Upravni sud odlučio: Vujanović mora reći koga je pomilovao

Upravni sud prihvatio tužbu protiv kabineta predsjednika zbog odbijanja da dostavi tražene informacije

199 pregleda16 komentar(a)
Filip Vujanović, Foto: Arhiva "Vijesti"
09.02.2013. 12:12h

Upravni sud naložio je predsjedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću da prestane sa ćutanjem i da donese novo rješenje povodom zahtjeva “Vijesti” da dostavi informacije o pomilovanjima.

Sud je prihvatio tužbu koju je naš list podnio protiv Vujanovića, koji je ignorisao zahtjev da na osnovu o Zakona o slobodnom pristupu informacijama dostavi podatke o tome kome je posljednje dvije godine dao pomilovanje.

Vujanovićev kabinet je prethodno objasnio da je carinik Boro Jovanić, brat sudije Osnovnog suda Blaža Jovanića, koji je osuđen za korupciju, amnestiran polovine zatvorske kazne jer je socijalno ugrožen. Nakon što su “Vijesti” utvrdile da je Jovanić istovremeno imao privatnu firmu i da ponovo radi kao državni službenik u Upravi carina, iako je to zabranjeno zakonom, iz Vujanovićevog kabineta su promijenili praksu.

U odgovoru na tužbu Upravnom sudu, koju su “Vijesti” podnijele zbog ćutanja administracije, iz predsjednikovog kabineta su naveli da je pristup podacima o pomilovanjima ograničen. Oni su citirali član Zakona o slobodnom pristupu informacijama u kome piše da se pristup informacijama može ograničiti ako bi se ugrozila nečija privatnost zbog objavljivanja pojedinih podataka, među kojima i o osuđivanosti.

Generalni sekretar predsjednika Dražen Miličković, koji postupa po Zakonu o slobodnom pristupu, po ovom tumačenju ranije je kršio pravne propise jer je medijima i NVO sektoru dostavljao podatke o pomilovanjima. Oni nijesu bili sporni sve dok nije otkrivena afera sa službenikom Uprave carina.

Da su podaci o pomilovanjima nesporni za javnost tvrdi i bivši ministar pravde Dragan Šoć.

“Moje iskustvo dok sam bio ministar pravde jeste da smo mi tada naravno podnosili predloge i mišljenje ministra pravde, što je zadnje što dobija šef države prije nego on odluči o tome da li će nekoga pomilovati ili ne. Onda se to vraća i saopštava. Nikada tu nijesam vidio bilo kakvu oznaku bilo koje vrste povjerljivosti koja bi podlijegala zabrani objavljivanja, odnosno da ne može neko koga to interesuje sa pozivom na zakon o javnosti podataka da dobije informaciju o tome ko je i kada pomilovan”, izjavio je Šoć Radiju Slobodna Evropa.

MANS je krajem januara, kako su saopštili, pokrenuo upravni spor protiv Vujanovića jer je odbio da im dostavi podatke o pomilovanjima.

Mnogo je veća šteta sakriti imena

Član skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode iz Pozitivne Crne Gore Dritan Abazović smatra da javnost ne treba da bude uskraćena za informacije o tome koga je predsjednik države pomilovao.

“Žalosno je što se ta mjera pomilovanja vrlo često zloupotrebljava u Crnoj Gori, naročito prije izbornih ciklusa i one su aktuelne sada ponovo zato što je gospodin Vujanović jedan od kandidata za predsjednika države.

Zato mislim da bi bila mnogo veća šteta da se ne objave ta imena nego što bi bila kada bi ona bila objavljena”, rekao je Abazović.