Muškarci iz Crne Gore i BiH opljačkali 195.000 u 13 pohoda?

Na internetu su tražili adrese velikih trgovačkih centara. Navigacionim uređajima dolazili su na mjesta zločina u Visbadenu i široj okolini

0 komentar(a)
Visbaden, Foto: Shutterstock
26.05.2013. 15:40h

Krađe i provale uz laptopove, navigacione uređaje, iPhone i veliku količinu mobilnih telefona, koji su posebno služili za držanje straže - tako je, uglavnom, funkcionisala četvoročlana grupa muškaraca između 33 i 41 godine iz Crne Gore i BIH koji se od četvrtka nalaze na optuženičkoj klupi velikog Krivičnog suda u Visbadenu.

Na internetu su tražili adrese velikih trgovačkih centara. Navigacionim uređajima dolazili su na mjesta zločina u Visbadenu i široj okolini. Zatim bi na licu mjesta ispitali sigurnosne mjere kojima su banke na ulazima tih centara štitile bankomate iz kojih su se kupci opskrbljivali gotovinom. U prvoj polovini 2011. ova četvorka je u različitim postavkama, navodno, u džep stavila 195.000 eura iz 13 pljačkaških pohoda.

Pritom je, kako smatra državni tužilac, u grupi bi moglo biti i još neotkrivenih počinilaca.

Na internetu su tražili adrese velikih trgovačkih centara. Navigacionim uređajima dolazili su na mjesta zločina u Visbadenu i široj okolini. Zatim bi na licu mjesta ispitali sigurnosne mjere kojima su banke na ulazima tih centara štitile bankomate iz kojih su se kupci opskrbljivali gotovinom
Drugog februara, ova četvorica mladih muškaraca odvezli su se do jednog tržnog centra za građevinski materijal u poslovnoj zoni Biebricha. Tamo je na ulazu bilo nekoliko senzora za pokret koji su trebalo da onemoguće nepozvane goste nakon zatvaranja objekta. Ovi elektronski senzori očito su se dali lako isključiti. Oko ponoći se grupa pljačkaša vratila. Silom su, kaže državni tužilac, ušli u tržni centar. Prije toga su se informisali o tome kako otvoriti automate da se domognu novca, stoji u optužnici. Kao alat im je poslužila brusilica. Njome su otvorili automate i to im je prvi put izvanredno dobro uspjelo - punih 42.830 eura bio je plijen koji su, prema optužnici, podijelili, minus troškovi koje je jedan saučesnik imao za mobilne telefone pomoću kojih je održavana veza sa stražarima.

Dosta loše im je krenulo u jednoj diskoteci gdje su senzori pokreta uključili alarm, pa su otišli bez plijena. U drugom slučaju je jednom od pljačkaša u ruke dospio „Security Pack“. U njemu su se nalazile lažne novčanice koje su uključile alarm i cijelo okruženje obojile u svijetlocrveno.

Tridesettrogodišnji Bosanac koji se s trojicom Crnogoraca našao na optuženičkoj klupi objasnio je sudu da je traumatizovan ratom.

Pobjegavši s bakom i roditeljima proživio je teška vremena u logorima. Studije za TV i medijsku tehniku je morao prekinuti jer mu je izbjeglički status dugo vremena ostao nedefinisan. Posljednji put je ovaj momak radio na građevini i sa 1.800 eura mjesečno bi dobro prolazio da nije postao zavisan od kocke. Navodno je na pokeru izgubio dosta novca i sad ga muči što trgovački i građevinski marketi traže naknadu štete. Šteta koju su osumnjičeni napravili skoro je jednako velika kao i plijen koji su uzeli - skoro 160.000 eura, kako je izračunao javni tužilac.