Kina reformiše prevaspitavanje u radnim logorima
Deng Hui, profesor prava i poslanik iz provincije Đianksi, ocijenio je da se sistemom radnih logora krše razni zakoni
Poslanici narodne skupštine Kine podržavaju reformu kontroverznog sistema tzv. prevaspitavanja u radnim logorima, u koje ih može uputiti policija bez suđenja, i u kojima mogu provesti i do četiri godine, javila je agencija Sinhua.
Guandong je saopštio krajem januara da će do kraja godine napustiti sistem radnih logora
Sistem radnih logora se posljednjih godina kritikuje sve žešće, pa su i centralne vlasti Kine priznale da je potrebno reformisati ga, što je u januaru na jednoj državnoj konferenciji o pravosuđu postavljano kao prioritet za ovu godinu.
Neke kineske provincije već su smanjile mogućnosti za kažnjavanje građana na ovaj način: Junan više ne priznaje razloge za slanje u radne logore kao što su prijetnja nacionalnoj bezbjednosti, izazivanje nereda i kaljanje ugleda zvaničnika, a Guandong je saopštio krajem januara da će do kraja godine napustiti sistem radnih logora.
Neposredno pred redovno zasijedanje Narodne skupštine, koje počinje u ponedjeljak, dio značajnijih poslanika izrazio je podršku reformi sistema poznatog kao laođiao.
Potrebna hitna reforma
Radni logori su "sramota za nacionalni imidž Kine i potrebno je da se hitno reformišu", s obzirom da je taj sistem suprotan načelu vladavine prava koje država zagovara, rekao je Jang Vejčeng, advokat i narodni poslanik iz provincije Šandong.
Laođiao podrazumijeva da policija može hapsiti građane za manja kršenja zakona i poslati ih u radni logor
Deng Hui, profesor prava i poslanik iz provincije Đianksi, ocijenio je da se sistemom radnih logora krše razni zakoni, uključujući onaj o krivičnopravnim sankcijama, i da je taj sistem protivan konvencijama o zaštiti ljudskih prava koje je kineska vlada potpisala.
Prema njegovim rijecima, "do reforme laođiaoa doći će uskoro, i to je neizbježno". Sistem prevaspitanja građana u radnim logorima ustanovljen je u pedesetim godinama prošlog vijeka kako bi se učvrstila novoosnovana republika i učvrstio socijalni mir.
Laođiao podrazumijeva da policija može hapsiti građane za manja kršenja zakona i poslati ih u radni logor na takozvano prevaspitavanje bez otvorenog suđenja.
( Beta )