"Otišao je kao pobjednik i to mu niko ne može oduzeti"
Čaves (58) je umro u utorak nakon dvije godine borbe protiv raka, što je ostavilo neutješnim milione mahom siromašnih prostalica
Od iranskog predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada do kubanskog lidera Raula Kastra, oko trideset šefova država danas je prisustvovalo sahrani Uga Čavesa, odajući poštu harizmatičnom lideru Venecuele, o kojem su mišljenja podijeljena, ali koji je promijenio političku sliku Južne Amerike.
Čaves (58) je umro u utorak nakon dvije godine borbe protiv raka, što je ostavilo neutješnim milione mahom siromašnih prostalica koji su ga voljeli jer im je na raspolaganje stavio ogromno naftno bogatstvo ove zemlje, a što je njegovim neprijateljima koji su ga smatrali diktatorom dalo nadu, naveo je Rojters.
Ogromna masa „čavista“ počela se od rane zore skupljati za ceremoniju u Vojnoj akademiji gdje je izloženo njegovo tijelo. Mnogi su bili u crvenoj odjeći, boji vladajuće Socijalističke partije, nosili su slike i mahali zastavama Venecuele.
„Čaves živi! Revolucija se nastavlja!“, uzvikivali su.
Česti posjetilac Karakasa i kolega „antiimperijalista“, Ahmadinedžad je izazvao ovacije pošto je zauzeo svoje mjesto u počasnoj gardi pored Čavesovog kovčega, a onda, mimo protokola, podigao pesnicu u znak revolucionarnog pozdrava.
„Kao da se svijet okupio oko Uga Čavesa“, kazao je šef diplomatije Venecuele Elias Haua. „Njegove riječi i ideje stigle su daleko izvan naših obala.“
Izložen „za vječnost”
Najvjerovatniji Čavesov nasljednik, privremeni predsjednik Nikolas Maduro, položio je repliku mača borca za nezavisnost iz XIX vijeka Simona Bolivara na kovčeg koji je bio prekriven nacionalnom zastavom.
„Komandante, neporažen si, čist, živjećeš zauvijek“, kazao je Maduro. „Tvoj duh i duša bili su toliko moćni da ih tvoje tijelo nije moglo izdržati.“
Tijelo pokojnog predsjednika biće balzamovano i izloženo „za vječnost“ u vojnom muzeju – slično kao što je urađeno sa komunističkim liderima Lenjinom, Staljinom i Maom nakon smrti.
Tijelo pokojnog predsjednika biće balzamovano i izloženo „za vječnost“ u vojnom muzeju – slično kao što je urađeno sa komunističkim liderima Lenjinom, Staljinom i Maom nakon smrtiNjegovo tijelo biće izloženo na odru narednih sedam dana kako bi milioni građana Venecuele mogli odati posljednju počast čovjeku koji će ostati upamćen kao jedan od najupečatljivijih i najkontroverznijih populističkih lidera.
„Sve je ovo urađeno da bi narod Venecuele mogao zauvijek ostati uz svog lidera“, kazao je Maduro.
„Molila sam boga da podari život njemu, a ne meni“, kazala je Leonida Munjoz (73) koja je nosila majicu sa slikom Čavesa.
"On više zaslužuje da živi nego ja."
Ona je za Rojters ispričala da je čekala više od 26 sati da vidi Čavesov kovčeg. Od srijede do sinoć, u mimohodu pored Čavesovog kovčega učestvovalo je više od dva miliona ljudi. Mnogi su jecali, a neki su salutirali i krstili se.
U Karakasu su se okupili najistaknutiji lideri Latinske Amerike, Čavesovi prijatelji, poput predsjednika Ekvadora Rafaela Koree, predsjednika Bolivije Eva Mopralesa i bivšeg brazilskog šefa Luisa Injasija Lule da Silve.
„Najvažnije je da je otišao neporažen“, kazao je Kastro aludirajući na 4 Čavesove pobjede na predsjedničkim izborima.
"Bio je nepobjediv. Otišao je kao pobjednik i to mu niko ne može oduzeti. To je zapisano u istoriji.“
Na sahrani venecuelanskog predsjednika bio je i holivudski glumac Šon Pen, američki borac za ljudska prava Džesi Džekson i čuveni dirigent Gustavo Dudamel koji se nalazi na čelu venecuelanskog simfonijskog orkestra Simon Bolivar i filharmonije iz Los Anđelesa. Na ceremoniji je predvodio grupu muzičara koji su izveli nekoliko klasičnih numera, uključujući i nacionalnu himnu.
Ipak, među najkontroverznijim ličnostima bili su bjeloruski predsjedniuk Aleksandar Lukašenko i Ahmadinedžad koji je kod kuće izazvao burne reakcije komentarom da će Čaves uskrsnuti zajedno sa Hristom i „skrivenim“ imamom koji će, po vjerovanju šiitskih muslimana, ustati i donijeti svijetu mir.
"Bio je nepobjediv. Otišao je kao pobjednik i to mu niko ne može oduzeti. To je zapisano u istoriji.“Sjedinjene Države nisu slale visoke zvaničnike.
Za razliku od sveopšte tuge na sahrani, istaknuti opozicioni lider Leopoldo Lopez upozorio je da postčavesovska era neće automatski donijeti svjetliju budućnost.
„Neizvjesnost se nastavlja, kao i petljanje Kube (u poslove Venecuele) i flagrantna kršenja ustava. Naš narod i dalje živi u uslovima nesigurnosti, inflacije i nedostatka hrane“, kazao je. „Pozivamo sve građane Venecuele da se pridruže borbi za pronalaženje mirnog načina za izlazak iz krize.“
Galerija
( Danka Vraneš Redžić )