Jadransko more se sve brže zagrijava
Zagrijavanje mora nije ujednačeno. Neki dijelovi Južnog okeana oko Antarktika čak su se ohladili
Detaljna karta koju je ovih dana objavila kalifornijska organizacija Marinexplore otkriva da je površinska temperatura u Atlantskom, Tihom i Indijskom okeanu u posljednjih stotinjak godina porasla za jedan stepen, a u nekim područjima, među kojima i na sjeveru Jadranskog mora, za čak dva stepena Celzijusa.
Zagrijavanje mora nije ujednačeno. Neki dijelovi Južnog okeana oko Antarktika čak su se ohladili, prenosi T-portal.
U Arktičkom okeanu promjene temperature još su raznolikije - kreću se od dva stepena zahlađenja do dva stepena zagrijavanja.
Okeanograf Roberto De Almeida iz Marinexplorea ističe da se neki djelovi Tihog i Atlantskog okeana zagrijavaju do dubina od 700 metara.
Budući da većina morskih organizama živi u gornjem sloju morskih voda na dubinama do 400 metara, novi podaci pokazuju da bi zagrijavanje moglo ugroziti gotovo sav život u moru – hranidbene lance i migracije organizama. Ono bi moglo promijeniti distribuciju života – od sićušnih planktona do ogromnih kitova u svim okeanima.
Zagrijavanje od 1900.
"Što se atmosfera više zagrijava, više topline prenosi se u okeane. Toplota prodire prema dolje', rekao je De Almeida i istakao da priliv energije može promijeniti okeanske struje i vrijeme na koje one utiču.
Brojna novija istraživanja pokazala su da su najveća izumiranja u istoriji Zemlje bila izazvana upravo globalnim zagrijavanjem, prenosi hrvatski T-portal.
Stručnjaci procjenjuju da su tokom poznatog "velikog izumiranja" na prelazu iz perma u trijas temperature porasle za četiri do možda čak šest stepena Celzijusa. U tom razdoblju izumrlo je oko 95 odsto svih morskih organizama i oko 57 odsto svih vrsta.
Prema riječima hrvatskog geofizičara Mirka Orlića, površinska temperatura u Jadranskom bazenu svake godine raste.
"U proteklih 20-30 godina, otkako se vrše satelitska mjerenja zabilježen je porast temperature od 0,02 do 0,04 stepena godišnje. Ta stopa rasta dvostruko je veća u maju, junu i julu. Stariji ljudi pamte da je nekadašnja ljetnja temperatura mora bila 25, a danas je već 27 stepeni", kazao je Orlić.
( Vijesti online )