Problemi u Vojsci Crne Gore: Vojnici stari, brodovi neispravni
U Vojsci trenutno radi 1.835 osoba, od čega 227 oficira, 794 podoficira, 555 vojnika po ugovoru i 259 civilnih lica, a popunjenost je 87,6 odsto
Višak naoružanja, vojne opreme i objekata nepotrebnih za funkcionisanje, loša infrastruktura u objektima, posebno u Nikšiću, Pljevljima i na Stacionarnom čvorištu veza “Lovćen”, neki su od problema sa kojima se u prošoj godini suočavala Vojska Crne Gore.
U lzvještaj o stanju u Vojsci u 2012. godini kao izazov u narednom periodu navodi se i nepostojanje adekvatnog poligona za izvođenje svih vrsta gađanja, nepovoljna starosna struktura vojnika po ugovoru i nepovoljna popuna jedinica, ali i neispravnost brodova Mornarice i nedostatak adekvatnih plovila i transportnih helikoptera.
Prema podacima u izvještaju, u Vojsci trenutno radi 1.835 osoba, od čega 227 oficira, 794 podoficira, 555 vojnika po ugovoru i 259 civilnih lica, a popunjenost je 87,6 odsto.
“Prosječna starosna struktura profesionalnih vojnih lica u Vojsci je 39 godina, od čega je prosječna starost oficira i podoficira 39 godina, a civilnih lica 48 godina. Posebno je nepovoljna starosna struktura vojnika po ugovoru, koja je 29 godina. Više od 35 odsto vojnika po ugovoru starije je od 30 godina. Neophodno je, u cilju podmlađivanja kadra, obezbijediti svake godine prijem novog kontingenta od najmanje 50 vojnika po ugovoru”, piše u izvještaju.
Vojska nije zadovoljna ni postojećom infrastrukturom u vojnim kompleksima, koja je stara i čije je održavanje finansijski neopravdano.
“Samo je nekoliko objekata u Vojsci adaptirano ili je novijeg datuma izgradnje. Posebno su nepovoljni uslovi za smještaj i rad u kasarnama u Nikšiću i Pljevljima i na Stacionarnom čvorištu veze „Lovćen“”, piše u dokumentu.
U vojnim skladištima, prema podacima Vojske, nalazi se više od hiljadu tona municije i minsko eksplozivnih sredstava što je ozbiljan bezbjednosni izazov, a tokom prošle godine u organizaciji Vojske nije bilo preventivnog uništavanja ubojnih sredstava sa nestabilnim barutima. Na taj način je od 2006. godine neutralisano više od 267 tona ubojnih sredstava.
“Tokom godine preuzeto je, od strane kupaca, 76,97 tona municije, dok preuzimanja naoružanja nije bilo”, stoji u izvještaju.
Jedan od najvećih izazova tokom 2012, kako piše u izvještaju, bilo je vanredno stanje izazvano sniježnim padavinama u februaru. Vojska je prije uvođenja vanrednog stanja realizovala 174, a nakon 596 različitih zadataka. Tada je helikopterska jedinica za 13 dana prevezla 275 osoba i više od 31 hiljadu kilograma različitog tereta za potrebe građana u ugroženim područjima.
Prošle godine je Generalštabu Vojske Crne Gore, , odobren novac u iznosu od 25.840.344 eura, dok je realizacija plana rashoda do kraja decembra iznosila 25.342.956, odnosno 98 odsto. U izvještaju piše i da je za modernizaciju i opremanje vojske za 2012. godinu iz budžeta izdvojeno svega 5,6 odsto, dok je 2008. taj procent bio 23 odsto. Za neto zarade u Vojsci odobren je iznos od 9,3 miliona eura, a za otpremnine je uplaćeno više od 138 hiljade eura. Za službena putovanja, prema podacima iz izvještaja, dato je 59.073 eura.
Za usluge prevoza odobreno je 965.000 eura, a utrošeno 927.894 i to uglavnom prema firmama “Bulatović–Trgopolje” i „Blue line“ za potrebe prevoza jedinica Vojske, kao i brojnih stranih delegacija.
Mirovne misije koštale četiri miliona eura
Crna Gora je na ime mirovnih misija za 2012. godinu potrošila više od četiri miliona eura, a najviše je izdvojeno za misiju ISAF u Avganistanu i to 3,9 miliona eura.
Prema izvještaju o učešću pripadnika Vojske u međunarodnim snagama, mirovnim misijama i drugim aktivnostima u inostranstvu, troškovi učešća u operaciji “Atalanta” u vodama Ardenskog zaliva bili su 72.993 eura, dok je za učešće u misiji “UNMIL” u Liberiji potrošeno 92.297 eura. Odlukama Skupštine u misiji ISAF angažovano je 45, u UNMIL-u dva, a u mirovnoj operaciji “Atalanta” tri pripadnika Vojske.
Galerija
( Milica Novaković )