Ulje: Snižava loš holesterol
Kod pojave mnogih zdravstvenih problema, ovo se ulje koristi za detoksikaciju. Izlagati ga temperaturama do 100 stepeni C.
Postoji mnogo vrsta ulja koja se koriste za pripremu jela. U ovom kratkom pregledu navešćemo koja ulja je bolje koristiti hladna, a koja trpe visoke temperature, kao i koja su ulja zdravija i zašto. Različite vrste ulja daju karakterističan ukus jelima. Kako smo već utvrdili, obično se unosi mnogo više omega 6, nego omega 3 masnih kiselina.
Pravi odnos omega 6 i omega 3 bi trebalo da bude 3 : 1 (u današnjoj ishrani ovaj odnos je često 10 : 1, pa i veći).
Vrlo je važno da ulje koristite na odgovarajućoj temperaturi: pretjerano zagrijevanje može da poništi sve koristi koje ulje ima na zdravlje, pa čak i da zdravo ulje pretvori u štetno (kada polinezasićene masne kiseline pređu u trans masne kiseline). Generalno pravilo je da ulja koja sadrže omega 3 masne kiseline (laneno, konopljino i ulje repice) ne treba zagrijevati, a da ona koja pretežno sadrže omega 6 kiseline (maslinovo, suncokretovo, susamovo) mogu da se zagrevaju do 100 stepeni.
Čuvajte ulja na tamnom, hladnom mjestu.
Dajemo prednost hladno cijeđenim, nerafinisanim uljima ispred industrijski rafinisanih gdje su uništeni sastojci – esencijalne masne kiseline, a prisutne trans – masti, koje su veliki pomagači u nastanku kardiovaskularnih oboljenja i šećerne bolesti; one sprečavaju procese detoksikacije jetre, ometaju reproduktivne funkcije i … ovo je samo dio spiska neželjenih dejstava.
Suncokretovo ulje je najviše zastupljeno, ali! Preporučićemo vam da nabavite hladno cijeđeno, u koje je prešlo čitavo bogatstvo iz sjemena, naročito esencijalne masne kiseline (preovlađuju omega 6 masne kiseline). Fantastičan je izvor vitamina E.
Kod pojave mnogih zdravstvenih problema, ovo se ulje koristi za detoksikaciju. Izlagati ga temperaturama do 100 stepeni C. U prodavnicama zdravije hrane može da se nađe i suncokretov puter koji je značajna alternative manje zdravim namazima na bazi margarina.
Maslinovo ulje - kralj među uljima, kažu. U prodavnicama mogu da se nađu razne vrste raznih proizvođača. Preporučujemo ekstra djevičansko, koje je bogato biljnim oksidansima. Od nezasićenih, dominiraju omega 6, a od zasićenih omega 9 kiseline.
Kardiovaskularni sistem, antioksidansi - slobodni radikali, detoksikacija organizma – termini opštepoznati kada se spomene maslinovo ulje. Njime mogu da se prelivaju salate, može da se koristi za grilovanje povrća ili da se dodaje na kraju kuvanja u mnoga jela. Podnosi temperature do 170 stepeni.
Sad već nije problem pronaći ni ulje od sjemenki grožđa. Odlično je za varijante koje podrazumijevaju kratko prženje. Da bi se sačuvale omega 6 masne kiseline, prija mu temperatura do 93 C, ali podnosi i više. Snižava loši holesterol.
Trebaće nam još prostora za još nekoliko zdravijih masnoća.
Suncokretovo ulje je najviše zastupljeno, ali! Preporučićemo vam da nabavite hladno cijeđeno, u koje je prešlo čitavo bogatstvo iz sjemena, naročito esencijalne masne kiseline (preovlađuju omega 6 masne kiseline)
www.ordinacijabalans.me
( Dr Biljana Savić )