Bukvić: Referendum za ulazak u NATO treba raspisati prije ulaska u MAP
On je kazao da se pojedine njegove stranačke kolege zalažu da se u Skupštini odlučuje o ulasku u NATO
Referendum za ulazak Crne Gore u NATO trebalo je raspisati prije ulaska u Akcioni plan za članstvo (MAP), smatra vojni analitičar Zoran Bukvić, ocjenjujući da Skupština nema nadležnost da odlučuje o pristupanju države Alijansi.
On je ocijenio da su stavovi koji su saopšteni u kampanji uoči predsjedničkih izbora da bi trebalo organizovati referendum za ulazak Crne Gore u NATO savez prihvatljiv sa pravnog aspekta.
“Imajući u vidu da je građanin nosilac suverenosti, a kako se ulaskom u NATO prenosi dio suverenosti po pitanju odbrane, nameće se zaključak da se o tome ne može odlučivati bez izjašnjavanja građana na referendum”, kazao je Bukvić u izjavi dostavljenoj agenciji MINA.
Prema njegovim riječima, stav Miodraga Lekića o referendumu je pragmatičan i jedino moguć, ako se ima u vidu ko ga podržava.
“U cilju poboljšanja svog političkog marketinga i zadobijanja glasova od birača koji se protive ulasku Crne Gore u NATO, Filip Vujanović je iznio svoj stav. Problematično je da li je to njegov lični stav, koji nikoga ne obavezuje, ili stav Demokratske partije socijalista”, rekao je Bukvić.
On je kazao da se pojedine njegove stranačke kolege zalažu da se u Skupštini odlučuje o ulasku u NATO.
“U skladu sa članom 82. Ustava Crne Gore, mislim da Skupština nema za to nadležnost, već samo može da raspiše državni referendum”, ocijenio je Bukvić.
Prema njegovim riječima, Vujanović možda misli da je većina građana za NATO, pa se zbog toga zalaže za referendum.
Vujanović je, kako je dodao Bukvić, u februaru prošle godine rekao da se podrška javnosti članstvu Crne Gore u NATO stalno povećava.
“Možda su ovo samo njegovi lijepi snovi, a možda nije ni upoznat sa rezultatima ankete CEDEM-a koji mu, vjerovatno ne odgovaraju. Povećava se podrška javnosti, ali ne za članstvo, već protiv NATO. Od 43,3 odsto 2009. godine, protivljenje članstvu je povećano na 52 odsto”, rekao je on.
Predsjednik države, dodao je on, trebalo bi da bude predsjednik svih građana, a ne samo onih koji su za NATO. “Većina građana, a većina njih je protiv NATO, očekuje da im predsjednik govori istinu o NATO savezu, a ne da ga idealizuje”.
“Bilo bi dobro da je Vujanović makar jednom rekao da je NATO sklon vojnim intervencijama bez saglasnosti Saveta bezbjednosti UN, pa je tako izvršio agresiju i na našu zajedničku državu, SRJ, 1999. godine i da se on sa time ne slaže i da to ne podržava”, naveo je Bukvić.
On smatra da je referendum trebalo raspisati prije ulaska u MAP i prije izrade godišnjih nacionalnih planova. “Dosad su sve države koje su bile u MAP program ušle u NATO”.
“Za sagledavanje situacije u kojoj se nalazi Crna Gora ilustrativan je podatak iz ankete CEDEM-a iz 2010. godine. Većina ne referendumu neće glasati za ulazak u NATO, a Crna Gora će postati članica. Ovaj podatak jasno upozorava da građani Crne Gore ne vjeruju da će referendum za ulazak u NATO biti demokratski”, ocijenio je Bukvić.
Kako je rekao, i sada, poslije tri godine, ništa se nije promijenilo na bolje i rezultat ankete bi vjerovatno bio sličan.
“Državni prioritet broj jedan vlasti, ali ne i građana Crne Gore, je ulazak u NATO i sve će se uraditi da se on i realizuje”, poručio je Bukvić.
( Mina )