Sramota je što se ćuti o napadima na novinare

U našoj Vladi smatraju da Crnoj Gori ne treba komisija koja bi ispitala zašto su neefikasne istrage ubistava i maltretiranja predstavnika medija

77 pregleda6 komentar(a)
12.02.2013. 18:54h

Vlada Crne Gore ne razmišlja o tome da inicira formiranje komisije koja bi se pozabavila time zašto nijesu razjašnjena ubistva novinara ili napad na njih.

Takvu inicijativu pokrenula je nedavno Vlada Srbije koja je formirala Komisiju za razmatranje činjenica do kojih se došlo u istragama ubistava novinara. Ona bi trebalo da se pozabavi time ko je napravio propuste u radu policije, tužilaštva i drugih državnih organa tokom rasvetljavanja likvidacije Slavka Ćuruvije, Milana Pantića i Radislave-Dade Vujasinović.

Komisija je konstituisana na inicijativu Verana Matića, direktora B92, a iza nje formalno stoji aktuelni potredsjednik srpske Vlade Aleksandar Vučić. On je bio ministar informacija u Vladi Mirka Marjanovića u vrijeme kada je u Srbiji trajao najveći progon antirežimskih medija, a najžešći obračun vođen je sa Ćuruvijom.

Vlasnik „Dnevnog telegrafa” i „Evropljanina”, ubijen je 11. aprila 1999. u u Beogradu, tokom NATO bombardovanja, u haustoru zgrade u kojoj je živio. Milan Pantić, dopisnik „Večernjih novosti”, ubijen je 11. juna 2001. u ulazu zgrade u kojoj je živio. Radislava-Dada Vujasinović, novinarka „Duge”, pronađena je mrtva u stanu na Novom Beogradu, aprila 1994.

Stav crnogorske Vlade, kako je rekao njen potpredsjednik i ministar pravde Duško Marković, je da bi osnivanje sličnog tijela u Crnoj Gori bilo suvišno.

Marković je rekao „Vijestima“ da u Crnoj Gori ta inicijativa još nije pokrenuta.

„Ali radije zastupam tezu da institucije treba da rade svoj posao odgovorno i profesionalno i da naši napori moraju biti usmjereni u pravcu jačanja kapaciteta institucija, u prvom redu tužilaštva, sudova i policije. Obezbjeđivanjem zadovoljavajućeg stepena operativnosti i rezultata ovih institucija, bilo kakva komisija ovim povodom bila bi suvišna. Zato, rasvjetljavanje napada na crnogorske novinare i urednike mora biti prioritet i to naših istražnih organa“, smatra Marković.

Koliko su ti napadi prioriteni zadaci za istražne organe, najbolje govori podatak da već devet godina nijesu pronašli nalogodavce i ubice glavnog i odgovornog urednika „Dana“ Duška Jovanovića, koji je ubijen 27. maja 2004. ispred redakcije lista, nalogodavce i napadače na direktora „Vijesti“ Željka Ivanovića koji je pretučen 1. septembra 2007. na desetogodišnjicu novina a čiji su slučaj arhiviran, kao ni nalogodavce i napadače na novinare Mladena Stojovića i Tufika Softića...

Sekretar jugoistočne medijske organizacije SEEMO Oliver Vujović, smatra da je sramota što su ti teški incidenti, od kojih je jedan i ubistvo, ostali bez odgovora ko stoji iza njih.

“S obzirom na to da i više godina nakon nekih napada postoji još puno otvorenih pitanja, razna obećanja a nema rezultata, posljednji izlaz jeste u zajedničkom tijelu u formi komisije. To je na kraju krajeva i u interesu vlade Crne Gore i svih političara, jer samo ako se riješe ovako ozbiljni otvoreni problemi iz prošlosti, Crna Gora može postati član porodice Evropske unije,” rekao je on za “Vijesti”.

U interesu svih građana je, navodi Vujović, da Crna Gora kao država, dobijanjem odgovora ko stoji iza napada na novinare u proteklih desetak godina, bude pozitivan primjer ne samo u Evropi, već i u svijetu.

“Ako date osjećaj ljudima u svijetu da putuju u zemlju koja funkcioniše, u kojoj odgovaraju odogovorni za zločine, otvarate vrata mnogim potencijalnim partnerima u inostranstvu koji će rado doći u Crnu Goru”, ocijenio je on.

Vujović kaže da nije ljubitelj komisija jer su one često birokratska tijela koja odlučuju o tuđim sudbinama na administrativni način, ali da bi Crna Gora trebalo da preuzme srpski model posebno jer je inicijativa potekla od novinara.

„Kolege u susjednoj Srbiji su preduzele ove korake nakon godina u kojima je država obećavala rješavanje problema a nije se ništa dešavalo”, naveo je on.

Vlast treba da otvori sve karte

Crna Gora, a tu prije svega mislim na Vladu, predsjednika Vlade, resorne ministre i službe, ali i parlament, mora uraditi sve da bi se oni koji stoje iza napada uhapsili i doveli pred sud, smatra sekretar SEEMO.

“Ono što mogu je da predložim da novinari u Crnoj Gori - bilo kao pojedinci ili grupe, iniciraju ovakvu Komisiju, a vlast prihvati i otvori sve karte - da se sva dokumentacija koja postoji u policiji, sudstvu, državnoj administraciji i službama, stavi na raspolaganje članovima komisije. Tu moraju biti uključeni novinari i predstavnici udruženja novinara, a svakako predstavnici medijskih kuća čiji su novinari bili žrtva napada”, predlaže Vujović.

Kad ne zna pravosuđe neka rade novinari

Oliver Vujović smatra da komisiju koja bi radila na ispitivanju zbog čega nije riješeno ubistvo i napadi na novinare treba osnovati jer policija i pravosuđe nijesu dali odgovore na pitanja koje su osobe odgovorne za to.

”Bio bih srećan ako bi od policije i sudstva dobili te odgovore, ali to se nije desilo i samim tim moramo uključiti dodatne snage u društvu da bi se riješili problemi. I na neki način komisija treba da bude opomena sudstvu i policiji da ubuduće bolje moraju raditi posao, umjesto da novinari obavljaju njihov posao - što se sada može očekivati”, kaže Vujović.

Galerija