Šojble: Centralne banke ne mogu da riješe sve probleme
Šojble je ponovio insistiranje Berlina da su strukturne reforme ključne za rješavanje krize izazvanih prevelikim državnim dugom
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble rekao je da postoji granica u onome što mogu da učine centralne banke za rješavanje ekonomskih problema i rekao da mnogo zavisi od političara i njihove ekonomske i fiskalne politike.
"Evropska centralna banka radi svoj posao dobro ali ne može se očekivati da mi radimo posao političara"
Američke i japanske vlasti već su smanjile kamatne stope skoro na nulu. Ovog mjeseca Evropska centralna banka snizila je svoju glavnu kamatnu stopu na rekordno niskih 0,5 odsto.
Međutim i dalje postoje kompanije u djelovima Evrope koje imaju teškoća da pozajme novac po razumnim stopama. On je rekao da monetarna politika ne može da riješi probleme koji se moraju rješavati finansijskom i ekonomskom politikom kao i strukturnim reformama.
Šojble je ponovio insistiranje Berlina da su strukturne reforme ključne za rješavanje krize izazvanih prevelikim državnim dugom. Njemački ministar je rekao da čak i kad bi kamatne stope bile na nuli to ne bi pomoglo finansiranju kompanija i da monetarna politika ne može da riješi sve probleme sa kojima treba da se uhvate u koštac političari kroz ekonomske reforme.
Recesija u zemaljama eurozone ušla je u šesto tromjesečje
"Evropska centralna banka radi svoj posao dobro ali ne može se očekivati da mi radimo posao političara", rekao je Šojble.
Njemačka kao najveća ekonomija u Evropi i zemlja koja najviše daje u paketima pomoći za članice eurozone u teškoćama, često je kritikovana zato što se zalaže za pooštravanje mjera štednje kao način rješavanja krize.
Zvaničnici u Berlinu i dalje insistiraju na tome da štednja mora biti dio rješenja. Nasuprot tome Francuska, na primjer, zalaže se za podsticajne mjere privredi jer smatra da prevelika štednja dovodi do recesije.
Recesija u zemaljama eurozone ušla je u šesto tromjesečje što je duži period pada privredne aktivnosti nego poslije izbijanja finansijske krize 2008. i 2009. godine, saopštila je evropska statistička služba.
( Beta )