Nastavlja se prepucavanja Atine i Berlina oko ratne odštete

Njemački mediji prenijeli su izjavu Šojblea koji je poručio da bi Grčkoj bilo bolje da se usredsrijedi na svoje privredne reforme i dodao da je pitanje ratnih reparacija davno riješeno

136 pregleda4 komentar(a)
11.04.2013. 19:11h

Debata o tome da li Njemačka i dalje duguje ratnu odštetu Grčkoj za Drugi svjetski rat danas je obnovljena u oštroj razmjeni riječi između grčkog ministra spoljnjih poslova Dimitrisa Avramopulosa i njemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea.

Njemački mediji prenijeli su izjavu Šojblea koji je poručio da bi Grčkoj bilo bolje da se usredsrijedi na svoje privredne reforme i dodao da je pitanje ratnih reparacija davno riješeno.

"Mislim da su takvi komentari neodgovorni. Mnogo važnije od zaluđivanja ljudi takvim pričama bilo bi objasniti i razjasniti reformski put", rekao je Šojble.

On je ocijenio da je Grčka dosta postigla, ali da je još više pred njom da uradi i da ne treba skretati temu sa tog pitanja.

Odmah je reagovao grčki ministar spoljnjih poslova Avramopulos koji je poručio da je na međunarodnom pravu da presudi da li je pitanje ratne odšteta riješeno i naglasio da to nema nikakve veze sa trenutnim paketom pomoći za Grčku.

"Nema tu nikakve veze između finansijskih reformi i pitanja njemačke ratne odštete, niti je može biti. Osim toga, pitanje njemačkih reparacija Grčka je pokrenula prije mnogo godina. Da li je ili ne taj slučaj zatvoren, odlučiće međunarodna pravda", naveo je u saopštenju ministar Avramopulos.

Pitanje njemačke ratne odštete Grčkoj pravno je neriješeno već nekoliko decenija.

Njemačka je od 1941. do 1945. držala Grčku pod okupacijom. Za to vrijeme Grčka je morala da produžava pozajmljivanje kod drugih država i da se odrekne svojih rezervi zlata. Takođe, tu je i pitanje kompenzacija za uništenu infrastrukturu i odšteta za pojedince koji su preživjeli nacističku vlast i logore.

Njemačka je 1960. platila Grčkoj 115 miliona maraka (oko 27,5 miliona tadašnjih američkih dolara), nakon čega je odbila bilo kakve dalje isplate uz argument da je time podmirila svoje dugove.

Njemačka Grčkoj duguje 162 milijarde eura?

Grčko ministarstvo finansija je od grupe stručnjaka zatražilo izradu izvještaja o tome koliko novca Njemačka duguje Grčkoj za ratnu odštetu iz Drugog svjetskog rata. Mada je izvještaj na 80 stranica označen kao "državna tajna", grčke novine "To Vima" objavile su njegove najvažnije zaključke i nagađaju da bi Njemačka Grčkoj trebala da isplati 162 milijarde eura.

"Koliko nam duguje Njemačka" glasio je naslov nedjeljnog izdanja grčkih novina "To Vima", koji je objavio sadržaj tajnog izvještaja grčkog Ministarstva finansija o potencijalnoj ratnoj odšteti koju Njemačka duguje Grčkoj. Izvještaj je izradila grupa stručnjaka koja je prošla kroz 190.000 stranica dokumenata – ugovora, sudskih odluka, pravnih tekstova i arhivskog materijala raznih vrsta.

Grčki stručnjaci, koje predvodi Panagiotis Karakousis, su došli do zaključka da "Njemačka nije nikad platila ratnu odštetu Grčkoj zbog zajmova koje je Grčka tada bila primorana da zatraži, a ni zbog razaranja u ratu"'. U tajnom izvještaju se ne navodi konkretan iznos odštete koju bi Njemačka zbog svoje uloge u Drugom svjetskom ratu i tadašnje okupacije Grčke trebala da isplati kao ratnu odštetu, ali grčke nevladine organizacije su izračunale da je riječ o 162 milijarde eura.

Oko 108 milijardi eura je potencijalni njemački dug za razaranja tokom Drugog svjetskog rata, naročito grčke infrastrukture, dok bi trebalo da se isplati još i 54 milijarde eura za zajmove koje je Grčka bila primorana da odobri Hitlerovom nacističkom režimu od 1942. do 1944. Zajmove je morala da odobri Grčka narodna banka, a njima su plaćeni troškovi njemačke okupacije i plate nacističkim vojnicima.

Iznos od 162 milijarde eura predstavlja oko 80 posto grčkog godišnjeg budžeta, pa bi reparacije sigurno pomogle stabilizaciji katastrofalne ekonomske situacije u ovoj mediteranskoj državi. Međutim, grčka vlada se boji da zatraži ratnu odštetu od Njemačke s obzirom na to da trenutno zavisi od njene ekonomske moći. Njemačka ništa od toga nije službeno komentarisala, ali se iz kuloara čuje da nije baš raspoložena da otvara temu ratne odštete Grčkoj.

Grčka javnost ima suprotan stav, pa tako novine "To Vima" zaključuju da "vlada mora objaviti cijeli izvještaj" jer je to njena "istorijska odgovornost" bez obzira na to što je riječ o "osjetljivom pitanju". Grčki politički analitičari ipak predviđaju da od cijele priče neće ništa biti, dok je neimenovani izvor iz vrha grčke vlasti za njemački nedjeljnik "Der Spiegel" izjavio da će konačnu odluku o ratnoj odšteti donijeti premijer Antonis Samaras.

"Sada nije vrijeme za započinjanje svađe s Belinom", poručili su iz grčke vlade.

Galerija