Najveći prevarant u istoriji: Nisam želio da se to desi, grize me savjest

Mejdof je kriv za prevaru stvorenu na načelu finansijske piramide kojom su oštećene hiljade ljudi

107 pregleda6 komentar(a)
Bernard Madof, Foto: Msn.com
18.05.2013. 08:25h

Bernard Mejdof, bivši predsjednik njujorške elektronske berze Nasdaq i jedan od najuglednijih brokera na Vol stritu, čovjek koji stoji iza najveće finansijske prevare u istoriji, zbog koje služi zatvorsku kaznu od 150 godina, priznao je za CNNMoney da noćima ne spava progonjen savješću zbog svega što je učinio ljudima koje je prevario, ali i zbog samoubistva sina Marka za koje se osjeća krivim.

Amerikanac čije se nekadašnje bogatstvo brojalo u milionima, danas, navodi CNN, zarađuje oko 40 dolara mjesečno, radeći na održavanju računara i telefona u zatvorskom kompleksu u Sjevernoj Karolini. Da bi uspostavio kontakt sa CNN-om koji je tražio intervju od njega, morao je da nazove na račun televizijske kuće, što je detalj koji sada mediji ističu kao nešto što bi trebalo da ilustruje njegovu materijalnu propast.

"Ranije sam radio kao prodavac, a sada brinem za telefone i kompjuterske sisteme. Brinem se o tome da rade i čistim ih. Nije mi potrebno veliko tehničko znanje"
Ista situacija se desila u martu, 2011. kada je dao svoj prvi intervju iz zatvora za magazin New York. Tada je magazin platio poziv, baš kao i sad CNN.

"Ranije sam radio kao prodavac, a sada brinem za telefone i kompjuterske sisteme. Brinem se o tome da rade i čistim ih. Nije mi potrebno veliko tehničko znanje", rekao je Mejdof za CNN, piše Jutarnji list.

Dodao je da radi nekoliko sati dnevno, što mu “ostavlja puno vremena za razmišljanje o tome što je učinio”.

Najveći prevarant u istoriji kriv je za prevaru stvorenu na načelu finansijske piramide kojom su oštećene hiljade ljudi, među njima i mnogo onih kojima je nakon otkrića o svemu život uništen. Pronevjereno je više od 65 milijardi dolara, a uprkos ranijim navodima u nekim medijima, koji su tvrdili da Mejdof u zatvoru ne pokazuje znake griže savjesti, sada je on sam rekao da noću ne može da spava zbog osjećaja krivice i da je svaki dan već u pola pet na nogama.

Osim sa spoznajom da je hiljadama upropastio život, Mejdof mora da se nosi i sa činjenicom da su njegovi postupci doveli do samoubistva njegovog sina Marka. On se objesio 2010, dvije godine nakon hapšenja njegovog oca.

Mark je, kao i ostali članovi najbliže Mejdofove porodice, tvrdio da ne zna ništa o prevarama u kojima je otac bio do grla. Protiv njih nisu podignute optužnice, ali život pod teretom svega što je njegov otac učinio postao je nepodnošljiv za Marka.

"Odgovoran sam za smrt svog sina Marka, i to je veoma teško. Moram da živim sa tim. Živjeti sa kajanjem zbog boli koju sam nanio svima, svojoj porodici i žrtvama", rekao je Mejdof.

Kazao je da mu teško pada razdvojenost od porodice, od žene Rut sa kojom je u braku već 50 godina. Njegov brat Piter takođe je u zatvoru i služi 10-ogodišnju kaznu zbog prikrivanja zločina svog starijeg brata.

"Odgovoran sam za smrt svog sina Marka, i to je veoma teško. Moram da živim sa tim. Živjeti sa kajanjem zbog boli koju sam nanio svima, svojoj porodici i žrtvama"
Bernard Mejdof je za CNNMoney ispričao da su njegove prevare počele nakon sloma berze na Crni ponedjeljak 1987. Tada je došlo do velike rasprodaje dionica i on se od toga nikad nije oporavio. Zato je od svojih investitora napravio žrtve i počeo da stvara Ponzijevu šemu koja je, tvrdi sada, trebala da bude samo privremeno rješenje.

"Nikad nisam želio da se ovo desi. Mislio sam da ću se izvući iz te situacije, ali kako je vrijeme prolazilo, postajalo je sve gore. Nisam imao hrabrosti da priznam šta se događa. I stvorio se veliki problem", naveo je u svojoj medijskoj ispovijesti Mejdof koji je uhapšen u decembru 2008. nakon čega su na površinu počele da izlaze prave razmjere njegove prevare.

CNNMoney je prenio i tvrdnje nekih Mejdofovih žrtava koje ne vjeruju da se kaje.

"To su samo prazne riječi. Koji bi otac uvukao svoje sinove u posao za koji zna da je veliki kriminalni projekat? Ako mu je bilo toliko malo stalo do vlastite porodice, koliko ga je onda briga za nas", rekao je Majk De Vita, jedna od Mejdofovih žrtava.