Uljarević: DF može da funkcioniše i bez Miodraga Lekića

"Nije nemoguće da Front nastavi da funkcioniše bez Lekića, jer savez Nove srpske demokratije i PzP-a na nivou rukovodstava je izrazito jak"

61 pregleda31 komentar(a)
04.05.2013. 11:37h

Savezi kao što je Demokratski front (DF) ne mogu trajati predugo već se moraju transformisati, rekla je izvršni direktor Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević, navodeći da Front može da funkcioniše i bez njegovog lidera Miodraga Lekića.

Ona smatra da je teško prognozirati sudbinu DF-a, jer se, kako je navela, mogućnosti kreću od potpune dezintegracije do pune integracije svih njegovih subjekata.

"I to neće zavisiti samo od DF-a. U svakom slučaju, savezi kao Front ne mogu trajati predugo već se moraju transformisati. Možda DF pokuša da preraste u novi vid nadstranačke strukture, nešto kao drugi talas objedinjavanja u još širi i složeniji savez", kazala je Uljarević agenciji MINA.

Prema njenim riječima, takav savez bi vjerovatno pokušao da uđe u prostor političkog centra, što bi mu, kako je ocijenila, dalo veliki koalicioni potencijal.

"Moguće su i opcije tipa pravljenja novih političkih struktura sa drugačijom sadržinom od DF-a, a moguće je i jačanje Socijalističke narodne partije (SNP) u slučaju problema u funkcionisanju Fronta. Svakako ne treba zaboraviti realne probleme koji postoje i u vladajućoj koaliciji i vladajućoj partiji, koji utiču na prekompozicije na političkoj sceni", ukazala je Uljarević.

Ona smatra da nije nemoguće da Front nastavi da funkcioniše bez Lekića, jer ,kako je kazala, savez Nove srpske demokratije i Pokreta za promjene na nivou rukovodstava je izrazito jak.

Uljarević smatra da bi eventualni odlazak Lekića, a da se prije toga ne pojavi nova politička ponuda u opoziciji sa novim kadrovskim rješenjima, mnoge stvari vratila na unazad
"Koliko bi kao politička struktura bez Lekića na čelu bio konkurentan i uspio da održi podršku u biračkom tijelu, to je drugo pitanje. Vjerujem da bi DF izgubio značajan dio podrške u tom slučaju, kao i da bi onda SNP vratio dio svojih birača, a jedan dio bi se i pasivizirao", ocijenila je Uljarević.

U konačnom, navela je, došlo bi samo do još jedne manje-više preraspodjele podrške unutar opozicionog biračkog tijela.

Uljarević smatra da bi eventualni odlazak Lekića, a da se prije toga ne pojavi nova politička ponuda u opoziciji sa novim kadrovskim rješenjima, mnoge stvari vratila na unazad.

"Potrebno je uspostaviti kontinuitet razvoja i prekinuti sa djelovanjem po inerciji i besmislenom vraćanju prepoznatljivo bučnih opozicionih lidera koji efikasno popunjavaju javni prostor, ali teško popunjavaju infrastrukturu sopstvenih partija partija i postaju daleki biračima", rekla je ona.

Prema riječima Uljarević, upravo rezultati parlamentarnih i predsjedničkih izbora pokazuju da su crnogorski građani željni promjena, ali i drugačijeg opozicionog pristupa, "tako da je na opoziciji je da pametno iskoristi takvu konstelaciju odnosa".

Komentarišući ranije navode premijera Mila Đukanović, ali i drugih predstavnika DPS-a, da je predsjednička kandidatura Lekića bila primarni cilj opozicije kada je formiran Front, i da on nakon poraza Lekića nema političku budućnost, Uljarević je kazala da je to olako iznijeta ocjena, u svrhu kampanje.

"A stvari na terenu su bitno drugačije. Tačno je da opozicija i dalje ima brojne manjkavosti, ali je tačno i da je upravo Lekić svojom ozbiljnošću i odlučnošću pokazao da se i u Crnoj Gori politička scena može mijenjati i artikulisati na razne načine", ocijenila je ona.

Uljarević je dodala da svi imaju limite, a da su posljednja dva izborna procesa pokazala značajne limite vladajuće koalicije i da to jeste nagovještaj da će se odnosi na crnogorskoj političkoj sceni mijenjati mnogo brže nego što je to do sada bio slučaj.

Ona smatra da zato ne bi čudilo da Socijaldemokratska partija ozbiljno razmotri opciju podrške opozicionom posebnom zakonu, posebno ako on bude urađen u skladu sa potrebnim ustavnim načelima.

Uljarević je dodala da svi imaju limite, a da su posljednja dva izborna procesa pokazala značajne limite vladajuće koalicije i da to jeste nagovještaj da će se odnosi na crnogorskoj političkoj sceni mijenjati mnogo brže nego što je to do sada bio slučaj
"Mislim da bi i u tom slučaju bila sporna većina za usvajanje, ali bi to bio svakako u političkom smislu značajan iskorak za budući razvoj odnosa među političkim subjektima", kazala je Uljarević.

Komentarišući odnose unutar opozicije, oma je navela da je podrška Lekićevoj kandidaturi imala brojne prednosti za svaku od opozicionih partija.

"Nakon parlamentarnih izbora, gdje je opozicioni savez nazvan Demokratski front na čelu sa Lekićem ostvario veliki uspjeh, a do tada neprikosnovena koalicija DPS-SDP nije uspjela da pobijedi na izborima već je morala nakon izbora da širi koaliciju, logično je bilo očekivati da će sve opozicione partije stati iza Lekića i podržati njegovu kandidaturu za predsjednika", rekla je Uljarević.

SNP i Pozitivna Crna Gora osjećaju da moraju sačuvati svoju političku autonomiju i da ne mogu dozvoliti da se odlučivanje u opoziciji centralizuj
Rezultati predsjedničkih izbora, dodala je, pokazali su da je to bila nesumnjivo dobra politička odluka, ali da se sada postavlja pitanje kako dalje.

Prema riječima Uljarević, SNP i Pozitivna Crna Gora osjećaju da moraju sačuvati svoju političku autonomiju i da ne mogu dozvoliti da se odlučivanje u opoziciji centralizuje.

"Poseban problem im očigledno predstavlja intencija DF-a da artikuliše sve bitne odluke vezane za dalje djelovanje i poteze opozicije. Opet su opozicioni lideri na ispitu gdje treba da pokažu otvorenost, sposobnost za koordinaciju i uspostavljanje odnosa povjerenja, sa jednostavnim i konkretnim formama za dogovor o budućim potezima", upozorila je ona.

Oni bi, kazala je Uljarević, trebali da se klone međusobnih verbalnih sukoba i sumnjičenja, "jer to generalno loše utiče na ukupni rejting opozicije, bez obzira ko od njih ima određene kratkoročne koristi".

Galerija

daliborka uljarević FOTO: Boris Pejović