Siništaj pozvao Đukanovića da utiče na nadležne oko pitanja Tuzi
On podsjetio da je Đukanović u predizbornoj kampanji obećao održavanje konsultativnog referenduma
Predstavnik albanske koalicije Forca Vaselj Siništaj pozvao je premijera Mila Đukanovića da svojim autoritetom utiče kod nadležnih organa i da se do kraja marta objavi datum referenduma na kojem bi građani Tuzi odlučivali o statusu te gradske opštine. Siništaj je, u otvorenom pismu premijeru, kazao da će od brzine rješavanja pitanja konsultativnog referenduma, zavisiti budući odnos albanskih partija prema Vladi, izmjenama Ustava u dijelu pravosuđa, i predsjedničkim izborima. On podsjetio da je Đukanović u predizbornoj kampanji obećao održavanje konsultativnog referenduma, “na kojem će građani Tuzi odlučivati u kakvoj će opštini živjeti”. Siništaj smatra da ta izjava premijera za sada ostaje na nivou obećanja, navodeći da se gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša ne slaže sa namjerom albanskih partija da referendum bude održan istovremeno sa predsjedničkim izborima.
“Time se znatno smanjuju troškovi i izbjegavaju se moguća politička suprostavljanja karaktera hoće li albanske partije podržati predsjedničkog kandidata Demokratske partije socijalista ili ne. To zavisi od vas (Đukanovića) i vaše politike prema ovom pitanju i odnosu prema budućoj opštini Malesija”, navodi se u pismu Siništaja dostavljenom agenciji MINA.
Ispraviti nepravdu Siništaj je naveo da se mora brzo reagovati i, kako je kazao, ispraviti nepravda prema građanima Malesije, “jer je datum predsjedničkih izbora već određen”. On je rekao da albanske partije na sastanku sa predstavnicima DPS-a nijesu dogovorile datum referenduma. Siništaj je dodao da je predlog zaključka potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića, u kojem se navodi da se datum referenduma mora odrediti prije predsjedničkih izbora, bio prihvatljiv za albanske stranke. “Međutim, naknadno insistiranje Mugoše na prethodnu potrebu raspisivanja tendera za izradu novog elaborata i pored činjenice da smo taj dokument kojeg, sa stručnog aspekta niko nije osporio, a potom sačekati izmjene određenih zakona i tek do kraja septembra organizovati referendum, za nas nije prihvatljivo”, navodi se u pismu Siništaja.
Za sve jednako Prema njegovim riječima, Ustav i zakoni moraju važiti jednako za sve građane, “kako za one iz Petnjice i Plava, koji su već imali referendum, tako i za one iz Malesije”. Siništaj smatra da se nakon sastanka sa predstavnicima DPS-a, pokušava postići još jedan politički sporazum koji nema pravno utemeljenje, zbog čega se, kako je kazao, može lako osporiti i poništiti.
“Zato vam (Đukanoviću) predlažemo da lično, svojim autoritetom i uticajem sa funkcije intervenišete kod nadležnih organa i ustanova, koji bi raspisali referendum za građane Malesije, koji bi se održao u roku od ne manje od 45 ni više od 90 dana”, naveo je Siništaj. On je poručio Đukanoviću, da taj termin odredi bez ikakve žurbe do kraja marta. “Za referendum krajni zakonski rok može biti do kraja juna, i sve ostalo bilo bi samo politika bez pravnog osnova koja bi i dalje ostavila mogućnosti zloupotreba i nepoštovanja eventualnog novog sporazuma, a dosadašnja loša praksa u tome nas upućuje na oprez”, kazao je Siništaj.
Obećano prije 16 godina On je ocijenio da se pitanje ostvarivanja prava na punopravnu opštinu za građane Malesije nepotrebno i dalje pokušava odugovlačiti, i da su svi dosadašnji postignuti i potpisani sporazumi po tom pitanju izigrani. “Od 1997. godine, stalno se obećava osnivanje punopravne opštine Tuzi. Međutim, i nakon svih postignutih i potpisanih sporazuma, to pitanje i dalje ostaje na nivou obećanja”, navodi se u Siništajevom pismu.
“Danas se znaju i rezultati referenduma za Petnjicu i Gusinje a datum konsultativnog referenduma za Malesiju se još ne zna"
On je naveo da je u Petnjici i Gusinju održan referendum, iako, kako je rekao, ta teritorija ni izbliza ne ispunjava zakonske uslove, kada se upoređuju podaci te sredine i Malesije, “iskazani kroz studije o izvodljivosti teritorijalne promjene”. “Danas se znaju i rezultati referenduma za Petnjicu i Gusinje a datum konsultativnog referenduma za Malesiju se još ne zna, i ako je naša inicijativa ranije podnjeta u odnosu na Plav”, dodao je Siništaj. Siništaj je podsjetio da je Klub albanskih partija u avgustu prošle godine podnio Skupštini Pedlog o izmjenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji i istovremeno priložili i studiju izvodljivosti za opštinu Tuzi. “Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova nije se zvanično izjasnilo povodom te inicijative, iako je po zakonu moralo da to učini u roku od 45 dana od prijema inicijative sa studijom a čime sami krše predmetni zakon”, rekao je Siništaj. On je dodao da predstavnik lokalnog DPS-a Nikola Gegaj putem medija, najavljuje datum konsultativnog referenduma , “čas u toku 2014., čas do ove godine”. “Zar i to, gospodine premijeru, nije još jedan dokaz diskriminacije u odnosu na Albance, zaboravljavajući pri tome pravno načelo stariji po vremenu, jači po zakonu, a postavlja se i pitanje ustavnog načela jednakosti građana pred zakonom”, rekao je Siništaj.
Galerija
( Mina )