila partijama da od javnosti sakriju podatke o svojim finansijama.
Iz MANS-a smatraju da je to posebno važno imajući u vidu da se tražene informacije o partijskim finansijama odnose na period predsjedničke i kampanje za lokalne izbore.
“Zakon o slobodnom pristupu informacijama trenutno je jedini pravni akt koji nalaže punu transparentnost partijskih finansija u Crnoj Gori, pa je izuzimanjem od obaveza tog Zakona, Agencija pokušala da legitimiše skrivanje podataka, obesmisli cjelokupan koncept transparentnosti partijskih finansija, ali i da otvori širok prostor za dalji razvoj političke korupcije u izbornim kampanjama”, zaključuje se u saopštenju.
( MINA )