Hrvatska i Slovenije našli rješenje za Ljubljansku banku
Ministri spoljnjih poslova Hrvatske i Slovenije Vesna Pusić i Karl Erjavec objavili su našli rješenje za problem Ljubljanske banke
"Rješenje oko kojeg smo se saglasili ima nekoliko različitih podvarijanti", rekli su ministri spoljnjih poslova nakon šestosatnog sastanka u Otočcu na Krki na kojem su tražili rješenje za pitanje stare devizne štednje hrvatskih štediša u bivšoj Ljubljanskoj banci.
"Naš posao je da pronađemo rješenje koje je politički održivo i prihvatljivo i za jednu i za drugu stranu. Došli smo do takvog rješenja", rekla je Vesna Pusić, ističući da rješenje obuhvata ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora u slovenačkom parlamentu u roku koji će omogućiti Sloveniji da ne bude zadnja članica EU-a koja će to potpisati taj dokument.
Vesna Pusić je dodala da se radi o rješenju koje ne šteti nikome, a koristi objema stranama.
Erjavec je ocijenio da postoji "vidljivo rješenje" problema Ljubljanske banke koje omogućava ratifikaciju u slovenačkom parlamentu. "Nas dvoje imamo rješenje koje je prihvatljivo za obje strane. Mislim da će Slovenija s tim rješenjem ostvariti svoje ciljeve", rekao je Erjavec.
Pusić i Erjavec najavili su da će dogovoreno rješenje predstaviti svojim vladama, i ako ga one prihvate, ponovno će se sastati u Zagrebu 19. februara.
Na sastanku su učestvovali i finansijski stručnjaci dviju zemalja Zdravko Rogić i France Arhar kojima su Pusić i Erjavec javno čestitali na "dobro obavljenom poslu".
Rogić i Arhar do sada su se sastali četiri puta kako bi pronašli stručno rješenje za pitanje štednje koju su štediše filijale Ljubljanske banke u Zagrebu prenijele na hrvatske banke, a koju je poslije finansirala hrvatska država.
Po podacima HNB-a, prenesena devizna štednja iznosila je oko 545 miliona tadašnjih njemačkih maraka, a hrvatska država dala je za taj iznos punomoć Zagrebačkoj banci i Privrednoj banci Zagreb za tužbu protiv Ljubljanske banke.
Vesna Pusić nije se pred novinarima izjasnila hoće li Zagreb povući punomoći za tužbe protiv Ljubljanske banke, na čemu insistira slovenačka strana.
"Postoje različite podvarijante i mogućnosti u odnosu prema tom pitanju. Ako vlade prihvate ideje koje smo danas formulirsali, onda ćemo s takvim predlogom izaći, ali ne mogu vam prije toga ništa precizno odgovoriti", kazala je Pusić.
Erjavec je napomenuo da su stručna pitanja riješena, pa ostaju samo ona politička, a uvjeren je da će i ta ubrzo biti riješena, što će otvoriti put slovenačkoj ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora EU.
"U interesu je Slovenije da Hrvatska uđe u EU", dodao je Erjavec naglasivši da će ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora pokazati da Slovenija želi daljnje proširenje Unije.
( Tanjug )