"Glavni grad bi trebalo da ponese glavni teret u borbi protiv korupcije"

Najveći broj ispitanika (156) smatra da bi Glavni grad trebalo da bolje informiše građane o planovima

1 komentar(a)
novac, plata, korupcija, Foto: Shutterstock
22.05.2013. 16:46h

Većina građana smatra da bi trebalo povećati stepen efikasnosti rada lokalne samouprave Glavnog grada u borbi protiv korupcije.

Od 289 građana anketiranih o akcionom planu za borbu protiv korupcije, takav stav dijeli njih 124.

Da treba povećati stepen profesionalnosti u lokalnoj samoupravi smatra 66 građana, a 76 izjasnilo se da je neophodno povećati i stepen odgovornosti.

Tokom desetodnevnog konsultovanja, završenog 22. aprila, građani su naveli da i stvaranje uslova i podsticanje civilnog i privatnog sektora može da doprinese borbi protiv korupcije.

Radi veće efikasnosti u lokalnoj upravi, Glavni grad bi, smatra najveći broj ispitanika (129), trebalo da donosi plansku dokumentaciju. Slijedi legalizovanje „divlje“ gradnje, otklanjanje biznis barijera u lokalnim procedurama, uvođenje jednog šaltera na kome građani mogu da podnesu zahtjeve i dobiju sve potrebne informacije.

Najveći broj ispitanika (157) smatra da je jedna od mjera koje Glavni grad treba da sprovede radi većeg stepena profesionalnosti u lokalnoj upravi, stalno stručno osposobljavanje zaposlenih.

Da treba povećati stepen profesionalnosti u lokalnoj samoupravi smatra 66 građana

Slijede uspostavljanje sistema ocjenjivanja rada zaposlenih uz mogućnost prestanka radnog odnosa i uvođenje sistema nagrađivanja prema rezultatima rada i zapošljavanje visoko- stručnih i kompetentnih osoba.

"U odnosu na izbor ponuđenih mjera koje Glavni grad treba da sprovede radi većeg stepena odgovornosti u lokalnoj upravi, najveći broj ispitanika (173) naveo je jačanje odgovornosti visokog rukovodnog kadra, zaposlenih i funkcionera u Glavnom gradu“, objavljeno je na sajtu Glavnog grada.

Fali informacija iz lokalne vlasti

Najveći broj ispitanika (156) smatra da bi Glavni grad trebalo da bolje informiše građane o planovima, zbog većeg stepena transparentnosti rada organa i većeg učešća građana u radu i kontroli lokalne uprave.

“U odnosu na izbor ponuđenih mjera koje Glavni grad treba da sprovede radi podsticanja civilnog i privatnog sektora da se uključe u borbu protiv organizovanog kriminala, najveci broj ispitanika (184) naveo je planiranje i organizovanje zajedničkih aktivnosti u borbi protiv korupcije“, objavljeno je na sajtu.