Filmska pljačka u Briselu: Putnici nisu bili svjesni drame
Osmočlana banda upala na aerodrom u Briselu i iz aviona odnijela plijen od 37 miliona eura
Osmorica maskiranih muškaraca probila su zaštitnu ogradu na međunarodnom aerodromu u Briselu, odvezla se vozilima do piste i iz prtljažnika putničkog aviona koji je polijetao za Cirih odnijela dijamante u vrijednosti od 37 miliona eura. Pritom nisu ispalili ni jedan jedini metak.
Osmočlana banda je tokom jedne od najvećih pljački dijamanata posljednjih godina koristila dva crna vozila sa upaljenom rotacijom, kazala je Anja Bižnen, portparolka tužilaštva u Briselu.
„Pretvarali su se da su policajci“, kazala je Bižnen juče. Lopovi, obučeni u tamne policijske uniforme, otišli su sa 120 paketića u kojima su uglavnom bili dijamanti, ali i neki dragocjeni metali.
Policija je saopštila da je u blizini aerodroma pronašla zapaljeni minikombi koje je korišten u pljački.
Plijen je procijenjen na 37 miliona eura, kazala je za Asošiejtid pres Karolin de Volf iz Svjetskog centra za dijamante u Antverpenu.
Pljačkaši su probilili ogradu, na mjestu gdje su dva gradilišta ometala pogled, dodala je Bižnen. Iako nisu saopšteni detalji o tome kako su pljačkaši uspjeli da probiju ogradu, aerodromske vlasti vjeruju da su automobili prosto prošli kroz nju.
Pljačkaši su se odvezli do švajcarskog putničkog aviona nekih 20 minuta prije polijetanja i izvadili mitraljeze. Zatim su upali u prtljažnik, kome su pristupili sa spoljne strane.
Putnici nisu mogli da vide dramu koja se odvijala ispod njihovih sjedišta, naglasila je Bižnen.
Pljačkaši su ovu preciznu operaciju okončali brzim odlaskom kroz istu rupu u ogradi aerodroma. Kompletna pljačka završena je za manje od pet minuta.
Let za Cirih avio kompanije „Helvetik ervejz“ otkazan je poslije pljačke.
Portparol aerodroma nije mogao da objasni kako su lopovi tako lako izveli pljačku.
Filip Baum, konsultant za avio bezbjednost u Britaniji, smatra da je ova pljačka zabrinjavajuća – ne zbog toga što je probijena ograda, već što reakcija na pljačku nije bila pravovremena. To, smatra on, dovodi u pitanje da li su alarmi bili upaljeni na pravim mjestima.
„Zaista je veoma zabrinjavajuće da neko može imati dovoljno vremena da se sa dvoje vozila uveze na aerodrom, obavi pljačku i odveze a da ih niko ne presretne“, zaključio je Baum.
Antverpen - glavni centar za obradu dijamanata
U lučkom gradu Antverpen, svjetskom centru za obradu dijamanata, prije deset godina se desila jedna od najvećih krađa dijamanata u istoriji. Pljačkaši su 2003. odnijeli dragocjeno kamenje, dragulje, zlato i druge predmete smještene u dobro čuvanim sefovima Centra za dijamante – prema procjenama policije, plijen od oko 75 miliona eura.
Ovogodišnja pljačka je zadala nov udarac antverpenskoj industriji dijamanata koja se hvali visokim mjerama bezbjednosti i diskrecijom. „Ova vijest je izazvala nemire“, rekla je De Volf. „Ovo je zabrinjavajuće u uslovima konkurentnosti, pošto su drugi centri za dijamante spremni da zauzmu naše mjesto“.
Centar za dijamante u Antverpenu se nalazi u središtu dijamantske četvrti, gdje policija i stotine kamera rade 24 sata dnevno a bezbjednost je dodatno pojačana nakon spektakularne pljačke 2003. Za pošiljke se isključivo koriste blindirana vozila.
Ova pošiljka nije bila posebna, s obzirom na to da svakog dana oko 150 miliona eura u brušenim i nebrušenim dijamantima prođe kroz centar za dijamante u Antverpenu.
Osiguranje za transport vazdušnim putem – za koje su odgovorne same avio kompanije ili osiguravajuće kuće – obično je relativno jeftino jer se to smatra najbezbjednijim načinom transporta malih predmeta velike vrijednosti, ističu stručnjaci.
Galerija
( Miloš Rudović )