stav
Jesmo li osjetljivi na samovolju?
Osjetljivost prema samovolji jeste mjera moralne snage osjećanja za pravo (Jering).
Da li je povrijeđeno naše intuitivno pravo ponašanjem funkcionera Demokratske partije socijalista (afera “snimak”)?
I
Pretpostavljam da je pitanje prilično nejasno i pokušaj odgovora na njega moram početi objašnjenjem pojma intuitivnog prava. Za uvođenje ovog pojma u pravnu nauku treba da zahvalimo genijalnom pravniku i misliocu P.J.Petražickom. U najkraćem, mogli bismo ga definisati kao pravo na osnovu savjesti, osjećaja za pravdu, koji se nalazi u našoj psihi, u skladu sa psihološkom teorijom prava. Njegova differentia specifika u odnosu na pozitivno pravo sadržana je u oblasti intelektualnog sadržaja i ogleda se što u svijesti o atributivnoj obaveznosti odgovarajućeg ponašanja ne postoje predstave normativnih činjenica. Iz ovoga proističu osnovne osobine: individualno-promjenjivi karakter, veća sloboda, šira primjenjivost, itd. Ukoliko intuitivno pravo djeluje na pozitivno pravo progresivistički, a ovo ne proizvede željene efekte usljed predstavnika interesa vezanih za postojeće pravo, na primjer, onih koji u svojim rukama drže vlast, a stvar se tiče važnih i suštinskih pitanja prava i društvenog uređenja, dalji rast intuitivnog prava – koje zbog otpora stiče sve veću emocionalnu snagu, a ova opet do entuzijazma i fanatizma i nagoni na fanatičnu mržnju prema postojećem poretku i njegovim predstavnicima. Krajnji rezultat je eskalacija nezadovoljstva koja dovodi do revolucije.
Ukoliko je odgovor na postavljeno pitanje pozitivan, živimo u državi koja je potencijalno pred socijalnim i političkim slomom.
II
Petražicki navodi da pozitivno pravo može da ide isred intuitivnog. Kao primjer navodi pravnu reformu koja je dovela do ukidanja kmetstva u Rusiji za vrijeme cara Aleksandra II. Intuitivno pravo pretežne mase stanovništva (sadržano u njihovoj kolektivnoj psihi) u vrijeme proglašenja manifesta o slobodi bilo je gospodarsko-ropsko pravo. Spahije su sebi pripisivale odgovorajuća prava u odnosu na kmetove, ovi su pripisivali sebi odgovarajuće obaveze u odnosu na svoje gospodare, ni najmanje zbog toga što je to zakonom propisano, već nezavisno od toga, po savjesti, po svojim intuitivno-pravnim pogledima. Petražicki ističe da mnogi nisu mogli ni da zamisle mogućnost drugačijeg prava, prava slobode, itd. Međutim, dosljedno sprovedena zakonodavna reforma donijela je brz i korijenit preokret. Uz određene otpore pretežno kod starije populacije, za samo godinu dana povratak na staro je bio nemoguć. Napuštena je ropska intuitivno-pravna psiha i prihvaćena su suprotna intuitivno-pravna ubjeđenja. Vjerujem da je interesantan podatak da je citirano djelo nastalo u carskoj Rusiji 1910. godine.
Dakle, ukoliko na uvodno pitanje odgovorimo negativno, onda se nameće zaključak da za uspostavljanje pravne države i vladavine prava nisu još sazreli potrebni uslovi.
III
Mislim da crnogorsko društvo, usljed nedostatka demokratske tradicije i smjenjivosti vlasti kao nužne prateće pojave demokratskog poretka, još uvijek ne gleda na deformacije u funkcionisanju države ogledane prvenstveno kroz stapanje partija na vlasti i same države, sa potrebnom osjetljivošću. Ovakva činjenica se brutalno zloupotrebljava u političke svrhe. Uprkos određenim odredbama krivičnog, upravnog i radnog zakonodavstva imamo reagovanje kao da se radi o nečem prirodnom, redovnom, jer se ne očekuje adekvatna reakcija. Poštenije bi bilo konstatovati rascjep između političkog i pravnog sistema, proglasiti drugi kao neprimjeniv u našim uslovima, i prići njegovoj reviziji na način da se otvoreno pobjedniku na izborima prizna pravo na monopol u zapošljavanju, kreditiranju i sl.
Ali, vjerujem da nikada nismo bili bliži formiranju svijesti koja reaguje na očigledne anomalije uprkos tome što dolaze sa “vrha”. Takođe sam ubjeđenja da principe pravne države i vladavine prava može sa uspjehom sprovesti u djelo ona elita koja ih iskreno baštini kao svoje vrijednosti. Boreći se protiv loših stvari, čovjek treba to da čini stvarajući dobro, inače i sam postaje kao oni protiv kojih se bori. Takvu energiju treba stvarati i kanalisati. Samo se na taj način može doći po potrebnog napretka.
Osjetljivost prema samovolji jeste mjera moralne snage osjećanja za pravo (Jering).
( Sergej Sekulović )