MANS traži da im se omogući praćenje promjena biračkog spiska
Iz MANS -a su naveli da su mijenjani i podaci o datumu doseljenja u Crnu Goru
Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) pozvala je Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije da im omogući praćenje promjena biračkog spiska, kako bi time doprinijeli povećanju povjerenja u institucije i razotkrivanju njihovog nezakonitog rada. U saopštenju MANS-a navodi se da zvanični podaci Ministarstva pokazuju da su u periodu od parlamentarnih do predsjedničkih izbora, u samo tri kategorije, promijenjeni podaci za 25 hiljada birača. „Prema podacima Ministarstva, izvršeno je preko 25 hiljada izmjena po osnovu promjene datuma prijave poslednjeg prebivališta, datuma doseljenja u Crnu Goru i takozvanih „ostalih promjena“, koje u zakonu nisu precizirane“, kaže se u saopštenju MANS-a. Navodi se da je MANS uporedio numeričke tabelarne prikaze podataka o promjenama nastalim u biračkim spiskovima između parlamentarnih izbora 2009. i 2012. godine, kao i lokalnih i predsjedničkih izbora održanih ove godine, koje je objavilo Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije.
„Ti podaci su potvrdili naše sumnje da birački spiskovi nisu vođeni na adekvatan način, te da su u vrlo kratkom periodu vršene neobjašnjivo velike izmjene“, navodi se u saopštenju. Iz MANS-a su naveli, da je prema podacima koje je objavilo Ministarstvo, uoči predsjedničkih izbora hiljadama ljudi promijenjen datum prijave poslednjeg prebivališta u poređenju sa prethodnim izborima. Oni su pojasnili da se na osnovu prebivališta, određuje biračko mjesto na kome osoba može ostvariti pravo glasa, a zakon propisuje i obavezne dvije godine prebivališta u Crnoj Gori, kao osnov za glasačko pravo. „U periodu od prošlogodišnjih parlamentarnih izbora do lokalnih izbora u Nikšiću i Andrijevici održanih ove godine, izvršeno je čak 4.408 izmjena, odnosno u prosjeku 45,4 izmjene dnevno“, saopštili su iz MANS-a.
Od ukupnog broja promjena, najviše ih izvršeno u Podgorici, čak 96 odsto
Oni su naveli da je od ukupnog broja promjena, najviše ih izvršeno u Podgorici, čak 96 odsto. „Nakon izbora u Nikšiću, dinamika vršenja izmjena je znatno opala, pa je tako u prosjeku vršeno 7,8 promjena dnevno, od čega je u Podgorici vršena tek svaka šesta promjena“, dodali su iz MANS-a. U saopštenju se pojašnjava da, ukoliko se ti podaci uporede sa periodom između parlamentarnih izbora održanih 2009. i onih održanih 2012. godine, može se zaključiti da je za tri godine i šest mjeseci izvršeno samo 2.966 promjena, odnosno u prosjeku 2,3 izmjene dnevno. Iz MANS -a su naveli da su mijenjani i podaci o datumu doseljenja u Crnu Goru. „Inače, zakon propisuje da stranci mogu dobiti crnogorsko državljanstvo samo ako žive u Crnoj Gori najmanje deset godina, odnosno pet za slučaj da su u braku sa crnogorskim državljaninom, pa izmjena datuma dolaska u Crnu Goru može direktno uticati na biračko pravo ovih osoba“, kaže se u saopštenju. Iz MANS-a su saopštili da je u periodu između parlamentarnih i lokalnih izbora izvršeno je čak 4.920 promjena, odnosno prosječno 50 dnevno. „Najviše promjena izvršeno je u Podgorici - 99,3 odsto od ukupnog broja. Nakon lokalnih izbora značajno se smanjuje dinamika vršenja ovog tipa promjena, na samo 2,3 izmjene dnevno, dok i broj izmjena u Podgorici drastično opada“, navodi se u saopštenju.
Iz MANS-a su saopštili da je u periodu između parlamentarnih i lokalnih izbora izvršeno je čak 4.920 promjena, odnosno prosječno 50 dnevno
U MANS-u smatraju da to što se radi o velikom broju izmjena najbolje govori podatak da su u periodu između parlamentarnih izbora 2009. i 2012, odnosno za tri godine i šest mjeseci izvršene svega 332 ovakve izmjene. “Posebno je zanimljiva stavka „ostale promjene“, gdje je za samo dva mjeseca, između lokalnih i predsjedničkih izbora izvršeno preko deset hiljada izmjena ili 150 dnevno“, stoji u saopštenju. Iz MANS-a su podsjetili da je u periodu od parlamentarnih do lokalnih izbora, u toj kategoriji izvršeno 4.829 izmjena, odnosno 50 dnevno. “Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije i dalje ćuti i neće javnosti da objasni koje vrste promjena se vode pod tom stavkom, kada već imamo posebne podatke za promjenu imena i/ili prezimena, matičnog broja, datuma prebivališta i doseljenja u Crnu Goru“, kazali su oni.
“Posebno je zanimljiva stavka „ostale promjene“, gdje je za samo dva mjeseca, između lokalnih i predsjedničkih izbora izvršeno preko deset hiljada izmjena"
Iz MANS-a su pojasnili da se ta kategorija se može odnositi na promjene biračkog mjesta, nastale zbog promjene prebivališta. Oni su naveli da je broj promijenjenih prebivališta u periodu od parlamentarnih do predsjedničkih izbora je oko pet hiljada, a broj „ostalih izmjena“ preko 15 hiljada. „Stoga je očigledno da ova sporna stavka sadrži i neke promjene, koje nisu zakonom precizirane i očekujemo da Ministarstvo pod hitno objasni kakve promjene su vršene sa preostalih deset hiljada birača i da li je bilo kršenja zakona“, upozorili su iz MANS-a. MANS, kako se u saopštenju navodi, očekuje da će Vlada konačno omogućiti zainteresovanim nevladinim organizacijama (NVO) da pristupe podacima na osnovu kojih su vršene izmjene u biračkom spisku, umjesto tajnih prezentacija za međunarodnu zajednicu i nemuštih saopštenja za medije. „Samo na taj način, po ugledu na posmatrače izbornog procesa, NVO sektor bi imao mogućnost da prati promjene biračkog spiska i time doprinese povećanju povjerenja u institucije ili razotkrivanju njihovog nezakonitog rada“, zaključuje se u saopštenju
Galerija
( MINA )