Filmovi Krsta Papića u CNP-u

Gosti Crnogorske kinoteke koji će govoritu o djelu Krsta Papića su Daniel Rafaelić i Branka Papić

238 pregleda2 komentar(a)
13.03.2013. 17:35h

Retrospektiva filmova nedavno preminulog hrvatskog reditelja crnogorskog porijekla Krsta Papića biće priređena na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta od 13. do 15. marta. Retrospektiva u Crnogorskom narodnom pozorištu pokazaće Papićev igrani i dokumentarni opus.

Krsto Papić je rođen 1933. godine u Vučjem dolu kraj Nikšića

U srijedu 13. marta, u 18 sati na Velikoj sceni će biti prikazan film “Lisice“, a u 20 sati film “Život sa stricem“.

U četvrtak 14. marta u 18 sati će publika biti u prilici da pogleda film “Izbavitelj“, dok će u 20 sati biti prikazan film “Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj“.

U petak 15. marta, u 20 sati počeće projekcija dokumentarnih filmova Krsta Papića: “Halo Munchen“, “Kad te moja čakija ubode“, “Čvor“, “Nek’ se čuje i naš glas“, “Specijalni vlakovi“ i “Mala seoska priredba“.

Omaž Krstu Papiću Crnogorsko narodno pozorište organizuje u saradnji sa Crnogorskom kinotekom. Gosti Crnogorske kinoteke koji će govoritu o djelu Krsta Papića su Daniel Rafaelić i Branka Papić.

U filmu ”Život sa stricem” (1988) prikazuje živopisne i jasno karakterisane likove smještene u podneblje slično svom rodnom

Krsto Papić je rođen 1933. godine u Vučjem dolu kraj Nikšića. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 1956. godine sarađuje kao asistent režije sa Fedorom Hanžekovićem, Mate Reljom, Radenkom Ostojićem i posebno sa Veljkom Bulajićem na filmovima ”Vlak bez voznog reda” i ”Uzavreli grad”.

Nakon prvih filmova “Ključ” (1965, segment “Čekati”) i ”Iluzija” (1967), Krsto Papić je svoj stvaralački preobražaj postigao tek filmom “Lisice” (1969). U istom stilu ekranizovao je i dramu Iva Brešana “Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja” (1973), čuvajući u postupku ironičnost i izuzetno dejstvo jednog od najboljih domaćih savremenih dramskih tekstova.

“Izbavitelj” (1976) je prvi značajniji poduhvat u ekranizaciji fantastike u jugoslovenskom filmu. Prema prozi Aleksandra Grina sa Ivom Brešanom stvorio je scenaristički okvir za film koji pokušava da pronikne u svijet podsvjesnog u kome je teško razlikovati ljudsko od životinjskog. Filmom “Tajna Nikole Tesle” (1980) pokušava da rasvijetli ne samo život genijalnog izumitelja, nego i čudesnu moć njegove prirode kojom je uspijevao da odoli svim izazovima i ostane vjeran svom vizionarstvu.

U filmu ”Život sa stricem” (1988) prikazuje živopisne i jasno karakterisane likove smještene u podneblje slično svom rodnom, često korišćenom, kamenjaru, ali ovaj put s blizinom mora i italijanske obale kao željene granice slobode. Višestruki je dobitnik međunarodnih priznanja i nagrada.

Galerija