Vahida Nimanbegu predstavila akrilike barskoj publici
"Vedro i životno, zagonetno i intrigantno, lirsko i intimističko, slikarsvo Vahide Nimanbegu vjeruje u sinhronizaciju/sublimaciju životnih sokova kroz jedinstvo različitosti ..."
Likovni program XXXI Barskog ljetopisa nastavljen je sinoć samostalnom izložbom slika akademske umjetnice iz Ulcinja Vahide Nimanbegu, koja je barskoj likovnoj publici predstavila svoje akrilike rađene u posljednjih nekoliko godina.
Otvarajući izložbu, istoričarka umjetnosti i likovna kritičarka dr Anastazija Miranović istakla je da su Mediteran, Crna Gora i Ulcinj geografski toponimi sadržaja Vahidinih pikturalnih iskaza i svijet u kojem obitava i sa kojim korenspondira.
Prema njenim riječima, druga, manje vidljiva mentalna geografija konstatuje umne pejzaže “koji nam otkrivaju Vahidu Nimanbegu kao umjetnicu suptilnog, suzdržano - ekspresivnog lirskog izražaja, melodične, harmonične game Mediterana, a za čitanja tih piktograma neophodno je poznavanje lične simbolike umjetnice”.
"Ujednačeni komopozicioni sklad u radovima Vahide Nimanbegu, naizgled slučajni ritmičko-dinamički odnosi, navode na razmišljanje da je sve gotovo spontano nastalo. Upravo je suprotno. Promišljeni i izbalansirani likovni elementi djela, čine konstrukt slike otvorenim poljem osmišljenih intervencija. Ove slike pričaju priču amalgamiranih iskustava, sagu nasljeđa, rodne zemlje, obale, obližnjih vrtova i sve su te priče, kao “pačvorci” tkanina povezane šavovima viđenog u nadovezujućem smislenom slijedu, tvoreći specifičan ćilim sjećanja, proživljenog, naslućenog, željenog", navela je dr Miranović.
Ona je dodala da Vahida slika jednostavnim pikturalnim jezikom, “osnovnim geometrijskim formama u akcentima koje multiplikuje” gdje čovjek nije neophodan u bukvalnom figuralnom prikazu “ jer je opšte prisutan u svakom potezu kičice, reljefno naglašene fakture ili manje intenzivnom egzekutivnom naboju”.
"Vedro i životno, zagonetno i intrigantno, lirsko i intimističko, slikarsvo Vahide Nimanbegu vjeruje u sinhronizaciju/sublimaciju životnih sokova kroz jedinstvo različitosti – umjetnosti i kultura ovdašnjih prostora, ljepote krajolika fizičkih pejzaža, ali i onih mentalnih što kroz simol progovaraju u vidljivom. Ono krije tajnu što sobom svaka velika umjetnost nosi, kao izazov i slutnja nekih novih budućih čitanja", zaključila je dr Miranović.
Vahida Hasanaga Nimanbegu živi i radi u Ulcinju, a 1994. diplomirala je na odseku aranžer na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu, gdje 1996. diplomira na odsjeku nastavnik likovne kulture. Na odsjeku Zidno slikarstvo diplomira 2002. Član je ULUCG od 2009, dobitnica nekoliko nagrada i priznanja u Crnoj Gori, Srbiji, na Kosovu i Makedoniji. Samostalno je izlagala u Crnoj Gori, Srbiji, SAD, Izraelu, Njemačkoj, Albaniji, BiH, Hrvatskoj i Švajcarskoj, a učestvovala je na više desetina kolektivnih izložbi u Evropi i svijetu, i na brojnim likovnim simpozijumima, kolonijama i rezidencijama.
Od 2007. izlaže sa umjetničkom grupom „REON“, a osnivač je NVO „Art Dulcinium“ sa kojom je više puta izlagala kod nas i u inostranstvu. U okviru ove organizacije, autor je likovnih kolonija „Art Dulcinium 2001“, „Servantes Dulcinium Art 2005“, „Crna Gora u očima američkih umjetnika“ 2006, „Euro Art Dulcinium“ 2008, „Vajarski simpozijum, prekogranična saradnja Crne Gore i Albanije“, IPA program, „Umjetnost regiona“... U Ulcinju od 2004. drži likovne radionice za djecu, sa kojom ima izložbe i razne aktivnosti.
Galerija
( Radomir Petrić )