Problem naoružanih građana: U svakom šestom domu oružje
Iako je zakonom zabranjeno nije rijedak slučaj da i maloljetnici posjeduju oružje
U Crnoj Gori prema zvaničnim podacima ima skoro 101 hiljada komada registrovanog oružja, što znači da skoro u svakom šestom domu u Crnoj Gori ima neka vrsta oružja.
U MUP-u priznaju da imaju problema sa oružjem, zato će u narednom periodu poraditi da ga bude manje.
Oni koji se razumiju u oružje kažu da nije problem legalno već nelegalno oružje i pozivaju državu da sprovede akciju otkupa takvog oružja.
"Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova registrovano je ukupno 100.909 komada oružja. O broju nelegalnog oružja mi, nažalost podatke nemamo", kaže Tanja Knežević-Perišić, savjetnica ministra unutrašnjih poslova
Upravo je u tome problem jer se nelegalno oružje otkrije tek kada se njime počini krivično djelo. Prošle godine policija je oduzela 627 komada oružja od čega je 175 bilo u ilegalnom vlasništvu.
"Legalno oružje u suštini nikada nije bio problem. Ako uzmemo statistike doći ćemo do toga da mi prije donošenja ovog restriktivnog zakona ni poslije broj krivičnih djela sa legalnim oružje niti se smanjio niti sepovećao.U suštini problem je nelegalno oružje", kaže Miško Janjušević, vlasnik prodavnice oružja
Iako je zakonom zabranjeno nije rijedak slučaj da i maloljetnici posjeduju oružje. No o tome koliko i kako dolaze do njega, država još nije radila istraživanja.
"To oružje je ili nezakonito stečeno ili je uzeto od roditelja", kaže Knežević-Perišić.
Nije lako legalno do oružja
Država je 2003 organizovala akciju vraćanja nelegalnog oružja bez sankcija i tada je vraćeno skoro hiljadu i 800 komada. Deset godina kasnije Crna Gora je u regionu označena kao zemlja sa problemom naoružanja. Ukoliko želi da smanji broj nelegalnog oružja državi je potrebna još jedna akcija.
"Ja lično mislim da bi država trebalo da uradi otkup tog oružja, odnosno da nađe izvore finsiranja. Siguran sam da ih ima na nivou Evropske unije ili planetarno i da izvrši nekakav atraktivan otkup tog oružja", predlaže Janjušević.
Ipak do oružja se na legalan ne može doći lako. Potrebno je ispuniti dosta uslova.
"Da je lice punoljetni, da nije kažnjavan i da ima opravdan razlog zašto traži oružje", objašnjava Knežević-Perišić.
Kad se izvadi list...
A kada sa oružanim listom dođu u prodavnicu građani imaju različit ukus.
"Do neke 2006 godine pištolji su imali primat. Donošenjem novog zakona o oružju u prednosti su bile lovačke puške odnosno pištolji. Danas pištolje kupuje mali broj, građana 99 posto za sportsku namjenu", priča Janjušević.
U narednom periodu MUP će pokušati da problem sa oružjem riješi strategijom smnjenja malokalibarskog naoružanja koja još nije gotova.
( TV Vijesti, Ana Manojlović )