Sirija spremna za istragu UN o upotrebi hemijskog oružja
Sirija je danas izrazila spremnost da primi tim stručnjaka UN koji će istražiti tvrdnje o upotrebi hemijskog oružja u sukobu u toj zemlji
"Spremni smo i uvijek smo spremni da prihvatimo delegaciju koju je formirao šef UN Ban Ki-Mun kako bi se istražilo ono što se dogodilo u mjestu Kan al-Asalu", rekao je zamjenik šefa sirijske diplomatije Fajsal Mukdad za agenciju Frans pres.
Sirija je prvi put zatražila da se sprovede ovakva istraga ubrzo pošto je optužila pobunjenike iz redova opozicije da su upotrijebili hemijsko oružje u Kan al-Asalu, blizu sjevernog grada Alepa u napadu 23. marta, u kojem je, prema tvrdnjama vlasti, ubijeno više od 30 ljudi. Sirija je pod sve većim međunarodnim pritiskom, jer se sumnja da se u sukobu u ovoj zemlji, koji traje više od dvije godine, koristi hemijsko oružje.
SAD su u aprilu izrazile uvjerenje da je sirijska vlada upotrijebila hemijsko oružje, ali su istakle da će reagovati tek kada budu imale konkretan dokaz za to, dok je Britanija danas saopštila da je veoma vjerovatno da su snage sirijske vlade koristile hemijsko oružje, a da nema dokaza da su to učinili i pobunjenici.
UN su, međutim, u više navrata saopštile da Damask ne dozvoljova da se istraži da li je upotrebi hemijskog oružja pribjegavao i sirijski režim.
"Navodi prema kojma je Sirija spriječila misiju (UN-a) da dođe u Siriju su apsolutno netačni, ludi i neprihvatljivi. To je velika laž", rekao je Mukdad.
Velika Britanija i Francuska optužile su sirijsku vojsku da je koristila hemijsko oružje u Kan el Assalu, ali i u Homsu, i to 23. decembra 2012. godine. Mukdad je danas naglasio da hemijsko oružje koriste isključivo sirijski pobunjenici i da predsjednik Sirije Bašar rl Asad takvo naoružanje nikada ne bi koristio protiv svog naroda.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun je krajem marta formirao istražnu komisiju koja treba da utvrdi da li je u Siriji korišćeno hemijsko oružje. On je 29. aprila pozvao sirijske vlasti da "bez odlaganja i uslovaljavanja" omoguće istražiteljima UN da uđu u Siriju.
Bombardovane pozicije pobunjenika na sjeveru
Sirijske snage izvele su danas seriju vazdušnih napada na pobunjeničke mete na sjeveru zemlje u nastavku ofanzive državnih trupa čiji je cilj ponovno uspostavljanje kontrole nad tim teritorijama.
Sirijska obzervatorija za ljudska prava saopštila je da su bombardovane pobunjeničke pozicije u Alepu i Idlibu.
Meta napada su bili pobunjenici u vojnoj vazduhoplovnoj bazi Manah kod grada Alepa, blizu granice sa Turskom. Pobunjenici su napali i zauzeli djelove baze u nedjelju, ali su bili prinuđeni da se povuku zbog napada državnih snaga.
Državna novinska agencija SANA javila je da su vladine snage povratile kontrolu nad još jednim selom i djelovima teritorije blizu granice s Libanom, kao i da su nanijele velike gubitke pobunjenicima u Alepu i Idlibu.
Pobunjenici su prethodnih mjeseci zauzeli velike djelove sjevernog i sjeveroistočnog područja, uključujući cio grad Raka i djelove Alepa, trgovinskog centra Sirije.
SAD su ranije saopštile da razmatraju mogućnost da pobunjenicima pruže pomoć u naoružanju, ali su i dalje suzdržane po pitanju direktne vojne pomoći, iz straha da bi napredno oružje moglo da završi u rukama pripadnika grupa povezanih s Al Kaidom.
Izrael zatražio od Rusije da ne prodaje rakete Siriji
Izrael je zatražio od Rusije da poništi prodaju naprednog sistema protivvazdušne odbrane Siriji, rekli su danas izraelski bezbjednosni zvaničnici.
Izrael je razmijenio informacije sa SAD u nadi da će ubijediti Rusiju da zaustavi planiranu prodaju protivvazdušnih projektila "S-300", rekli su zvaničnici koji su tražili da ne budu imenovani.
Povodom tih navoda nema komentara iz ruskog ili izraelskog ministarstva odbrane.
Za sada su se pojavili protivrečni navodi o tome da li je Sirija već nabavila naprednu protvvazdušnu opremu koja bi mogla da zakomplikuje izraelsku vojnu intervenciju u toj zemlji.
Izraelske vazdušne snage izvele su vazdušne napade dva puta prošle nedjelje u cilju uništavanja oružja za koje se u Izraelu navodi da je nemijenjeno libanskoj ekstremističkoj grupi Hezbolah, ali Izrael nije zvanično priznao te napade.
U Nacrtu rezolucije GS UN osuda sirijskog režima
Generalnoj skupštini UN predstavljen je nacrt rezolucije o situaciji u Siriji, kojom se osuđuje sirijski režim zbog sve češće upotrebe teškog naoružanja protiv pobunjenika, kao i zbog sve masovnijeg kršenja ljudskih prava.
U nacrtu rezolucije, u koju je agencija Asošiejted pres danas imala uvid, pozdravlja se formiranje Sirijske nacionalne koalicije, glavne opozicione grupe, koju, kako se navodi, veći dio svijeta vidi kao legitimnog predstavnika sirijskog naroda.
Takođe, u nacrtu koji je podržala Arapska liga, izražava se "ozbiljna zabrinutost" zbog moguće upotrebe hemijskog i biološkog oružja, kao i optužbi da je sirijski režim već koristio takvo oružje.
Rezolucije Generalne skupštine UN nisu obavezujuće, ali ako se usvoje, a posebno ako imaju značajnu većinu, mogu da se odraze na stav mnogih zemalja svijeta.
Galerija
( Beta )