Kako ishranom spriječiti probleme s pritiskom

Prošetajte posle ručka, nemojte da se srušite u krevet. Večera treba da bude lagana, najmanje dva sata prije spavanja

92 pregleda0 komentar(a)
08.04.2013. 11:08h

Juče je bio Svjetski dan zdravlja. Njime se obilježava dan kada je 1948. godine osnovana Svjetska zdravstvena organizacija. Svake godine na taj dan pomene se jedan od ključnih problema koji se tiču zdravlja ljudi na cijeloj planeti. Ove godine to je povišen krvni pritisak.

Poruka je jasna i glasna: kontrolišite svoj krvni pritisak.

Među preporukama kako ga spriječiti i liječiti, nekoliko je njih koje se tiču navika u ishrani.

Zaista možete da napravite čudesne pozitivne promjene isključivo ličnim angažmanom, a to je velika stvar – da zavisite samo od sebe
Prva preporuka glasi da se smanji unos soli. Količina soli u našoj hrani je uglavnom stvar navike. Dosoljavate hranu? Navikli ste! Pitate se da li možete da jedete manje slanu hranu? Naravno, navićićete! Stvar je u tome da posvetite neko vrijeme i dobru volju ovom poduhvatu. Nemojte da pravite nagle zaokrete, neka promjene budu postepene.

Tako ćete ih bolje i lakše prihvatiti. U zamjenu za suvišna zrnca soli, oplemenite hranu aromama peršuna, celera, bosiljka, origana, ruzmarina, bibera, nane, timijana, žalfije, paprike, crnog i bijelog luka, lovora, kima, đumbira, kurkume, karija, cimeta, karanfilića, muskatnog oraščića, soka od limuna. Koliko mogućnosti! Uživajte u nalaženju omiljenih kombinacija.

Sljedeća preporuka je uravnotežena ishrana. To je zaista širok pojam. Kako da održimo ravnotežu i da se ne okliznemo?

Insistirajte na jednostavnoj i što prirodnijoj hrani. Ako ste rođeni u prošlom vijeku, sjetićete se šta ste jeli kao dijete, naročito ako ste imali na selu baku, dedu i drugu rodbinu. Već nam dođe kao pjesmica: integralne žitarice i proizvodi od njih, mahunarke, puno raznovrsnog voća i povrća, mliječne proizvode od djelimično obranog mlijeka, nemasna mesa s akcentom na ribu, koštunjavo voće.

Ne mora od početka sve da bude idealno. Važno je da se proces započne i da imamo riješenost i volju da uvodimo dobre promjene u svoj životkorisne_informacije_wide
Druga strofa pjesmice: izbjegavajte suhomesnate proizvode, instant hranu, majoneze, margarine, grickalice – oni su puni soli, aditiva i loših masti; zaobiđite sokove gazirane i negazirane, kao i slatkiše – oni su puni šećera.

Neka vam obroci budu redovni: doručak, ručak, večera, voćne užine između. To znači više manjih obroka. Doručak je važan, jer njime započinjemo dan; on ga na neki način određuje i čini da zračite dobru energiju, da imate bistre misli i vedar duh.

Ručak – francuski recept: prvo salata, pa onda supa i glavno jelo. Prošetajte posle ručka, nemojte da se srušite u krevet. Večera treba da bude lagana, najmanje dva sata prije spavanja.

Ostalo nam je još nekoliko stavki: alkohol konzumirati vrlo umjereno, uvesti što je moguće češću fizičku aktivnost (šetnja je više nego prihvatljiva), a sve prethodno je preduslov sljedeće preporuke – održavanja preporučene tjelesne mase.

Posljednje, ali ne i manje važno, je ostaviti pušenje, ukoliko ste u takvom problemu.

Ne mora od početka sve da bude idealno. Važno je da se proces započne i da imamo riješenost i volju da uvodimo dobre promjene u svoj život. Naš narod kaže: navika je čudo. Zaista je tako.

Zaista možete da napravite čudesne pozitivne promjene isključivo ličnim angažmanom, a to je velika stvar – da zavisite samo od sebe.

Svjetska zdravstvena nam poručuje: kontrolišite pritisak – kontrolišite život.

www.ordinacijabalans.me